fbpx
Таг: ладно

таг: ладно

Тенка снежна покривка го покри Охрид

Вчера во Охрид заврна првиот снег за оваа зима. Тенка снежна покривка го покри туристичкиот центар кој очекува зголемен број туристи за време на празниците. Температурата утрово во 7 часот се движеше околу нула Целзиусови степени, а провејуваше и слаб снег комбиниран со северен ветар. Во текот на ноќта температурата во градот и во околината се спушти до 4 Целзиусова степени. За...

Времето денеска сончево и потопло

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Температурата ќе се движи од 4 до 14 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Температурата ќе достигне до 10 Целзиусови степени. Во наредните три дена ќе преовладува стабилно, суво и потопло...

Утринава негативни температури низ Македонија

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, која во текот на денот постепено ќе се намалува. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец, кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието. Вредностите на утринската температура измерена во земјава се: минус 10 во Маврово, минус 9 во Лазарополе, минус 7 во Крушево, минус 6 во Крива Паланка, минус 5 во...

Времето денеска облачно и студено

Времето денеска ќе биде облачно и студено, со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Дневната температура ќе се искачи до 13 Целзиусови степени. Во Скопје ќе преовладува слично време со максимална дневна температура од 9 Целзиусови степени.

Замрзна Дојранско Езеро

Најниската температура на воздухот утринава е измерена во Берово, каде се регистрирани -17 Целзиусови степени. Во Гевгелија беа измерени -8, а во Дојран е измерена температура од -7 степени. Поради ниската температура, замрзна Дојранско Езеро. Во другите градови беа измерени следниве температуи: -15 во Тетово, -14 во Куманово и во Маврово,-13 во Битола и во Крива Паланка, -12 во Скопје –...

Попладне повторно снег

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и студено, претпладне со локален снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Температура во Македонија ќе се движи од -5 до 3 Целзиусови степени, а во Скопје се очекува слично време со температура до -2 Целзиусови степени.

Музичкото училиште во Битола остана без греење на минус четири степени

Нижото музичко училиште во Битола денеска остана без греење. Радијаторите се ладни како мраз, а децата сепак останаа на настава. Родители се пожалија дека нивните шестгодишни деца морале да ги остават на час, облечени со јакни и завиткани со шалови и со капи, кога внатре во просториите температурата била околу два степени над нулата. - Не знам како може среде...

Студено и суво време

Денеска во Македонија ќе биде претежно сончево, а попладне ќе настапи наоблачување во источниот крај од земјава. Облачноста до вечерта ќе се прошири и во западниот дел од Македонија. Максималната температура ќе се движи до 10 Целзиусови степени во поголем дел од котлините низ земјава. Во југоисточниот крај, температурата ќе достигне до 13. степен, а на повисоките места, пак, максималната нема да...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...