fbpx
Таг: АХВ

таг: АХВ

Девет лица затруени со храна во пицерија во Гостивар, кујната привремено затворена

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска во Гостивар спровеле вонреден инспкециски надзор во пицерија, по добиена информација од гостиварскиот Центар за јавно здравје дека вчера 9 лица биле пријавени со симптоми за труење со храна. Земени се мостри за лабораториско испитување од инкриминараната храна (пилешки стек, свежа марула и мајонез) и брисеви од работните површини, опремата...

АХВ: Заштитете ги и животните од високите температури

Во услови на високи надворешни температури Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира да се води грижа и за домашните животни и милениците. Намалено консумирање на храна, зголемена потреба за вода, намалено производство на млеко и слаб прираст се дел од последиците врз здравјето на животните кои може да ги предизвикаат високите температури. „Висок процент влага и недоволна вентилација во...

Затворена сендвичарница во Аеродром, од храна се затруле девет лица

Вонредната инспекциска контрола спровеле вработени во Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), откако добиле пријава од 9 лица кои се затруле со храна, соопштуваат оттаму. Од нив, кај петмина се лабораториски потврдени со наод на салмонела (Salmonella infection), 3 лица со гастроентероколитис (Gastroenterocolitis) и едно лице со Intoxicatio alimentaris (труење со храна). „Инспекциските служби заедно со стручни лица од Центарот...

Спречен шверц на јагниња од Македонија во Албанија

Спречен бил нелегален извоз на 63 јагниња кои од Македонија требало да завршат во Албанија, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Во координирана акција со инспекторите од МВР, возилото со кое се транспортирале јагнињата било стопирано од полициски службеници во Струга и по спроведена контрола од инспекторите на АХВ, утврдено било дека станува збор за 63 јагниња кои не...

Затворена гостилница во Влае – четворица се отруле со храна

Четири лица побарале медицинска помош на Клиниката за инфективни болести, откако имале симптоми на труење со храна која ја јаделе во гостилница во скопската наслеба Влае. Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) спровеле вонреден инспекциски надзор во гостилницата, зеле брисеви од работните површини и примероци од храната што ја консумирале лицата. „На операторот со храна наредени му...

Mинимални казни за трујачите, неодговорните сопственици и за мачењето животни

„Докторот што со патничко моторно возило влечеше куче врзано за автомобил заработи кривична пријава, а кучето му е одземено“. „Х.Х. организирал борби помеѓу две кучиња, а потоа снимениот материјал од борбата го објавил на социјална мрежа. Едно од кучињата со видливи повреди било пронајдено во напуштена куќа во тетовско Селце, по што било предадено на Агенцијата за храна и ветеринарство“. „Обвинетиот,...

Се повлекува чоколадо „Милка Орео“ од 37 грама, содржело пластика

Од средата, 6 март, се врши отповикување на чоколаден бар „Милка Орео“ од 37 грама, извести Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Отповикувањето го врши операторот со храна ТД Нелт СТ ДООЕЛ, која воедно е и увозник и дистрибутер на чоколадото, додека производител е компанијата „Mondelez Polska Production SP Zoo“. Причината за отповикување, според АХВ, е „присуство на пластични фрагменти“. Серискиот, односно...

ИЈЗ: Децата да пијат повеќе вода и природни сокови, а помалку „Прајм“

Како и секогаш, нашата препорака е децата да консумираат вода и природни сокови, а консумацијата на „PRIME HYDRATION DRINK“ кај децата треба да биде ограничена и контролирана од страна на родителите, да не се дозволи консумација од 500 мл дневно. Ваква препорака стаса денеска од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), од каде што преку соопштение советуваат дека мора да...

Кај нас не се продава верзијата на пијалокот „Прајм“ со кофеин кој е забранет во Словенија

На македонскиот пазар ја нема верзијата на „Прајм“ - пијалок со кофеин, кој властите во Словенија вчера го забранија, бидејќи содржел состојка Л-теанин, која не е дозволена за употреба во безалкохолните пијалоци. Како што за Мета.мк објаснуваат од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), досега не е добиена нотификација преку Европскиот систем за известување за небезбедна храна и храна...

Инспектори влегоа во „Ванила фуд“ откако школски деца заболеа од салмонелоза

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во соработка со Државниот санитарен и здравствен инспекторат и стручни лица од Центарот за јавно здравје, спроведуваат вонреден инспекциски надзор кај операторот со храна „Ванила фоод” – ДООЕЛ Скопје и добавувачите на суровини за овој оператор, кој со храна снабдува неколку кујни на основни училишта во Општина Карпош. Надзорот се случува поради пријави...

Труењата со газирани пијалоци во Хрватска под истрага, во земјава нема причина за паника

Во текот на неделава се затруле најмалку четири лица откако наводно пиеле пијалоци произведени од компанијата Кока-Кола во Хрватска. Едно лице е хоспитализирано откако, наводно, пиело минерална вода со вкус, во кафуле во Риека во саботата, пренесува Политико. Од четворицата затруени, тројца биле хоспитализирани во главниот град Загреб во вторникот, вели д-р Рајко Остојиќ, шеф на одделот за гастроентерологија...

Не е вистина дека се ништат 9.000 свињи поради Агенда 30

Не е прв пат да се ерадицираат свињи во С. Македонија и во регионот поради заболувањето со африканска свинска грозница или чума, популарно име на болеста. Но, во објавата на Фејсбук се измамуваат читателите дека компанијата Агриа ќе ги уништи 9.000-те илјади свињи, зашто веќе била обесштетена според Агенда 30 на ООН. Ова е неточно, пишува „Вистиномер“ во својата...

Чаeви за слабеење, тревки и капки против стерилитет и висок притисок – колку се безбедни додатоците во исхраната?

Чаеви за инстант слабеење, производи од тревки што лечат стерилитет и ХПВ вируси, капки што лечат висок притисок, различни додатоци кои служат за лечење хемороиди, простата се само дел од додатоците во исхрана, кои секојдневно се нудат на продажба на социјалните мрежи. Тие содржат здравствени тврдења, за кои не се знае дали и колку се точни. Ако нарачате некој...

Деветгодишни деца се отруле со расипана мoртадела во одморалиштето „Радости“ во Охрид

Пет деца на возраст од девет години пројавиле симптоми од труење со храна во детското одморалиште „Радости“ во Охрид, потврдија во Државниот здравствен и санитарен инспекторат за Мета.мк. Резултатите од лабораторските анализи на земените примероци од храна, покажале дека три примероци од храна (салата од зелка, сирење и мoртадела) не ги задоволиле прописите од микробиолошка безбедност на храната. Исто така,...

Високите температури се ризик за труење со храна, внимавајте што јадете и од каде купувате

Во лето, кога дневните температури се високи, мора да се внимава на безбедноста на храната што се консумира. Топлото време ги зголемува ризиците од појава на труење со храна, а за да се спречи тоа, неопходно е да се направи правилен избор при нејзина набавка, да се обезбеди соодветен транспорт и услови за чување. Како што за Мета.мк потенцираат од...

ДЗР: Информацискиот систем во Министерство за земјоделство не е опоравен по сајбер нападот

Информацискиот систем во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) не е целосно опоравен по сајбер нападот од октомври лани и не е во состојба да ги преземе податоците од земјоделскиот регистар на Агенцијата за храна и веетеринарство (AХВ). Во МЗШВ и АХВ се користи застарена компјутерска опрема и оперативен систем. Ова се само некои од слабостите кои ги нотирале...

Мијат садови без сјај, чистат со џогери со ќебе – што затекнуваат надлежните во училишните кујни и градинките?

Нечиста работна облека, нечисти ножеви и даски, измиени садови без сјај, чистење училишен под или под во градинка со џогер со парче ќебе. Ова се само дел од неправилностите кои ги затекнуваат на терен во училишта и градинки, докторите по хигиена од Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ). Тие велат дека сè уште има објекти во кои хигиената на вработените...

АХВ: Во доматите и во краставиците нема тешки метали штетни за здравјето на граѓаните

Во доматите и краставиците нема тешки метали штетни за здравјето на граѓаните, рече на денешната прес-конференција директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Николче Бабовски, додавајќи дека не му е јасно со која цел опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ шири паника во јавноста. „Ширењето лажна паника и тревога е кривично дело, а дали АХВ ќе поднесе пријава ќе знаеме наредните денови“,...

На македонскиот пазар не се увезени небезбедни домати од Албанија

Агенцијата за храна и ветеринарство, овластен државен орган задолжен за контрола на храната која се увезува на граничните премини, вклучително и овошјето и зеленчукот, тврди дека граѓаните треба да бидат спокојни, бидејќи ваков таканаречен увоз не е можен и не бил извршен. Освен ова, Вистиномер провери и во здравствена установа од каде добивме потврда дека нема пријавено случај на...

Од пазарот е повлечен путер од кикирики поради недеклариран млечен протеин

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) известува дека од пазарот е повлечен и нештетно уништен небезбеден производ, путер од кикирики Bio Chocolate Chip peanut butter, увезен од Словенија. Од АХВ апелираат потрошувачи кои гo имаат купено производот со посочениот сериски број/лот (LO107, со рок на употреба 01.07.2023 година), истиот да нe гo консумираат и да гo вратат на местото од...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...