fbpx

ЕУ нема да потклекне под заканите на Велика Британија, вели Туск

-

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека ЕУ нема да потклекне пред „заканите“ на Велика Британија дека земјата е подготвена да ги напушти преговорите за Брексит без да постигне договор со нив.

Туск истакна дека за ЕУ ништо не значат заканите на Велика Британија.

– Нас нема да нè уплашат заканите и можам да ве уверам дека тие едноставно немаат ефект – рече претседателот на Европскиот совет во обраќањето пред Европскиот парламент во Стразбур.

Туск слична порака упати и преку „Твитер“.

„Нема да нè уплашат заканите дека непостигнувањето договор за Брексит е добро за Обединетото Кралство, а лошо за ЕУ. Непостигнувањето договор е лошо за сите, пред сè за Британија“, напиша Туск на „Твитер“.

Тој додаде дека главна цел е и мора да биде зајакнување на меѓусебната доверба и на единството меѓу 27 членки на ЕУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free
download micromax firmware
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy course