fbpx

Меркел повика на единство во ЕУ

-

Германската канцеларка, Ангела Меркел, повика на европско единство во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ на Малта. Состанокот се одржува за да се пронајде начин да се намали бројот на мигрантите што ја напуштаат Либија.
– Европа својата судбина ја држи во сопствени раце – рече Меркел.

Таа истакна дека Европската Унија треба да биде што појасна во дефинирањето на својата улога во светот зашто така подобро ќе се грижи и за трансатлантските односи.

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во четвртокот изјави дека очекува самитот на ЕУ за мигрантите да направи значително придвижување во однос на затворањето на илегалните мигрантски рути преку централниот дел на Средоземното Море, каде неколку илјади лица загинаа изминатите години во обид да стигнат до ЕУ.

– Можам да ве уверам дека е на дофат на рака пресекувањето на криумчарската рута – рече Туск по разговорите со италијанскиот премиер, Паоло Џентилони.

Туск порача дека пред сè тоа им го должат на тие што страдаат и ги ризикуваат своите животи, но и на Италијанците и на сите Европејци.

Повеќето мигранти што доаѓаат преку Либија се економски мигранти кои имаат мали шанси да добијат азил.

Џентилони синоќа објави дека постигнал договор со Либија за да се обиде да се спречат мигрантите кои во голем број го напуштаат брегот на Либија и се упатуваат кон Европа.

Џентилони, по средбата во Рим со либискиот премиер, Фајез ал Сара, рече дека двете страни потпишале меморандум за разбирање, за да ја зајакнат соработката со помош од Италија.

Италијанската крајбрежна стража ги координираше акциите за спасување на стотина илјади мигранти во Средоземното Море, во близина на Либија, во последните неколку години.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free
udemy free download