fbpx
Таг: Агенција за храна и ветеринарство

таг: Агенција за храна и ветеринарство

Бабовски: Граѓаните да не се грижат, африканската чума не е опасна за луѓето

Од 6 јануари годинава кога во делчевското село Драмче првпат беше регистрирана појава на африканска свинска чума во земјава, до вчера се констатирани шест случаи и тоа во селата Моштица, Мојанци, Пресека, Тркање и Виничка Кршла, сите во источниот дел на земјата, соопшти денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Николче Бабовски. Toj апелира до граѓаните да не...

Нов случај на африканска чума во Македонска Каменица

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги известува одгледувачите на свињи дека од Ветеринарниот институт при Факултетот за ветеринарна медицина Скопје доби потврда за појава на нов случај на болеста африканска чума кај свињите во едно одгледувалиште со екстензивен начин на чување свињи во село Моштица, општина Македонска Каменица. „По поднесената пријава за сомнеж на болеста во одгледувалиштето, спроведена е...

АХВ: Ако јадете во сендвичарници, избегнувајте сосови кои не се чуваат во фрижидер

Зголемувањето на дневните температури и актуелниот топлотен бран, кој според метеоролозите во одредени региони ќе донесе и над 40 Целзиусови степени, ги зголемува ризиците од појава на труење со храна. Во Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), потсетуваат дека високите температури се потенцијална опасност и за здравјето на животните, доколку за нив навреме не се преземат мерки за обезбедување...

Кривични пријави за шест лица – полицијата во скопската зоолошка ги затекнала како колат коњи

Во обиколката на Зоолошката градина, пет лица биле затекнати во кујната, како подготвуваат храна од коњи кои ги колат на лице место за месото да го употребат како храна за дивите животни. На лице место излегле и инспектори од Агенцијата за храна и ветерина, кои констатирале неправилности во постапката. СВР Скопје против шест лица, меѓу кои и сега разрешениот...

Стружанец пронашол повредено мече покрај пат и веднаш го однел на ветеринар

Стружанецот Гоце Митрески вели дека пред неколку дена пронашол мало кафеаво мече завиткано во трња кое било видно повредено, дезориентирано, дехидрирано и тешко се движело поради повреда на едната нога. Митрески возел на патот од Струга кон Радожда и, како што вели тој, кога го забележал мечето застанал, видел дека нешто не е во ред, го зел и веднаш...

Зготвената изладена храна да се чува во фрижидер, топлото време го зголемува ризикот од труења

Најавено зголемување на дневните температури ги зголемуваат ризиците од појава на труење со храна. За да се спречи ова, неопходно е да се направи правилен избор на храна при нејзина набавка и да се обезбеди соодветен транспорт и услови за чување, предупредуваат во Агенцијата за храна и ветеринарство. Како што оттаму додаваат, потребно е да се внимава на изгледот, рокот на...

Министерот Николовски најави дека ќе се истражи случајот со малтретирање животно

Спроведување на итна постапка и преземање на сите дисциплински мерки од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство најави министерот за земјоделство Љупчо Николовски, по вчерашните снимки кои ги објави организацијата за заштита на животните „Анима Мунди“, со обвинувања за инспектор на АХВ од Берово дека малтретира јагне. „Згрозен од монструозниот чин на Инспекторот за благосостојба на животните во подрачната...

АХВ: Пред Курбан Бајрам засилени инспекциски контроли на добиточните пазари заради заштита на здравјето на граѓаните

Пред претстојниот голем муслимански празник Курбан Бајрам (20 јули, вторник), директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) Николче Бабовски, одржа работен состанок со претставници на Исламската верска заедница, МВР и општинските комунални и инспекторите за заштита на животната средина, со цел координирање на активностите на секоја од институциите, за контрола на безбедноста на храната и здравствената заштита и...

АХВ ќе испитува примероци од угинати животни на државните патишта, целта е заштита на здравјето и безбедност во сообраќајот

Мостри од труповите на угинати животни, куче, мачка, зајак, лисица, волк, куна, ласица, шакал, дивокоза, срна и дива свиња, кои ќе бидат најдени на државните патишта низ целата територија на земјава од страна на вработените на ЈП „Македонија пат“, додека ги извршуваат работните задачи, ќе ги земат ветеринари од Агенцијата за храна и ветеринарство, за да утврдат дали, и...

АХВ: Државава од ОИЕ доби статус на слободна земја од болеста чума кај овци и кози

Република Северна Македонија од Светската организација за заштита на животните (ОИЕ), доби сертификат за статусот на земја, слободна од болеста чума кај малите преживари (овци и кози). Со тоа го исполнивме условот на Европската Комисија за извоз од земјава, не само на месо од овци и кози, туку и на живи животни и нивни производи, соопшти Агенцијата за храна...

АХВ: Избегнувајте ги автоматите за кафе и за вода

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) предупреди да не се користат автоматите за кафе и автоматите за вода поставени на јавни површини, без разлика дали на отворено или во затворен простор. Од АХВ велат дека препораката се однесуваат и на сите фирми или институции во кои има вакви апарати, а пристап до нив има поголема група луѓе. Препораката е во...

Нема докази дека добитокот и домашните миленици можат да го пренесат корона вирусот на луѓе

Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите нации (ФАО) потврдува дека нема докази за вмешаност на животните (добиток и домашни миленици) во ширењето на корона вирусот и нема потреба за преземање на мерки што можат да ја загрозат благосостојбата на животните. Наместо тоа, ФАО ги промовира вообичаените хигиенски практики на миење раце пред и после контакт со или хранење...

Косово до крајот на неделава ќе испрати извештај со анализа за икрите и рибата за порибување

Министерот за економија Крешник Бектеши е убеден дека Северна Македонија и Косово нема повторно да се доведат во ситуација на трговска војна. На денешната прес-конференција што ја одржа заедно со директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов, министерот Бектеши информираше дека Косово до крајот на неделава ќе го испрати неопходниот извештај со анализа на соодветната програма за...

Доаѓа топлотен бран – помалку храна, повеќе вода и без алкохол следниве денови

Целата територија на земјава од денеска ќе биде зафатена со високи температури од жолта фаза, а Министерството за здравство излезе со препораки за спречување на последиците од топлотниот бран врз населението. Во текот на екстремно топлите денови што следуваат, од министерството препорачуваат: -Да се остане повеќе во затворени климатизирани простории, а при неопходен престој на отворен простор во овој период,...

АХВ: Внимавајте каква храна купувате, високите температури може да предизвикаат труења

kupuvanje potroshuvachka koshnichka GTC zhena
Пред најавеното зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 Целзиусови степени, Агенцијата за храна и ветеринарство предупреди дека жешкото време ги зголемуваат ризиците од појава на труење со храна и упати низа препораки за избор на храна и нејзино чување и подготвување. За да се спречи појава на труење со храна, неопходно е да...

Инспекторите уништиле седум тони небезбедно месо и млечни производи

Околу седум тони небезбедна храна од животинско и неживотинско потекло уништиле инспекторите за храна, официјалните ветеринари и операторите со храна во мај годинава. Се работи за месо и млеко, односно производи од месо и млеко. - Во внатрешниот промет, во истиот временски период спроведени се вкупно 5.534 инспекциски контроли, од нив 4.035 редовни, 528 контролни и 971 вонредна инспекциска контрола....

Внимавајте на домашните миленици: Почна авионско фрлање вакцинални мамки за лисици

На целата територија на земјава, со исклучок на населените места, водените површини и високите планински врвови почна фрлањето од авион на 500 илјади вакцинални мамки со кои се врши вакцинација на лисиците против беснило, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Агенцијата апелира до граѓаните да внимаваат при движењето во природа и доколку најдат мамка никако да не ја допираат. „Мамките...

Од сабота бесплатно микрочипирање на домашните миленици

Набавени се 100.000 микрочипови за кучиња и мачки - домашни миленици и тие ќе бидат бесплатно вметнувани во телата на животните од страна на 135 ветеринарни друштва во земјава. Сопствениците ќе треба да платат само 120 денари за пасош за животното, со кој ќе може животното да го носат во странство. Акцијата ќе трае до 31 март следната година...

АХВ: Суперанализите потврдија присуство на ГМО во соините трошки и шницли

Резултатите од суперанализите на соините трошки и соините шницли, кои, на барање на операторот со храна се вршеа во референтна лабораторија во Европската унија, потврдија присуство на ГМО како што беше констатирано и со првичната лабораториска анализа, соопштија денеска од Агенцијата за храна и ветеринарство. Увезената соја е по потекло од компанијата „Сојапротеин” од Бечеј, Република Србија, а мострите биле...

АХВ: Запленети повеќе од тон генетски модифицирани соја и ориз

Вкупно 510 килограми соини шницли и соини трошки произведени во Србија со генетски модифицирана соја и увезени во Македонија, по откривањето се повлечени од продажба, соопшти директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов. Во мај, пак, се откриени 550 килограми генетски модифициран ориз произведен во Кочанско од увозно семе. Оризот бил пронајден во магацин на операторот, но...

Тенденциозно се прикажува студија за да се „докаже“ дека маските не спасуваат животи

Во оваа објава се пропушта контекстот, притоа не се наведуваат битните огради кои ги ставаат и самите автори во студијата, а се тврди дека маските не заштитуваат од инфекција...