fbpx
Таг: диви животни

таг: диви животни

Труењето диви животни е секојдневие на Балканот, но само 20 отсто од случаите се откриени

Труењето на диви животни е честа практика во земјава и на Балканот, но и покрај тоа, помалку од 20 отсто од инцидентите со труење се откриени и документирани. Според Студијата за труење на балканските мршојадци од 2022 година, вистинското влијание на употребата на отрови во природата е веројатно многу поголемо, со оглед на тоа дека само седум диви видови...

Шверцот на диви животни е голем бизнис, во земјава нелегално се продавале желки, јагули, пајаци, птици, но и лавови и волци

Желки, јагули, пајаци, птици, рипки, но и лавови, волци, мечки, рептили, змии... голем број диви животни се предмет на нелегална трговија преку македонските граници, но и внатре во земјата. Овој криминал, иако многу често поминува под радарот на институциите, медиумите и јавноста, сепак од година во година станува сè поприсутен, а во институциите веќе постојат документирани случаи на шверц...

Дивите животни гинат на патиштата додека го чекаат првиот зелен премин во земјава

Балканскиот рис често го поминува патот од Гостивар кон Кичево, сообраќајница која го пресекува неговото природно живеалиште. Снимките од мрежата на Македонското еколошко друштво покажуваат дека ова критично загрозено животно секојдневно ризикува да заврши под тркалата на возилата во обидот да се движи или да обезбеди храна. Пресекувањето на живеалиштата на рисот, но и на другите диви животни со...

Не е точно дека во САД се трујат диви животни со експериментални орални вакцини

Не станува збор за никаква нова програма за масовна дистрибуција на орални вакцини за диви животни, како што невистинито се тврди во оваа објава на Фејсбук. Вакви орални вакцини против беснило кај дивите животни во САД се применуваат од 1990 година. Истата програма во Канада се спроведува од 1985 година, а во Европа од 1980 година. Исто така, на...

Мечето од Радожда е вратено во дивина, но активистите се загрижени за неговата безбедност

Мечето што пред неколку дена на патот кон Радожда го спаси стружанецот Гоце Митрески е вратено во шума со надеж дека ќе успее да ја најде мајка си. Од Агенција за храна и ветерина за Мета.мк изјавија дека осободувањето на мечето било организирано и со помош на ловечко здружение било пуштено на безбедна локација. Сепак, не помина многу време...

Стружанец пронашол повредено мече покрај пат и веднаш го однел на ветеринар

Стружанецот Гоце Митрески вели дека пред неколку дена пронашол мало кафеаво мече завиткано во трња кое било видно повредено, дезориентирано, дехидрирано и тешко се движело поради повреда на едната нога. Митрески возел на патот од Струга кон Радожда и, како што вели тој, кога го забележал мечето застанал, видел дека нешто не е во ред, го зел и веднаш...

Црногорските власти го праќаат во Холандија лавчето Симба што се шеташе низ шумите на Будва

Агенцијата за заштита на животната средина на Црна Гора информираше дека по пет месеци престој во оваа земја, лавчето Симба заминува најпрво во Холандија, а штом ќе зајакне, ова диво животно ќе замине во големото прифатилиште на организацијата „Four Paws“ во Африка. Возилото со лавчето Симба замина на патот долг 2.100 километри до Холандија во придружба на обучена екипа и...

Лавот Џони од кафез во Гњилане преместен во прифатилиште за мечки близу Приштина

Лавот по име Џони, за кој се верува дека во 2019 година преку алтернативни патишта е прошверцуван од Албанија во Косово и досега беше чуван во кафез во ресторанот „Маја е зез“ во Гњилане, е ослободен од решетките и сега живее во прифатилиште за мечки близу Приштина. Прифатилиштето „Беар Форест“ Приштина соопшти дека лавот сега има можност да ужива во...

Отровите ги уништуваат дивите животни, трујачите никој не ги гони

Илегалното труење го уништува биодиверзитетот на Балканот, а само еден отсто од случаите завршуваат на суд, покажува најновата Студија за труење на мршојадците, која ја објави Македонското еколошко друштво (МЕД). Според податоците од документот, илегалната употреба на отровни супстанци во животната средина заради отстранување на „несакани“ животни го осиромашува биодиверзитетот и претставува закана за јавното здравје. Сепак, овие случаи...

Ветеринарот што го прегледа црногорскиот Симба не ја отфрла можноста да е истото лавче што се појави во Куманово

Холандскиот ветеринар, Џуно Ван Зон кој го прегледуваше лавчето наречено Симба во Црна Гора што талкаше низ шумите во околината на Будва во изјава за Мета.мк рече дека не ја отфрла можноста да станува збор за истото лавче што кон крајот на септември минатата година се возеше во луксузните автомобили на кумановци. Специјалистот за лавови од организацијата за заштита на...

[Видео] Црногорските власти го најдоа пребеганото лавче близу Будва

Црногорските власти и волонтери по еднодневна потрага го пронајдоа лавчето кое неколку дена се шеташе низ шумите близу Будва. Бојан Башановиќ од црногорската Агенција за заштита на животната средина кој беше надлежен за потрагата за Мета.мк изјави дека лавчето било видно исцрпено кога го заловиле до стара куќа на пат кон селото Крапина и дека сега ќе му биде...

Балканскиот рис да добие свои зелени премини, за да не завршува под тркалата на возилата на патиштата

Локациите Буковиќ-Сретково и Селечка Планина се два пилот еколошки коридори каде се спроведуваат истражувања за изградба на зелена инфраструктура заради подобрување на условите во кои живее и опстојува балканскиот рис, но и многу други видови диви животни. Коридорот Буковиќ-Сретково е од особено значење, имајќи предвид дека претставува еден од најважните простори за поврзување на популациите на балканскиот рис од...

Ниту Црвените листи не ги спасуваат дивите животни од отрови и криволов

Труења, ловење, заробување или убивање се речиси секојдневните закани со кои се соочуваат дивите животни во земјава. Под закана се и животни кои се наоѓаат на Црвените листи на загрозени видови, бидејќи и покрај високите казни за вакви дела, кои се движат и до десет години затвор, засега никој не е казнет. Досега, согласно со методологија на IUCN се...

Угина повредената лисица што се продаваше за 2800 денари, активистите бараат одговорност

Активистите за права на животните од Анима Мунди бараат одговорност од надлежните институции затоа што не постапиле по дојавата дека во заробеништво се држи повредена лисица. „Ние на 12ти овој месец добивме информација дека лице од Прилеп на оглас за 2800 денари продава лисица. На фотографијата се гледа дека животното е во ужасна состојба, измачувано, видно повредено и облеано во...

Скоро две децении државата никако да го основа центарот за згрижување на диви животни

Иако концептот за правата на животни обично се поврзува со заштита и благосостојба на домашни животни, еднакви права имаат и дивите животни. Нивната заштита е предвидена со Законот за заштита на природата, каде се предвидува заштита на биолошката разновидност која ја сочинуваат и дивите животни и Законот за ловство, а и Кривичниот законик. Сепак, поразителен е фактот што до сега...

Полицијата во Чегране откри мини зоолошка градина со диви животни без соодветна дозвола

Во угостителски објект во тетовското село Чегране денеска е пронајдена мини зоолошка градина со диви животни без соодветна дозвола, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „На 20.11.2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција -  Секторот за општ и насилен криминал, во содејство со Оддел за специјални полициски операции, СВР Тетово, инспектори од Државен инспекторат за...

Српска зоолошка градина истражува сигурносни снимки по објавата на Мета за лавчето Симба (фото)

Зоолошката градина во Палиќ, на северот во Србија ќе ги анализира снимките од безбедносните камери во близина на кафезите со лавови откако по написот на Мета.мк за лавчето Симба, новинарите од редакцијата Суботичке.рс алармираа дека можеби лавчето потекнува токму од таа зоолошка, потврди за Мета.мк в.д. директорката на оваа институција Соња Мандиќ. Во ЗОО Палиќ, летово лавицата Киара стана вистинска сензација...

На патиштата 505 несреќи се случиле за помалку од 3 години заради животни, експертите бараат мерки

Несреќата со мечката што пред неколку дена загина на автопатот Скопје – Тетово повторно го актуализира прашањето колку се небезбедни јавните патишта за животните и за возачите. Земајќи предвид дека во период од 2019, 2020 и 2021 според информациите на МВР се случиле 505 сообраќајни несреќи кои биле предизвикани од животни, експертите препорачуваат изградба на биокоридори и обновување на...

МЖСПП ќе формира центар за згрижување на повредени и запленети диви животни

Со цел да се спречи нелегалната меѓународна трговија со диви животни и нивни делови во земјава, Министерството за животна средина и просторно планирање, МЖСПП, најавува почеток на активности за изработка на студија за изводливост за воспоставување на центар за згрижување на повредени и запленети диви животни. Тоа е во рамките на Програмата за зачувување на природата во Северна Македонија...

Европската Унија усвои мерки за спречување на трговија со диви животни

Европската Унија претстави низа мерки против трговијата со диви животни, со што се финансираат екстремистичките паравоени групи, особено на територијата на Африка. Во Брисел проценуваат дека секоја година на тој начин се собираат околу 20 милијарди евра, со што се загрозува опстанокот на животните. Петгодишниот план на Европската Унија има цел да ја спречи трговијата, да ја намали понудата и побарувачка за...

Од француски воз била украдена торба со безбедносни планови за Олимпијадата во Париз

Торба со компјутер и два USB стикови на кои се наоѓаат полициските безбедносни планови за Олимписките игри во Париз, била украдена од воз на станицата Гаре ду Норд, соопшти...