Денеска во Македонија ќе биде претежно сончево, а попладне ќе настапи наоблачување во источниот крај од земјава. Облачноста до вечерта ќе се прошири и во западниот дел од Македонија.

Максималната температура ќе се движи до 10 Целзиусови степени во поголем дел од котлините низ земјава. Во југоисточниот крај, температурата ќе достигне до 13. степен, а на повисоките места, пак, максималната нема да надмине седум степени.

Во Скопје ќе биде претежно сончево, а попладне ќе настане умерена облачност. Дневната темпера ќе се искачи до до 11 Целзиусови степени.