fbpx
Таг: борба против дезинформации

таг: борба против дезинформации

Над 80 организации го повикаа Јутјуб подобро да се бори против дезинформациите

Повеќе од 80 организации за проверка на факти од светот го повикаа Јутјуб подобро да се бори против дезинформациите коишто се шират преку видео содржините прикачени на оваа онлајн платформа. Глобалната коалиција на организации за проверка на факти посочува дека Јутјуб е главниот канал на онлајн дезинформации во светот, при што компанијата не прави доволно за да се справи...

Фондацијата Метаморфозис промовира пет нови комуникациски групи за правилно и брзо информирање

Фондацијата „Метаморфозис“ денеска преку онлајн-настан ги презентираше новосоздадените комуникациски групи на платформите за комуникација WhatsApp и Viber, наменети за новинарите и за пошироката јавност. Како што истакна Горан Ризаов, модераторот на настанот, преку групите на WhatsApp наменети за новинарите, тие ќе може да постават официјални прашања до претставниците на власта и да добијат брз официјален одговор на 4 теми: Ковид-19,...

„Репортери без граници“ денеска ја отвори онлајн платформата „Иницијатива за новинарска доверба“

Новата онлајн платформа „Иницијатива за новинарска доверба“ денеска беше отворена од организацијата „Репортери без граници“, која што ќе им овозможи на медиумите ширум светот да ја проверат, претстават и промовираат усогласеноста на нивните уредувачки процеси во согласност со најдобрите практики. Во нивното соопштение се наведува дека платформата претставува радикален и иновативен чекор напред во борбата против дезинформациите. Он-лајн платформата е...

Сведоштва на новинарки за тоа колку лесно може човек да биде излажан од дезинформации

Здружението на граѓани „Медиа Плус“ во рамките на својата работа на справување со дезинформации, објави и видео со разговор и сведоштва на две новинарки од „Канал 77“ за напливот на дезинформации. Новинарите во секојдневната работа се соочуваат со секаков тип на дезинформации и полуинформации, поради што е потребна будност, но и располагање на факти за да се препознаат и да...

Твитер ќе ги гаси профилите кои во континуитет шират невистини за ковид-19

Социјалната мрежа Твитер вчера соопшти дека воведуваат нови правила со кои ја засилуваат борбата против ширењето на невистини во врска со ковид-19. Твитер ќе поставува предупредувања на оние твитови кои содржат невистини за вакцините против ковид-19. Исто така, одредени профили на Твитер можат да бидат трајно забранети доколку во континуитет, и по пет предупредувања, продолжат да шират дезинформации против...

Заев: „Стоп за дезинформациите“ еден од 10-те приоритети на кои ќе се работи во 2021 година

Премиерот Зоран Заев денеска информираше дека меѓу десетте приоритети од владината „Акција 21 – за европски стандарди дома”, на кои владата ќе работи следната година е спротивставувањето на дезинформациите и спречување на штетите кои ги нанесуваат лажните вести. Во рамките на приоритетот „Стоп на дезинформациите“, Заев најави засилени активности во периодот што следи, вклучувајќи широки консултации со медиумските работници и...

Пет начини како да провериме дали веста е вистинита или лажна? (Видео)

„Сѐ уште некако ни се случува да поверуваме на лажна вест или за вистинска вест да кажеме дека е лажна и некако се е каша попара не знаеме на кого да веруваме, на кого да не веруваме и врз база на кои информации да ги превземаме акциите што ги преземаме“, вели Кика Авеиро во нејзиното ново видео. Таа најавува...

Инстаграм во борба против дезинформации пред изборите во САД

На 30 октомври на официјалниот Твитер профил на Инстаграм беше објавено дека тие ќе направат промени на нивната платформа пред изборите во САД. „Како што се наближуваме до изборите во САД воведуваме промени кои ќе го отежнат пристапот до можни дезинформации на Инстаграм“ - велат во објавата. Во другата објава надополнуваат дека на граѓаните на САД привремено ќе им биде одземен...

Скопје догодина ќе биде домаќин на најголемата НАТО конференција за односи со јавност и борба со дезинформации

Околу 500 експерти за комуникации од сите земји-членки на НАТО ќе учествуваат на најголемата досега сојузничка конференција за односи со јавност што следната година треба да се одржи во Скопје, најави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска. - Тука ќе се градат плановите за комуникацијата на НАТО со јавноста, за борбата со лажните вести и напади, нагласи Шекеринска. Доколку тоа...

НАТО центарот за односи со јавност прераснува во центар за борба против дезинформации

Министерството за одбрана ќе го развие својот Регионалниот центар за односи со јавноста (РЦОЈ) во регионален НАТО-центар за борба против лажни вести и дезинформации. РЦОЈ, попознат под неговиот англиски акроним ПАРК (PARC-Public Affairs Regional Centre), од 2013 година е акредитиран од НАТО како партнерски центар за образование и обука. „Ќе се специјализираме, во духот на концептот на „паметна одбрана“. Информациите...

СДСМ со неколку ветувања за развојот на медиумската сфера во новиот мандат

Владејачката СДСМ пред изборите на медиумските организации јавно им вети брзо формирање на новите управувачки органи на Македонската радио-телевизија и на медиумскиот регулатор во рамките на медиумските реформи. Одговарајќи на јавно упатените прашања од страна на Здружението на новинари на Македонија и на другите новинарски и медиумски организации, СДСМ вети дека веднаш по заокружување на новото парламентарно мнозинство, целиот фокус...

ТикТок ќе соработува со властите во САД во борбата против дезинформации за изборите

ТикТок
За да ги зајакне напорите за отстранување на штетните и измамнички содржини од својата платформа, ТикТок најави три нови мерки за борба против дезинформациите и другите содржини кои можат да ги нарушат изборите во САД, а кои е предвидено да се одржат во ноември годинава. Мерките вклучуваат подобрување на политиките за дезинформации, нови опции за пријавување на штетни содржини...

Девет од десет читатели изложени на лажни вести – НАТО со правила за проверка на вестите

Illustration: Fakenews.rs
Осумдесет и шест отсто од луѓето биле изложени на лажни вести, а девет од десет испитаници на прв поглед поверувале дека веста е точна, покажала анкета во 25 земји спроведена од меѓународната агенција Ипсос. Како дел од подготовките пред можен втор бран на пандемијата на КОВИД-19 на есен, НАТО објави пет совети за откривање лажни вести и дезинформации: - Проверете...

Лажните вести и (само)регулацијата во фокусот на програмите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во делот за медиумите

Медиумите и нивната (само)регулација, заканите и тужбите со кои се соочуваат новинарите, лажните вести, медиумската писменост и финансиската поддршка на медиумите се наоѓаат во предизборните програми на двете најголеми политички партии што ќе се натпреваруваат на парламентарните избори на 15 јули. Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ, „Обнова на Македонија“, пишува дека партијата доколку дојде на власт ќе иницира „формирање на професионално...

Столтенберг: на пропагандата за ковид-19 најдобро се одговара со факти

Фото: НАТО
„Не верувам дека одговорот на пропагандата е пропаганда. Верувам дека најдобар начин да се одговори на пропагандата е со изнесување на фактите“, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг зборувајќи за дезинформациите кои се шират за пандемијата на ковид-19, на синоќешната прес-конференција по втората сесија на состанокот на министрите за одбрана на Алијансата. - За време на пандемијата видовме многу...

Младите лесно подлегнуваат на дезинформации преку социјалните медиуми и интернет порталите

Младите се генерално свесни за проблемот со веродостојноста на изворот или квалитетот на една вест, но лесно подлегнуваат на дезинформации добиени преку социјалните медиуми и интернет портали кои претставуваат нивни главен извор на информирање. Ова е само еден заклучок од резултатите добиени од истражувањето „Критичко размислување и навиките на информирање кај младите“ спроведено во рамки на проектот „Со критичко...

Српски „Информер“ вежба пропагандна војна против регионот

Белградскиот таблоид „Информер“ објави напис со наслов „Црногорците, Македонците, Хрватите и Бугарите со Шиптарите вежбаат за војна против Србија! НАТО се врти против нас!“ („Crnogorci, Makedonci, Hrvati i Bugari sa Šiptarima vežbaju za rat protiv Srbije! NATO nam radi o glavi!“) во кој се изнесени редица невистини и манипулации, но и кој е длабоко навредлив по повеќе основи. Така,...

„Вистиномер.мк“: Химната не е отстранета од образовните програми за основците

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони Јаревски, деновиве во јавноста ја пласираше информацијата дека „Во новата наставна програма химната е отстранета и наместо неа, Власта смета дека поважно за ќерка ми е да ја научи и пее Dzelem, Dzelem и албанската Shtatori“, која „Вистиномер.мк“ ја оцени како невистина.  Ова тврдење на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони Јаревски, објавено на...

Сензационализам и шпекулации во српски „Блиц“ – македонската влада демантира тајни врски и црни фондови меѓу Заев и Харадинај

Македонската влада демантира дека премиерот Зоран Заев и поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај имаат „тајни врски и црни фондови за потплатување на политичари во Брисел“, како што деновиве (06.08.2019) објави српскиот весник „Блиц“ повикувајќи се на неименуван извор, „дипломат од Приштина“. Владата во Скопје одговори на барањето на Мета.мк за коментар на наводите пласирани во српскиот весник „Блиц“, кои...

Бурни реакции по најавата за вклучување на владата во борбата против дезинформациите

Најавата на владата за отворање фронт против лажните вести и ширењето дезинформации преку социјалните мрежи и традиционалните медиуми предизвика лавина од реакции во јавноста. Опозицијата препозна намера за цензура на медиумите, а иницијативата на владата наиде на критики и повик за внимателност од страна на претставниците на медиумските организации. Веднаш по прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев (24.07.2019), на која тој...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...