fbpx
Таг: АХВ

таг: АХВ

Поради афлатоксини, се повлекува од пазарот ферментиран млечен производ Баланс +

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека се повлекува од пазарот небезбеден производ БАЛAНС +ферментиран млечен производ, во пакување од 1 килограм. Причините се неусогласена концентрација на афлатоксини со македонските прописи, поради што овој производ е потенцијален ризик по здравјето на луѓето. Дополнително, количествата што се повлекуваат не биле наменети за македонскиот пазар. Се повлекуваат пакувањата со Сериски број/лот: 28.11.22,...

Aфлатоксин во недозволено количество пронајден во млекото „Милкано“

Од македонскиот пазар ќе се повлечат 20 тони небезбедно трајно млеко, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Врз основа на добиен позитивен резултат за присуство на афлатоксин М1 над максимално дозволени концентрации во млеко од брендот „Милкано“, увезено од Босна и Херцеговина, од продажба се повлекуваат 20 тони од трајното млеко со 3,2 отсто масленост, со сериски број/лот- LOT...

Бабовски: Граѓаните да не се грижат, африканската чума не е опасна за луѓето

Од 6 јануари годинава кога во делчевското село Драмче првпат беше регистрирана појава на африканска свинска чума во земјава, до вчера се констатирани шест случаи и тоа во селата Моштица, Мојанци, Пресека, Тркање и Виничка Кршла, сите во источниот дел на земјата, соопшти денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Николче Бабовски. Toj апелира до граѓаните да не...

АХВ: Месото од убиените коњи е уништено на Дрисла, скопската зоолошка немала дозвола да работи како кланица

Директорот на АХВ Николче Бабовски за „Вистиномер“ вели дека Зоолошката градина воопшто не е регистрирана како кланица и со убивањето на коњите, прекршени се четири закони, за што ќе следуваат прекршочни санкции. Тој додава дека од вкупно 17 животни, живи се само две. Според него, Зоолошката градина своите потреби за храна за животните треба да ги набавува на тендер,...

Внимавајте од каде купувате хамбургери, во лето е голем ризикот од труење со храна

Секоја година околу 600 милиони луѓе во светот се разболуваат како резултат на околу 200 различни видови на болести предизвикани од храна. Безбедноста на храната игра витална улога во намалувањето на болестите што се пренесуваат преку храна. Денеска се одбележува Светскиот ден на безбедност на храната. Само во првите три месеци од годинава, инспекторите во Агенцијата за храна и...

АХВ со препораки за безбедноста на храната и за здравјето на животните, по најавените високи температури

Најавеното зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од труење со храна и претставуваат потенцијална опасност и за здравјето на животните, информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Агенцијата за храна и ветеринарство ги потсетува граѓаните да купуваат храна од проверени места, каде производите, особено лесно расипливите од...

АХВ: Забранет за промет и повлечен од продажба замрзнатиот зеленчук во кој беше најден глушец

Откако викендов по социјалните мрежи кружеа коментари на слики од битолчанец, кој купил замрзнат микс од зеленчук, со мртов глушец во него, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска соопштија дека: „Поради сомнеж за физичка контаминација  (присуство на страно тело – глушец) во замрзнат зеленчуков микс „Сани фантази- Царски микс”, по потекло од Република Србија, увезен од КАМ ДООЕЛ,...

АХВ: За да се избегне труење со храна, одберете места со добра репутација

За да се елиминира можноста од труење со храна поради високите температури неопходно е да се направи правилен избор, набавка и транспорт на продуктите, советува Агенцијата за храна и ветеринарство и предупредува дека со порастот на температурите над 30 степени се зголемува опасноста од труење со храна. „Храна да се купува од одобрени оператори, да се води сметка за изгледот,...

Инспекцијата за три месеци уништила над 85 тони небезбедна храна

Повеќе од 85 тони небезбедна храна уништија инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) и операторите за храна, од јануари до март годинава. Најголемиот дел небезбедна храна, односно 68.541 килограми ги повлекле самите оператори, согласно имплементираните ХАСАП планови, додека инспекторите за храна и ветеринари, како небезбедни уништиле 17.173 килограми храна. Како што соопшти АХВ, од вкупно уништената небезбедна...

АХВ: Избегнувајте ги автоматите за кафе и за вода

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) предупреди да не се користат автоматите за кафе и автоматите за вода поставени на јавни површини, без разлика дали на отворено или во затворен простор. Од АХВ велат дека препораката се однесуваат и на сите фирми или институции во кои има вакви апарати, а пристап до нив има поголема група луѓе. Препораката е во...

Трговци продавале производи со изминат рок и не одржувале хигиена во објектите

Агенцијата за храна и ветеринарство, АХВ, информира дека во направените вонредни контроли кај некои трговци е утврдено дека не ги почитувале препораките на Владата и на Комисијата за заразни болести, за засилената дезинфекција на опремата и на транспортните средства и објектите. „Констатирани се пропусти и непочитување на препораките за заштита од корона вирусот, како и недоследности на општите хигиенски услови...

АХВ: Внимавајте каква храна купувате, високите температури може да предизвикаат труења

kupuvanje potroshuvachka koshnichka GTC zhena
Пред најавеното зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 Целзиусови степени, Агенцијата за храна и ветеринарство предупреди дека жешкото време ги зголемуваат ризиците од појава на труење со храна и упати низа препораки за избор на храна и нејзино чување и подготвување. За да се спречи појава на труење со храна, неопходно е да...

Редарските служби во Охрид се засилија по масовното труење на кучиња

Општина Охрид ги осудува поединечните случаи на труења на кучиња скитници по охридските улици кои беа евидентирани во текот на изминатиот период. Од таму до несовесните граѓани апелираат да не ги повторуваат ваквите постапки со што ќе придонесат за хуман теретман кон овие животни. За таа цел Општината ќе ги засили редарските служби кои е планирано да работат во три...

АХВ во првиот квартал уништила 68.806 килограми небезбедна храна

Инспекторите за храна и официјалните ветеринари на Агенцијата за храна и ветеринарство, во првите три месеци од годинава спровеле вкупно 16.578 инспекциски контроли, од кои 11.761 редовни, 1.464 контролни и 3.353  вонредни контроли, информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство. За констатираните недоследности  изречени се вкупно 1.769 мерки. Донесени се 1.216 решенија, спроведени се 499 едукации на операторите со храна,...

Внимавајте на домашните миленици: Почна авионско фрлање вакцинални мамки за лисици

На целата територија на земјава, со исклучок на населените места, водените површини и високите планински врвови почна фрлањето од авион на 500 илјади вакцинални мамки со кои се врши вакцинација на лисиците против беснило, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Агенцијата апелира до граѓаните да внимаваат при движењето во природа и доколку најдат мамка никако да не ја допираат. „Мамките...

За еден месец откриени и уништени 603 килограми небезбедна храна

Само во месец јануари годинава, инспекторите за храна направиле 5.103 инспекциски контроли, од кои 1.146 од контролите биле кај операторите со храна. Како небезбедни за консумирање биле евидентирани 603 килограми храна од неживотинско потекло, која била уништена, информираат во Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). - Постои воспоставен интегриран систем на контрола, за да се елиминира можнoста на пазарот да...

„Три едукации и две наредби за отстранување на неусогласености“ по контролата на АХВ во школите

Иако државата преку Министерството за образование и наука, минатата година најавуваше дека ќе започнат засилени контроли од неколку институции на оброците што ги добиваат учениците во училишните мензи, засега нема ништо од тоа. По низата реакции на родители преку социјалните мрежи, дека во храната децата наоѓале парчиња пластика, остатоци од зеленчуков отпад, како и тоа дека немало крем во...

АХВ забрани увоз на свињи и свинско месо од Бугарија, поради африканска свинска чума

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги засили мерките за надзор и контрола на болеста африканска свинска чума, по добиената потврда на 31 август дека оваа болест е присутна во селото Тутраканци во реонот на Варна, Бугарија, информираат од АХВ. „Агенцијата донесе решение за забрана за увоз и транзит на свињи, производи и нус-производи од свинско месо од регионот во...

Од сабота бесплатно микрочипирање на домашните миленици

Набавени се 100.000 микрочипови за кучиња и мачки - домашни миленици и тие ќе бидат бесплатно вметнувани во телата на животните од страна на 135 ветеринарни друштва во земјава. Сопствениците ќе треба да платат само 120 денари за пасош за животното, со кој ќе може животното да го носат во странство. Акцијата ќе трае до 31 март следната година...

АХВ: Запленети повеќе од тон генетски модифицирани соја и ориз

Вкупно 510 килограми соини шницли и соини трошки произведени во Србија со генетски модифицирана соја и увезени во Македонија, по откривањето се повлечени од продажба, соопшти директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов. Во мај, пак, се откриени 550 килограми генетски модифициран ориз произведен во Кочанско од увозно семе. Оризот бил пронајден во магацин на операторот, но...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...