fbpx
Таг: Агенција за храна и ветеринарство

таг: Агенција за храна и ветеринарство

Mинимални казни за трујачите, неодговорните сопственици и за мачењето животни

„Докторот што со патничко моторно возило влечеше куче врзано за автомобил заработи кривична пријава, а кучето му е одземено“. „Х.Х. организирал борби помеѓу две кучиња, а потоа снимениот материјал од борбата го објавил на социјална мрежа. Едно од кучињата со видливи повреди било пронајдено во напуштена куќа во тетовско Селце, по што било предадено на Агенцијата за храна и ветеринарство“. „Обвинетиот,...

Се повлекува чоколадо „Милка Орео“ од 37 грама, содржело пластика

Од средата, 6 март, се врши отповикување на чоколаден бар „Милка Орео“ од 37 грама, извести Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Отповикувањето го врши операторот со храна ТД Нелт СТ ДООЕЛ, која воедно е и увозник и дистрибутер на чоколадото, додека производител е компанијата „Mondelez Polska Production SP Zoo“. Причината за отповикување, според АХВ, е „присуство на пластични фрагменти“. Серискиот, односно...

АХВ: Засилени инспекциски контроли на храната, акцент на новогодишните пакетчиња

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека нејзините инспекциски служби спроведуваат засилени контроли кај операторите со храна пред претстојните новогодишни и божиќни празници. Се проверува дали и колку се исполнети општите и потребните услови за безбедност на храната, означувањето и заштитата на потрошувачите од измама. Во овој период, велат од АХВ, акцент со контролите е ставен на новогодишните пакетчиња за...

АХВ не најде салмонела во храната од која се затруја ученици од Карпош

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) вели дека не пронашле салмонела во земените мостри од храна и суровини за подготовка на храна од училиштата во Карпош, каде минатата недела беа пријавени седум случаи на затруени деца од салмонела. АХВ извршила проверка на сите училишни кујни во Општина Карпош каде се подготвува храна, беа пријавени случаи на сомнежи на труење...

Увезено, па вратено српско млеко со афлатоксин ги скара опозицијата и Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека на 21 септември во земјава биле увезени преку 20 тони српско млеко, кое било пуштено во промет, иако содржело афлатоксин М-1 над максимално дозволените граници, и со тоа е штетно за човековото здравје. „Наодите покажуваат дека иако млекото содржи канцерогени материи ги поминало сите контроли и како такво со штетни супстанци е дозволен влез во Република...

Не е вистина дека се ништат 9.000 свињи поради Агенда 30

Не е прв пат да се ерадицираат свињи во С. Македонија и во регионот поради заболувањето со африканска свинска грозница или чума, популарно име на болеста. Но, во објавата на Фејсбук се измамуваат читателите дека компанијата Агриа ќе ги уништи 9.000-те илјади свињи, зашто веќе била обесштетена според Агенда 30 на ООН. Ова е неточно, пишува „Вистиномер“ во својата...

АХВ: Лоша хигиена во објекти за храна во туристичките центри, уништени два тони небезбедна храна

Лоша хигиена во објекти во кои се продава храна, неспроведени мерки за дезинфекција, дезинсекција и дератизација, несоодветно одржување на фрижидерите. Ова се само дел од недоследностите кои ги утврдиле инспекторите од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во македонските туристички центри Охрид, Струга и во Дојран. Вонредните контроли тие ги направиле во периодот од 18 до 21 јули. „Во четирите...

Топлотен бран: излегувајте ако е неопходно, внимавајте на храната и заштитете ги животните

Топлотниот бран зафати делови од јужна Европа и северозападна Африка, а се прогнозира дека во овие делови од светот во наредните денови ќе бидат забележани рекордни температури. Се очекува температурите да надминат 40 степени Целзиусови во делови од Шпанија, Франција, Грција, Хрватска и Турција, јави Би-Би-Си. Од денеска во земјава, согласно Акцискиот план на Министерството за здравство за превенирање на...

Светски ден на зоонозите: граѓаните да се заштитат од крлежи, вошки, болви и комарци

Зоонозите се болести на домашните и на дивите животни кои се пренесуваат и на луѓето. Причинители на зоонози се различни видови микроорганизми и тоа вируси, бактерии, паразити, габички и други, а извор на зараза за човекот се домашните и дивите животни, или нивната непосредна средина, ако е контаминирана со нивни секрети и екскрети, а во одредени, но ретки случаи...

Регистриран нов случај на африканска чума во Општина Ранковце

Врз основа на лабораториски наоди кои вчера доцна попладне ги доби Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од Институтот за ветеринарна медицина при Факултетот за ветеринарна медицина, потврден е нов, изолиран случај на болеста африканска чума кај питомата популација свињи во село Петралица, општина Ранковце, кое се наоѓа во високоризичната зона во однос на оваа болест, информираат во АХВ....

АХВ: Во доматите и во краставиците нема тешки метали штетни за здравјето на граѓаните

Во доматите и краставиците нема тешки метали штетни за здравјето на граѓаните, рече на денешната прес-конференција директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Николче Бабовски, додавајќи дека не му е јасно со која цел опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ шири паника во јавноста. „Ширењето лажна паника и тревога е кривично дело, а дали АХВ ќе поднесе пријава ќе знаеме наредните денови“,...

На македонскиот пазар не се увезени небезбедни домати од Албанија

Агенцијата за храна и ветеринарство, овластен државен орган задолжен за контрола на храната која се увезува на граничните премини, вклучително и овошјето и зеленчукот, тврди дека граѓаните треба да бидат спокојни, бидејќи ваков таканаречен увоз не е можен и не бил извршен. Освен ова, Вистиномер провери и во здравствена установа од каде добивме потврда дека нема пријавено случај на...

АХВ: Не е точно дека во Македонија се увезени небезбедни домати од Албанија

Груба невистина, анонимно пласирана преку социјалните мрежи е вчерашниот обид на граѓаните да им се протне лагата дека е доведено во опасност нивното здравје поради наводeн нелегален увоз на 10 камиони со небезбедни домати, по потекло од соседна Албанија, реагираат во Агенцијата за храна и ветеринарство, откако во група  „Земјоделие мк Груп“, на социјалната мрежа Фејсбук вчера се прошири...

Јајцата, боите за јајца и месото под засилени инспекциски контроли пред Велигден

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во пресрет на велигденските празници спроведуваат засилени инспекциски контроли на продажбата на јајца, бои за јајца, месо и други прехранбени производи. Налог е издаден и за засилување на инспекциските контроли на граничните премини за пратките со јајца кои се увезуваат во земјава, при што акцент е ставен на датумот на пакување...

Инсекти во храната во студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид, директорот вели дека е извршена дератизација

Инсекти во храната од ресторанот во студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид се гледаат на фотографиите што изминативе денови повеќе студенти ги испратија до редакцијата на Мета.мк. Студентите велат дека трета недела по ред наоѓаат бубачки во храната во студентската менза. Директорот на домот потврди дека ги видел фотографиите, но вели оти не е сигурен во нивната веродостојност. Агенцијата...

Сопственикот си го оставил болното куче покрај контејнер, АХВ не најде причина за одговорност

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ја отфрли претставката поднесена од ЈП „Лајка“, во која претпријатието бараше да се санкционира човекот кој пред еден месец покрај контејнерите во населбата Расадник во Кисела Вода, оставил петмесечно куче - малтезер, во неговото креветче. Болното куче почина кратко време откако беше преземено од ЈП „Лајка“. Со оглед на тоа што претставници на здруженијата за...

Институциите да се разбудат: Да се спречат напади врз граѓани од кучиња, но и убиства на кучиња и фрлање отрови

Убиствата на уличните кучиња во Струга кои се случија завчера и големиот број на каснувања ја прелеаа капката на трпението на граѓаните, кои со години очекуваат од надлежните институции да го решат проблемот со сè поголемиот број на улични кучиња низ државата. Активисти од повеќе здруженија за заштита на правата на животните, но и други граѓани и поединци кои...

Инспектори од Агенцијата за храна ја затворија кујната во „Пелагонија“

По случајот со труење со храна на студенти кои се станари во студентскиот дом „Пелагонија“, инспектори од Агенцијата за храна и ветеринарство времено ја затвориле кујната во домот. Тие наредиле мерки за генерално чистење и дезинфекција на објектот, а во меѓувреме се испитуваат земени мостри од храната за која има сомнеж дека го предизвикала труењето. „Инспекциските служби во соработка со...

Поради афлатоксини, се повлекува од пазарот ферментиран млечен производ Баланс +

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека се повлекува од пазарот небезбеден производ БАЛAНС +ферментиран млечен производ, во пакување од 1 килограм. Причините се неусогласена концентрација на афлатоксини со македонските прописи, поради што овој производ е потенцијален ризик по здравјето на луѓето. Дополнително, количествата што се повлекуваат не биле наменети за македонскиот пазар. Се повлекуваат пакувањата со Сериски број/лот: 28.11.22,...

Граѓани пријавуваат расипана храна поради исклучени фрижидери во маркети

Млечни производи, месо, но и спанаќ и грашок. Ова се само дел од продуктите кои граѓани ги купиле расипани, иако не им би поминат рокот на употреба. Тие периодов ги пријавуваат овие случаи во Организацијата на потрошувачи (ОПМ), од каде што за Мета.мк појаснуваат дека тоа е така затоа што во маркетите се икслучуваат фрижидерите од струја за да...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...