fbpx

Светски ден на зоонозите: граѓаните да се заштитат од крлежи, вошки, болви и комарци

„Домашните животни, поради поголем контакт со луѓето, многу почесто се извор на зараза од дивите животни“, вели Бабовски и апелира домашните миленичиња по препорака и совет на ветеринар да се третираат против паразити

-

Зоонозите се болести на домашните и на дивите животни кои се пренесуваат и на луѓето. Причинители на зоонози се различни видови микроорганизми и тоа вируси, бактерии, паразити, габички и други, а извор на зараза за човекот се домашните и дивите животни, или нивната непосредна средина, ако е контаминирана со нивни секрети и екскрети, а во одредени, но ретки случаи и инфицираниот човек, објаснуваат од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), по повод 6 Јули – Светскиот ден на зоонозите.

Директорот на АХВ, Николче Бабовски објаснува дека луѓето можат да се инфицираат и преку одредени производи млеко, месо, јајца или суровини – кожи, особено доколку се со непроверено потекло или се добиени од објекти и оператори со храна кои не се одобрени и не се под контрола на надлежен орган. Причинители на зоонози се и инсектите – вектори. Улога на вектори имаат и крлежите, вошките,болвите, комарците како и други инсекти.

На зоонози најмногу се изложени луѓе кои работат со животни или работат во производство и преработка на производи кои потекнуваат од животни месо, кожа, волна – сточари, ветеринари, ловџии.

„Домашните животни, поради поголем контакт со луѓето, многу почесто се извор на зараза од дивите животни“, вели Бабовски и апелира домашните миленичиња по препорака и совет на ветеринар да се третираат против паразити, а рацете да се мијат редовно, да не се допираат лицето, областа околу устата и носот со валкани раце, но и граѓаните да не одат боси по трева и да ги одбегнуваат местата каде што има комарци и крлежи.

Од АХВ апелираат, ако граѓаните се наоѓаат на место каде што има многу комарци, да носат светла платнена облека со долги ракави и ногавици која ќе го заштити нивното тело од убоди.

„Доколку забележите крлеж, лекар треба веднаш да го отстрани. Да се внимава и да не се пие вода од места каде што постојат индикации дека можеби е загадена со животински измет. Храната термички да се третира, да се одбегнуваат контакти со глодари и нивни секрет. Доколку од својата околина мора да се отстрани угинато животно, треба да се користат маска и гумени ракавици, а мршата треба претходно да се дезинфицира со средство за дезинфекција“, вели Бабовски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...