fbpx

Во понеделник панел-дискусија: Различностите и дезинформациите во Западен Балкан

-

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ во понеделник (31 октомври), со почеток од 14 часот, ќе организира онлајн панел-дискусија на тема „Различностите и дезинформациите во Западен Балкан“, на платформата за видео комуникација Zoom.

Панел-дискусијата ќе биде од регионален карактер, со учество на претставници на организации од Западен Балкан кои се борат против дезинформации и кои ќе ги споделат своите искуства поврзани со разоткривање на антидемократските дезинформациски наративи кои ги злоупотребуваат прашањата поврзани со различностите во нивните општества.

Говорници на настанот ќе бидат: Владимир Петрески – уредник на Вистиномер, Никола Петровиќ – извршен директор на Центарот за меѓународни и безбедносни прашања ISAC, тинк-тенк од Србија, Петрит Зогај – Национален уредник на Sbunker.net, медиумска издавачка организација од Косово и Барбара Хала – новинар и истражувач во Faktoje.al, сервис за проверка на факти од Албанија, како и Исмар Милак – Проектен координатор во Зашто не (Why not) од Босна и Херцеговина, основач на сервисите за проверка на факти Istinomjer.ba и Raskrinkavanje.ba (fcs). Модератор на панел дискусијата е Деспина Ковачевска – медиа мониторинг експерт во Фондација „Метаморфозис“.

Панелистите се членови на мрежата кои го спроведуваат тековниот регионален проект „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање на опасните влијанија преку набљудувачко новинарство“. Дискусијата е отворена за јавноста и претставници од медиумите. Заинтересираните може да ја проследат истата на следниот линк – https://techsoupglobal.zoom.us/j/92894393896….

Работен јазик ќе биде англиски, со обезбеден превод на македонски и албански. Дискусијата ќе се пренесува во живо на фејсбук-страницата на Фондација „Метаморфозис“.

Настанот се одржува во рамки на Деновите на медиумска писменост, во синергија со активностите на регионалниот проект „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање на опасните влијанија преку набљудувачко новинарство“ финансиран од Министерството за надворешни работи на Кралството Холандија и проектот „Промовирање на пристап до веродостојни вести за борба против дезинформации“ финансиран од американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download