fbpx
Таг: Германија

таг: Германија

Хајл: На вештачката интелигенција ќе мора да се прилагодат милиони луѓе

Роботите и ботовите преземаат сè повеќе работни места. Дали тоа води до спасување на луѓето од стрес и од напор или до масовни намалувања на работни места. Германскиот министер за труд Хубертус Хајл проценува дека вештачката интелигенција ќе принуди милиони луѓе да се прилагодат, пренесува германската агенција дпа. На пример, вештачката интелигенција може да ја автоматизира тешката работа во трговијата,...

Не е вистина дека Германија и НАТО испраќаат 90 илјади војници на фронтот со Русија

Тврдењето дека НАТО и Германија испраќаат 90 илјади војници на фронтот со Русија, е погрешно. Станува збор за најголемата воена вежба на НАТО членките која почна во јануари 2024 година и заврши во мај 2024 година. Видеото кое го споделува објавата, а кое е од прес-конференција на германскиот генерал Карстен Бројер, може да се најде на Јутјуб од 24 април...

Бербок: Хибридните напади на Русија се напад врз целиот мировен поредок во Европа

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок нагласи дека солидарноста на балтичките земји против руските хибридни напади е силна, пренесува германската новинска агенција дпа. „Со својата брутална војна против Украина, Путин ги уништи и мостовите за добрососедски односи со Русија како сосед на Балтичкото Море“, рече Бербок по состанокот на Советот на балтичките морски држави во Порво во близина на...

Лага е дека Германија започнала легализирање на педофилијата

Декриминализирано е дело во кое се отстранети сите кривични санкции.  Бидејќи Германија сè уште го казнува поседувањето, стекнувањето и дистрибуцијата на детска порнографија со затвор, таа не е декриминализирана. Ова целосно ги побива тврдењата дека дистрибуцијата на детска порнографија повеќе не е кривично дело во Германија. Дури и откако овој нов закон ќе биде усвоен со неговата намалена минимална...

Германската влада не признала дека пандемијата на ковид-19 била лажна

Германската влада не „признала“ дека нема пандемија на корона вирус, спротивно на тврдењето во објавата што ја анализираме, а која се темели на погрешно прикажување на документите од Институтот за контрола на болести во земјата. Неоснованото тврдење, кое е најновата реинкарнација на теоријата на заговор дека вирусот е лажен, се чини дека потекнува од веб-страница која редовно пласира дезинформации, пишува...

Од денеска Германија го олеснува влезот за работа во државата

Работниците од земјите кои не се членки на ЕУ од денеска, 1 јуни ќе можат да аплицираат за „карта за шанси“ која им овозможува да дојдат во Германија и да бараат работа до една година. Ова се однесува на жителите на С. Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија и од Косово. Правилото се однесува на оние кои имаат...

Започнува второто судење за заговорот за државен удар во Германија

Во услови на висока безбедност и огромен медиумски интерес, денеска во Франкфурт ќе започне вториот од трите судски случаи за големата група крајно-десничарски заговорници кои планираа насилно соборување на германската држава. Пред суд ќе се појават наводниот водач на групата - самонаречениот аристократски агент за недвижнини познат како Принцот Хајнрих Тринаесетти, неговата девојка од Русија и седум други основачки членови,...

Дали застарува правилото за осумчасовен работен ден?

Висок функционер на претприемачите кои се блиски до либералите (ФДП), една од трите владејачки партии во Германија, бара да се укине правилото за осумчасовен работен ден. „Треба да го укинеме дневниот лимит за работа и да го поставиме само неделниот лимит“, рече Лукас Келер за уредувачката мрежа Германија, пренесе новинската агенција дпа. „Затоа, мораме да го модернизираме законот за работно време“,...

Повик до Германија да го забрза признавањето на квалификациите на странските лекари

На лекарите од странство кои сакаат да работат во Германија треба побрзо да им се признаат квалификациите, соопшти Германското лекарско здружение, пренесе германската новинска агенција ДПА. „Несомнено постои веројатност за долго чекање или одложување поради сложените процедури за препознавање на квалификациите“, изјави Елен Лундерсхаузен, потпретседател на здружението. Според здружението, бројот на лекари во Германија без германско државјанство достигна ново високо ниво...

Германска локална лидерка на АфД казнета 6.000 евра поради говор на омраза, а не за споделена статистика

Локалната лидерка на Алтернатива за Германија (Alternative für Deutschland – AfD) Марија-Тереза Кајзер беше прогласена за виновна бидејќи ширела говор на омраза и треба да плати казната во сума од 6.000 евра. Во спорната објава Кајзер споделува фотографии – принтскринови од напис на конзервативниот таблоид Билд, во којшто се прикажани статистики околу стапката на силување и класифицирање по потекло...

Замрзнати 3,9 милијарди евра руски имот во Германија

Досега во Германија е замрзнат руски имот во вредност од 3,9 милијарди евра, објави вчера Министерството за финансии и работи, пренесе германската новинска агенција дпа. Портпаролката на министерството изјави дека станува збор за пари, акции и друг имот, како што се јахти, организации и фирми. Минатиот јуни, од германската влада изјавија дека вредноста на замрзнатите руски средства е 5,2 милијарди евра. Портпаролката...

Двојно зголемени сајбер нападите од Русија и од Кина во Германија

Германското дигитално здружение Битком соопшти дека забележани се зголемен број сајбер напади од Кина и од Русија, пренесува германската новинска агенција дпа. „Во рок од две години, измерено е двојно зголемување на нападите од Русија“, изјавил генералниот директор Бернхард Роледер утринава на германската јавна телевизија ЗДФ. Има и зголемување од 50 отсто на бројот на познати инциденти од Кина, додава тој....

Колумбиски кокаин во кутии со банани во Германија

Полицијата во Хилдесхајм, западна Германија, открила околу 190 килограми кокаин во картонски кутии кои, според документите, требало да содржат банани за трговец со овошје, пренесува германската новинска агенција дпа. Пазарната вредност на дрогата се проценува на околу шест милиони евра, соопшти криминалистичката полиција на покраината Долна Саксонија. Полицијата ја пронашла дрогата во рација кон средината на април. Целта на акцијата била...

Германската тајна служба: Со Кина не треба да бидеме наивни

Германската домашна разузнавачка служба (BfV) ги предупреди компаниите да бидат претпазливи кога имаат работа со авторитарни странски влади, како што е Кина, пренесе германската новинска агенција ДПА. Германските компании, на пример, треба да бидат внимателни со задолжителниот даночен софтвер што го бара кинеската влада, бидејќи тие програми ризикуваат да им овозможат на кинеските власти пристап до внатрешните информации на компанијата,...

Уапсени тројца германски државјани за наводно шпионирање за Кина

Полицијата во Дизелдорф и Бад Хомбург уапси тројца германски државјани за шпионирање за кинеската тајна служба. Двајца мажи и една жена се во притвор, објави во понеделникот федералното обвинителство, пренесе германската новинска агенција ДПА. Тие наводно ѝ предавале на Кина информации за технологијата што може да се користи за воени цели најдоцна од јуни 2022 година. Двајца од осомничените се брачна...

Извештај на ОН: Климатските промени загрозуваат 70 отсто од работната сила

Според извештајот на Обединетите нации, климатските промени веројатно ќе донесат ризици по безбедноста и здравјето на повеќе од 70 отсто од светската работна сила, пренесе германската новинска агенција ДПА. Меѓународната организација на трудот (МОТ) вчера оцени дека се заканува „коктел од опасности“. МОТ, која е дел од ОН, проценува дека 2,4 од 3,4 милијарди работници во светот се веќе изложени на...

Германските експерти препорачуваат декриминализација на абортусот

Германија треба да го декриминализира абортусот, а во рана фаза целосно да го дерегулира, најави експертската комисија назначена од Владата, пренесе германската новинска агенција ДПА. „Во раните фази од бременоста законот треба да дозволи абортус“, се вели во извештајот на Комисијата објавен вчера. Во Германија абортусот е дозволен во првите дванаесет недели од бременоста, под услов претходно да се помине низ...

На Германија до 2040 година може да ѝ недостигаат дури 660.000 ИТ професионалци

Недостигот од ИТ експерти во германската економија значително ќе се зголеми во следните години доколку не се преземат контра мерки, покажува долгорочната студија на дигиталното здружение Битком, пренесува германската новинска агенција ДПА. Без соодветни политики, на Германија може да ѝ недостасуваат околу 663.000 ИТ професионалци во 2040 година. Здружението пресметува дека во моментов има недостиг од 149.000 луѓе во оваа...

Милиони луѓе во Германија живеат целосно офлајн

Закажување лекарски преглед, купување билет за воз, дури и закажување состанок со пријателите - денес луѓето прават речиси сè со мобилен телефон или компјутер. Во Германија, сепак, сè уште има милиони луѓе кои никогаш не се појавиле на интернет. Сè на сè, ова се околу пет отсто од германското население на возраст меѓу 16 и 74 години, или 3,1 милиони...

Објава шири невистини дека Германија не го признава македонскиот јазик

Ниту Шолц, ниту Шулц изјавиле што било против македонскиот јазик, ниту Германија го негира македонскиот јазик. Напротив, Германија е силен поддржувач и пријател на С. Македонија, а тоа го докажа и со изгласување на резолуција во германскиот Бундестаг со којашто ги призна македонскиот јазик, идентитет и култура, пишува Вистиномер.  Текстот го објавуваме во целост:   На  објава на социјалната мрежа Фејсбук неточно се тврди дека Германија...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...