fbpx
Таг: оружје

таг: оружје

Министерството за одбрана не вработува војници за да ги испрати во Украина

Имајќи предвид дека НАТО не е во војна со Русија и не испраќа војници на фронтот во Украина, како и дека Армијата на Република Северна Македонија учествува единствено во НАТО и ЕУ мисии и вежби, не може да се тврди дека МО вработува војници за желбите на Зеленски, односно за да ги испрати да се боорат во Украина, како...

Путин со два дезинфо наратива од Владивосток – ново оружје и САД се негативците, а не Русија

Зборувајќи за ново оружје, за случаи од меѓународните односи и грешки што ги правела Москва, ама поголеми биле тие на САД, како и за случајот со Доналд Трамп, рускиот претседател испрати варијација на тема на два руски дезинформациски наратива кои се користат од поодамна, но посебно откако Русија изврши агресија врз Украина лани во февруари – имаме/работиме на ново...

500 дена од руската воена инвазија: Зеленски го посети островот што го нарече „место на победата“

Претседателот на Украина Володимир Зеленски објави видео на Телеграм од неговата посета на островот кој стана симбол на украинскиот отпор - додека војната влегува во својот 500-ти ден, објави Би-би-си. Овој остров првично го зазеде Русија, но подоцна Украина го врати назад. Во видеото на Телеграм, украинскиот претседател го нарече „место на победа“ кое никогаш нема да биде повторно освоено. Зеленски го...

Обвинителството нареди истрага против косовски државјанин кај кого е пронајдено големо количество муниција

Основното јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против 37-годишен државјанин на Косово со престојувалиште во Кондово, за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Како што соопштија од Обвинителството, на 18 јуни,...

Не е точно дека владата на Украина се заканува дека ќе почне терористички напади низ Европа

Во исечокот од видеото кој погрешно е интерпретиран во постот, Подољак зборува за хипотетичка ситуација во која ЕУ би престанала да ѝ помага на Украина и објаснува што би се случувало во Европа, доколку престане помошта во оружје. Но, тој не кажува дека Украина би вршела терористички напади во Европа, туку вели дека во Украина би имало геноцид, дека...

ЕУРОПОЛ: 37 уапсени, сузбиена балканска криминална група трговци на дрога и оружје

Вкупно 37 осомничени, меѓу кои и водачот на криминална банда која тргувала со оружје и со дрога, босански државјанин, кој е веќе в затвор и се смета за личност од висок ризик, се уапсени во координирана меѓународна операција, соопшти ЕУРОПОЛ. Балканската криминална организација е сузбиена во серија синхронизирани рации спроведени на 24 мај во Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина, Холандија,...

Десетта жртва од масакрот во Белград, почина најтешко повредената ученичка

Во Универзитетската детска клиника во Тиршова почина ученичката од ОУ „Владислав Рибникар“, која имаше тешки повреди на главата, соопшти Министерството за здравство, а пренесоа српските медиуми. Министерството за здравство соопшти дека девојчето починало утринава и покрај итната хируршка интервенција и сите преземени мерки за интензивно лекување. Српската министерка за здравство Даница Грујичиќ во свое име и во име на Министерството за...

Учениците од „Владислав Рибникар“ во Белград се враќаат во школо со посебна наставна програма

Една недела по трагедијата во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, учениците се враќаат во училишните клупи, пренесуваат српските медиуми. Родителите се повикани дека доколку имаат потреба, можат да дојдат со децата на училиште, кои денеска денот ќе го поминат со своите класни раководители, а ќе бидат одржани два часа. Активностите, како што пренесуваат српските медиуми, ќе се прилагодуваат на потребите...

Јовески: Во земјава сè помала е возрасната граница на сторители на тешки кривични дела

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија, Љубомир Јовески, изразува длабоко жалење и со загриженост ги следи настаните во соседна Република Србија, каде во оружени напади во претходните денови беа убиени повеќе лица, соопшти Јавното обвинителство. Истовремено, Јовески предупредува дека во земјава има тренд на намалување на возрасната граница на сторители на тешки кривични дела. Јовески побара поефикасна контрола на оружјето...

Д-р Арсова за масакрот во Белград: Средбите со оружје на детето му ги развиле мислите за убивање

Со седумнаесет жртви и десетици повредени како последица на два масакра се соочи Србија за само 48 часа, откако во средата седмоодделенец во Врачар уби осум свои соученици и чуварот во училиштето, а ден подоцна, 21-годишно момче во Младеновац уби осум луѓе и повреди 14. Она што за овие простори било непознаница, со овие два трагични настани стана реалност,...

Во Србија погреби на загинатите во двата масакра, во критична состојба се пет лица

Втор ден на жалост во Србија по двата масакра со огнено оружје што се случија во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград и во селото Мало Орашје во близина на Младеновац. На белградските гробишта денеска ќе бидат погребани четири ученици и вработениот во обезбедувањето од школото во Белград, додека во Мало Орашје ќе се погребаат пет загинати момчиња што...

Сослушан таткото на детето кое уби девет лица: обвинителството бара притвор, тој го негира делото

Во Вишото јавно обвинителство во Белград, бил сослушан В. К. (47), татко на седмоодделенецот К.К., кој на 3 мај уби девет луѓе во ОУ „Владислав Рибникар“ во белградската населба Врачар, пренесува РТС. На рочиштето таткото негирал дека сторил кривично дело и детално ја изнел својата одбрана, а обвинителството најавило дека ќе бара мерка притвор. Сослушувањето на таткото на 13-годишното дете...

ЦИВИЛ: Култот кон оружјето е застрашувачки присутен на Балканот

Центарот за слобода ЦИВИЛ изразува крајна загриженост и сочувство по трагичните настани во Србија, наведено е во нивното соопштение до јавноста. Оттаму потенцираат дека во мирнодопски услови, од огнено оружје во само два дена, во два одделни трагични инциденти, животот го загубија 17, а ранети се 20 лица во Србија. „Живееме во свет во кој насилството и култот кон оружјето...

Вучиќ: Побарав да ја вратиме смртната казна, но Владата е против

Ѝ предложив утрово на премиерката Ана Брнабиќ да ја вратиме смртната казна, но таа беа против, затоа што така би биле единствените со смртна казна со Белорусија во Европа. И јас некогаш бев против смртната казна, но сега се каам што имав таков став. Ова денеска на прес-конференција го изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, откако се случи второ масовно убиство...

Српската влада по вчерашната трагедија предлага контроли и мораториум за носење оружје

Српската влада ги донесе најновите одлуки по вчерашното деветкратно убиство во белградското училиште „Владислав Рибникар“, пишува Радио-телевизија Србија.  Владата со најновите одлуки предлага мораториум на издавање дозволи за поседување и носење огнено оружје (дозволи за набавка на оружје, потврди за оружје и слично), во наредните две години. Во рок од три месеци, мора да заврши прегледот на сите издадени дозволи...

Не е точно дека Канада и ЕУ ја планирале војната во Украина

Тоа што Канада обучува украински војници од 2015 година, значи план за војна, како што невистинито се тврди во постот. Војната во Украина ја почна Русија, а операцијата УНИФЕР е тренинг од канадските воени сили и мисија за зајакнување на капацитетите на вооружените сили на Украина, којшто ќе ѝ помогне да го одбрани својот суверенитет. УНИФЕР е основана како...

Полска ќе даде четири авиона МиГ-29 на Украина, остатокот од НАТО срамежлив

Откако претседателот на Полска, Анджеј Дуда вчера соопшти дека во следниве денови неговата земја на Украина ќе ѝ подари десетина борбени авиони, од кои четири МиГ-29 ќе бидат испорачани следниве денови, западните земји, во прв ред, САД и Германија, немаат такви планови, но тоа сепак става морален притисок врз нив, пишува британскиот весник „Гардијан“. Данскиот премиер Мете Фредериксен за данска...

Вучиќ: Србија ќе продолжи да произведува оружје, но не продаваме ниту на Русија ниту на Украина

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска ги демантираше тврдењата дека Србија ѝ продава оружје на Украина. Одговарајќи на новинарски прашања за време на посетата на Катар, Вучиќ рече дека Србија не испратила ниту едно парче оружје на ниту една страна во „тој конфликт“. „Не сме продале ниту едно парче оружје ниту муниција ниту на Русија ниту на Украина. Имаме дозволени корисници, 'енд...

Русија трупа нови сили во Донбас, ЕУ договара поголема воена помош за Украина

Русија довела нови воени сили во правецот на Донецк и го зголемила бројот на баталјони од 160 на 190. Регионалните украински власти од Донецкиот регион се повикуваат на разузнавачки извори, според кои бројот на баталјони се зголемени за само неколку недели, пишува Укринформ. „Дури и доколку нивните единици не се на потребното ниво на подготовка, ова се многу луѓе. Мислиме...

Голема акција на МВР против шверцери на дрога и оружје во 29 општини и во Скопје

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи, завчера и вчера спровел голема акција против шверцери на дрога и оружје, при што се правени претреси за 53 лица во 29 општини во земјава и во Скопје, соопшти МВР. Иизвршени се претреси на дом и други простории, и тоа кај три лица на подрачјето на...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...