fbpx

Се повлекува чоколадо „Милка Орео“ од 37 грама, содржело пластика

Причината за отповикување, според АХВ, е „присуство на пластични фрагменти“. Серискиот, односно лот бројот на проблематичниот чоколаден бар е OSK0934652

-

Од средата, 6 март, се врши отповикување на чоколаден бар „Милка Орео“ од 37 грама, извести Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).

Отповикувањето го врши операторот со храна ТД Нелт СТ ДООЕЛ, која воедно е и увозник и дистрибутер на чоколадото, додека производител е компанијата „Mondelez Polska Production SP Zoo“.

Причината за отповикување, според АХВ, е „присуство на пластични фрагменти“.

Серискиот, односно лот бројот на проблематичниот чоколаден бар е OSK0934652, со рок на употреба до 18.08.2024 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...