fbpx
Таг: Азир Алиу

таг: Азир Алиу

Собранието ги разреши министрите на Алијанса, Меџити и Алиу

По целодневна и исцрпувачка дебата, собраниските пратеници доцна синоќа во две одделни гласања ги разрешија министерот за здравство Фатмир Меџити и министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу. За разрешувањата гласаа 62 пратеници, додека немаше ниту еден против ниту воздржан. Опозицијата, по учеството во дебатата и критиките упатени за владејачката коалиција, не учествуваше во гласањето. Меџити и Алиу се министри...

Меџити и Алиу – политички жртви од поделбата на Алијанса

Предлогот за разрешување на министрите не се однесува на нивната професионална подготвеност за која имам посебна почит, туку, според законот, не може да има два опозициски субјекта во состав на Владата и тоа е основната причина зашто беше предложено разрешувањето. Ова го истакна премиерот на техничката Влада, Талат Џафери, откако беше поднесен предлогот за разрешување на министрите за здравство и...

Џафери до Собранието го достави предлогот за разрешување на министрите Меџити и Алиу

Претседателот на Владата, Талат Џафери, доставил допис до претседателот на Собранието, Јован Митрески, во којшто, согласно член 94, став 2 од Уставот на Република Северна Македонија, предлага Собранието на првата наредна седница, да ги разреши Фатмир Меџити, од функцијата министер за здравство и Азир Алиу, од функцијата министер за информатичко општество и администрација. Од Владата информираат дека Џафери доставил и...

Алијанса за Албанците предложи нови министри за здравство и за информатичко општество

Отворената „војна“ меѓу Арбен Таравари и Зијадин Села од Алијанса за Албанците сè повеќе се разгорува. Откако приврзаниците на Села вчера предложија разрешување на министрите за здравство и за информатичко општество, Фатмир Меџити и Азир Алиу, денеска дадени се предлози за двајца нови министри кои би ги замениле. „Управниот совет на Алијансата за Албанците со 5 од 7 гласа одлучи...

Разрешени двајца директори од Алијанса, Меџити и Алиу обвинуваат: „ДУИ фрла масло на огнот“

На денешната владина седница разрешени биле Бујаре Абази, директорка на АД „Македонски пошти“ и Газменд Абдија, директор на Агенцијата за странски инвестиции, кои доаѓаат од редовите на Алијанса за Албанците (АА). Ова се случува во период на големи турбуленции во партијата од албанскиот политички блок, каде во директен судир влегоа Арбен Таравари и Зијадин Села. Бујаре Абази е потпретседателка на...

Алијанса бара разрешување на министрите Меџити и Алиу

Кадровската комисија на Алијансата за Албанците, составена од 7 члена, како единствен орган на АА за кадровски прашања, со мнозинство од пет гласа одлучи да му предложи на премиерот Талат Џафери разрешување на министрите за информатичко општество и администрација и за здравство, Азир Алиу и Фатмир Меџити. „Оваа одлука е донесена затоа што преку моќта на министерската функција, но без...

Слободен пристап до пазарот на труд за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Граѓаните на Северна Македонија, Србија и Албанија ќе добијат слободен пристап до пазарот на трудот во овие три земји, за што денес се потпишаа Протоколите за слободен пристап до пазарот на труд во земјите од Отворен Балкан. Министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу, со колегите од Србија и Албанија, го потпишаа Протоколот за меѓусебно поврзување на шемите за...

„Tројка“ за администрацијата во 2023 година: во 2024 Собранието треба да ги изгласа законите кои се ветуваат со години

Фото: Борче Поповски/Kolektif.mk
Северна Македонија оваа година доби „жолт картон“ или оценка „3“ од Европската Комисија за реформите во јавната администрација. Голем дел од долгоочекуваните закони за прашањето за дигитализацијата, електронските услуги, меритократијата, вработувањата во текот на 2023 година се финализирани и усвоени од Владата, но сè уште не се изгласани од Собранието, кое има мандат до пролет. На крстопат е заглавен...

Ќе се формира нова институција што ќе ги тестира новите државни административци: Кој не го положи тестот, ќе добие отказ

Владата на Република Северна Македонија на 204-та седница, со предлог од Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) усвои пет закони за реформи во јавната администрација и дигиталната трансформација на државата. Меѓу нив е и Законот за стручно усовршување и обука на административните службеници, со кој се предвидува формирање на Центар за стручно оспособување и обука на административните службеници...

Компаниите немаат доверба во тендерите на државните институции

Компаниите немаат доверба во институциите поради што многу малку од нив се подготвени да аплицираат на јавни тендери, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу. Тој информира дека од внатрешната ревизија што ја спроведе Министерството за информатичко општество и администрација за периодот 2021 - 2023 година се гледа дека компаниите се многу малку заинтересиорани да аплицираат...

Алиу: Се подготвува законот за сајбер заштита на цивилното население

Законот со кој се уредува сајбер заштитата на цивилното население и се предвидува формирање агенција е во постапка на изработка и веќе е поставен е на ЕНЕР, информираше министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу. Тој посочи дека во неговото креирање се вклучени приватниот, невладиниот и владиниот сектор, како и науката, за да се добијат најдобрите решенија. Досега пристигнале...

Алиу: Од 18 тендери распишани од МИОА, на 14 се пријавила само една фирма

Oд 18 тендерски постапки за јавни набавки во Министерството за информатичко општество и администрација, на 14 се пријавила само една компанија. За три постапки имало две понуди, односно за една постапка имало три понуди, рече денеска министерот за информатичко општество Азир Алиу, кој го презентираше Ревизорскиот извештај во однос на тендерските постапки. Предмет на ревизија биле предмети по случаен избор...

Медиумите и известувањето за реформите се клучни во пристапувањето на земјава кон ЕУ

Медиумите ќе ја играат клучната улога за на јавноста да ѝ обезбедат објективна, прецизна и фактичка информација за процесот на пристапување на Северна Македонија во ЕУ и за реформите што треба да се спроведат. Токму поради тоа неопходен е независен и професионален медиумски сектор во земјава. Ова денеска го истакна Мари-Мадлен Канелопулу, раководителка на сектор при Делегацијата на ЕУ...

Kaмпања „Ние сме Европа“: Младите се прогресивната сила за европската иднина на државата

На трибината во Тетово, синоќа, предводникот на кампањата „Ние сме Европа“, заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ ја истакна клучната улога на младите во креирањето европска иднина за С. Македонија. На настанот свои обраќања имале и министрите Азир Али и Јетон Шаќири, а учествувале и амбасадорот на Република Италија и претставничката на невладиниот сектор Пранвера Касами...

Со закон ќе мора да се вработи прворангираниот на конкурс во јавниот сектор

При вработување кадри во јавниот сектор, ќе мора да биде избран најдобриот кандидат, односно првиот на листата. Новиот закон, предложен од Министерството за информатичко општество и администрација, со закон ја ограничува можноста на работа да влезат второ и треторангирани кандидати. Освен ова, се забранува и можноста за вработување на определено работно време на раководни места во јавниот сектор и се...

Презентирана новата Стратегија за реформа на јавната администрација

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) во соработка со СИГМА денеска го организираше настанот „Современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација: Визија 2030. Испорака на поквалитетни јавни услуги за граѓаните и приватниот сектор“, на кој беше презентирана новата Стратегија за реформа на јавната администрација (2023-2030). Претставен беше и процесот на изработка и механизмите за имплементирање и следење, како и клучните...

(ИНТЕРВЈУ) Алиу: Ако го отстраниме „балансерот“, мора да го замениме со нешто друго за да ја заштитиме демографската структура

Министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу, во интервју за Порталб.мк вели дека законите кои се чекаат со години, конечно е време да се изгласаат, бидејќи се од големо значење за реформите во јавната администрација. Софтверот што овозможува вработување по етничка припадност, накратко наречен „Балансер“, дури и да се отстрани, треба да се замени со нешто друго за...

Македонија и Црна Гора ќе аплицираат за воведување на системот „Пејпал“

Министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу и неговиот колега од Црна Гора, министерот за јавна администрација, Мараш Дукај денес во Скопје потпишаа Меморандум за разбирање во областа на дигитализација и информатичка безбедност. Министерот Алиу изјави дека со Дукај разговарале за можности за соработка, за дигиталната трансформација на земјата, работата на Агенцијата за дигитална трансформација и можностите за заедничко...

Критики за Законот за висока раководна служба, тешко може да се избегне политичко влијание

Владата повторно ќе го има последниот збор, а со тоа и политичкото влијание за избор и назначување на високите раководни службеници, односно на државни секретари, директори на органите во склоп на министерствата, управните организации и директорите на независните тела основани со посебен закон.  Комисијата која што треба да го избере високиот раководен кадар ќе биде избрана од Владата, а на крајот, министерот ќе...

Ќе користиме европски фонд за дигитализација на општеството

Со потпишување на договорот со ЕУ за програмата „Дигитална Европа 2021-2027“  минатата недела, на Македонија ѝ се достапни 7,5 милијарди евра преку кои се отвораат можности за граѓаните, јавните институции или различни организации кои учествуваат во проекти, информираше денеска министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу на брифинг со новинарите. Во Брисел минатата недела беше потпишан договорот со нашата...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...