fbpx
Таг: демонстрации

таг: демонстрации

Вистиномер: Фотографијата не е од актуелните протести во Холандија, туку е стара три години

На фотографијата споделена во постот се прикажани холандски земјоделци кои одбиваат да ги прифатат политиките на нивната влада, но не е направена на сегашните протести туку е стара три години. Таа потекнува од демонстрации кои се случиле во октомври 2019 година, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: Инспиративна фотографија. Холандските земјоделци...

Почнува Г-20 самитот во Рим: Своите барања ги искажаа и демонстрантите

Додека самитот на Групата 20 на водечките светски економски сили кој ќе се одржува оој викенд носи бројни глобални лидери во Рим, тој исто така привлече и отпуштени фабрички работници, активисти за заштита на климата, активисти за антиглобализација, синдикати, феминистички и други групи. Тие излегоа на улиците во знак на протест, пренесе Њујорк Тајмс. https://youtu.be/wHAkbRqE5u8 „Ќе нè има многу“, рече Џино...

На руска државна телевизија повторена невистината за смртта на демонстрантот во Минск

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот сервис за проверка на фактите polygraph.info раазобличува дезинформација пласирана на руска...

Дезинформации за навлегување на руската војска во Белорусија за да „ги смири демонстрациите“

Откако на социјалните мрежи и преку чет апликациите почнаа да се шират видеа на кои се гледаат воени транспортери и автобуси полни со војници, со тврдење дека тоа е руска војска која или веќе навлегла во Белорусија или „само што не влегла“, проверувачите на факти од Белорусија бргу ги разоткрија ваквите наводи како дезинформации. Како што нагласува Франак Вјачорка, аналитичар...

Протестите во Белорусија не стивнуваат, денеска е исклучен интернетот

Продолжуваат протестите во Белорусија после спорните претсeдателски избори одржани во неделата, а денеска е исклучен и интернетот во земјата. Состојбата и понатаму е многу напната, а белоруски интервентни единици и воени сили од попладнево пристигнуваат во центарот на Минск, јавуват светските агенции. Полицијата денеска употреби брутална сила против илјадниците демонстранти кои протестираат незадоволни од победата на Александар Лукашенко за која...

Демонстрации во Бејрут, полицијата ги растеруваше граѓаните со солзавец

Денеска околу 5.000 демонстранти се собраа на Плоштадот во центарот на Бејрут, обидувајќи се да ја пробијат оградата и да стигнат до зградата на Парламентот. Тие побараа „режимот да падне“ и Владата ја сметаат за одговорна за експлозијата со катастрофални последици, поради недоволната грижа за складиштето со 2.700 тони амониум нитрат. Во тек е истрага за причините за несреќата, но...

Полицијата со солзавец против демонтрантите, а пратеници избркани од унгарската телевизија

Двајцата независни пратеници во унгарскиот парламент, претпладнево од страна на обезбедувањето беа избркани од објектот на унгарската државна телевизија, каде сакаа да прочитаат петиција. Инцидентот се случи неколку часа по синоќешните големи протести против режимот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, на кои во Будимпешта полицијата фрлаше солзавец. Двајцата пратеници со опозициска ориентација беа дел од групата од десет пратеници кои ноќта...

Уапсени 25 демонстранти, повредени седум полицајци на протестите пред Собранието

Во синоќешните протести пред Собранието биле повредени седум полицајци а приведени се 25 демонстранти, соопшти МВР, најавувајќи повеќе детали за денеска. „На вчерашниот јавен протест во Скопје, дел од демонстрантите употребија распрскувачки средства и насилно ја турнаа заштитната ограда, истовремено обидувајќи се насилно да влезат во Собранието. Со цел да се спречи ескалирање на ситуацијата и насилен упад во Собранието,...

Затворена сатиричната „Фејсбук“ страница на која беа грчките „крволочни“ постери

Грчката сатирична страница на „Фејсбук“ „Елинико Христианико Етностедон (Грчко-христијански етноседатив) од која произлегоа постерите што на 1 и 2 февруари годинава беа објавени од многу македонски медиуми со толкување дека станува збор за националистички постери со кои се повикува на учество на големиот протест против Македонија во Атина, е згасната повеќе од десетина дена. Страницата беше посочена од Жарко Трајаноски...

Во Иран ноќеска само провладини демонстрации

По повеќе денови големи антивладини протести во Иран, изминатата ноќ беше мирна и немаше извештаи за собири на противниците на власта, но во неколку големи градови ноќеска и утрово се одржаа провладини демонстрации. Во меѓувреме, иранската државна телевизија пренесе снимки на нови големи собири на поддржувачите на власта во централниот град Исфахан, во Машад на североистокот, Орумјех на северозападот и...

САД бараат итен состанок во ОН за ситуацијата во Иран

Соединетите Американски Држави го повикаа Советот за безбедност на Обединети нации и Советот за човекови права на ОН да одржат итен состанок за Иран, каде што повеќе од 20 лица загинаа, а стотина се уапсени по повеќедневните демонстрации. „ОН мора да се огласат по тоа прашање“ смета американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли. Истовреме, Белата куќа го повика раководството на Иран...

Полицијата и демонстрантите во Албанија се судрија поради изборот на јавен обвинител

Албанската полиција се судри со приврзаниците на опозицијата кои се обидоа на сила да влезат во парламентот и да го спречат изборот на привремениот државен обвинител. Пред зградата на парламентот се собраа околу три илјади демонстранти кои се обидоа да го пробијат полицискиот кордон, при што фрлале димни бомби. Според локалните медиуми има и повредени. https://www.youtube.com/watch?v=nRQV4LlJ9vo Пратениците од опозицијата фрлале димни бомби...

Стотици демонстранти уапсени во Москва

Стотици луѓе беа уапсени во центарот на Москва денеска, додека се собираа за протест кој беше забранет од власта. Протестот беше организиран од националистичка група. Апсењата на плоштадот Манеж во непосредна близина на Кремљ се случија два дена откако агенција за домашна безбедност уапси некои од членовите на групацијата „Артподгатовка“, под сомневање дека сакале да извршат бомбашки напади на административни...

Протест за „Диво Насеље“ дeнеска пред Кривичен суд во Скопје

На потегот од плоштадот Скендер-бег до Основен суд Скопје 1, денеска со почеток од 13 часот, ќе се одржи протест против судската пресуда за случајот „Диво Насеље“. Протестот го организира Здружението за албанска култура, коe вчера го пријави настанот во полициската станица Бит-пазар. Во повикот за протестот што го пренесоа дел од медиумите е наведено дека треба да присуствуваат сите граѓани...

Меланија Трамп „заробена“ во вила во Хамбург поради демонстрациите против Г20

Првата дама на САД, Меланија Трамп, останала заробена во луксузната вила-хотел во Хамбург, поради насилните демонстрации против самитот на Г20, кој денеска почнува во северниот германски град. Меланија Трамп требало да учествува на настан за партнерите на лидерите што присуствуваат на самитот, а бил организиран од Јоаким Сауер, сопругот на германската канцеларка Ангела Меркел. Сепак, поради насилните протести, не било дозволено првата...

Грчките земјоделци повторно на протести

Грчките земјоделци почнуваат со нов бран протести и со блокада на патиштата низ Грција во знак на револт против владината политика кон нив и укинувањето на дел од бенефициите што ги уживаа. По заедничкиот состанок викендов, земјоделците одлучија од неделава повторно да се вратат на автопатиштата и делумно да ги блокираат, а се размислува и за протести и за демонстрации...

Трамп: Мали групи демонстранти страсно демонстрираат

Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, по повод демонстрациите против неговиот избор во САД, денеска на својот твитер-профил напиша дека му се допаѓа фактот што мали групи демонстранти покажуваат толку страст за сопствената земја. „Го обожавам фактот што мали групи демонстранти имаат толку страст за сопствената земја. Заедно ќе победиме и ќе бидеме горди“, напиша Трамп. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/797034721075228672 Тој и претходно се огласуваше на оваа социјална...

Инциденти во Солун и на Хиос поради бегалската криза

Два нови инциденти се случиja во Грција поврзани со огромниот број бегалци распоредени низ целата држава. Во солунската населба Ореокастро, каде се наоѓа еден од големите бегалски центри во Северна Грција, избија судири меѓу националисти, полицијата и анархисти по протест против бегалците во државата, додека на островот Хиос повторно беше запален дел од бегалскиот камп Суда. Во Ореокастро се судрија повеќе...

16 години од соборувањето на режимот на Милошевиќ

Денеска се одбележуваат 16 години од масовните демонстрации на 5 октомври во Белград, со кои заврши владеењето на Слободан Милошевиќ. Протестите почнаа бидејќи Милошевиќ одби да ги признаe резултатите од изборите за претседател на СР Југославија од 24 септември 2000 година, на кои изгуби од кандидатот и лидер на Демократската партија на Србија, Војислав Коштуница. Демонстрантите на 5 октомври стигнаа во...

Протести во Полска поради целосната забрана на абортусот

Полјачките денеска со штрајк насловен „Црн понеделник“ и со демонстрации на улиците на Варшава, Ополе, Катовици, Краков и во другите поголеми градови, реагираат на реалната закана целосноно да им биде забрането вештачкото прекинување на бременоста. Рано утринава, Полјачките излегоа на улиците облечени во црно, како израз за сочувство што пратениците на владејачката евроскептична конзервативна партија Прво и правда сака да го...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...