fbpx
Tags Zoran Zaev

Tag: Zoran Zaev

LSDM: Nëse Janeva nuk e merr rastin “Puçi” deri 2 dhjetor, Zaev nuk do të paraqitet në gjykatë

Nëse Prokuroria speciale nuk e merr rastin “Puçi” deri në seancën e radhës të caktuar për 2 dhjetor, atëherë kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev nuk do të paraqitet në gjykatë, e nëse kjo nuk ndodh deri atëherë, ai sërish nuk do të paraqitet në seancën e caktuar, thonë nga LSDM. “Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ngel në qëndrimin e njëjtë...

Basheska: Nëse Zaev nuk paraqitet në gjykatë më 2 dhjetor, do ta detyrojmë të paraqitet

Seanca e sotme për rastin “Puçi” sërish është shtyrë sepse në gjykatë përsëri nuk u paraqit i dyshuari i katërt, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Filip Medarski avokati i Zaevit, tha se kryetari i kësaj partie sot do të udhëtoj jashtë vendit për shkak të një aktiviteti ndërkombëtarë. Gjykatësja Lubinka Basheska reagoi se nëse vazhdon të mos paraqitet nëpër seancat...

Zaev nuk pret shtyrje të zgjedhjeve

LSDM do të bëj çmos që të ketë sukses Marrëveshja e Përzhinos dhe mos ta humbim rekomandimin e BE-së, deklaroi sot lideri i LSDM-së Zoran Zaev para fillimit të debatit në suazat e projektit “Vizioni për Maqedoni”. Ai tha se LSDM vazhdon të jetë i angazhuar ndaj marrëveshjes dhe përmbushjes së obligimeve. “Kemi vetëm disa ditë që të merremi vesh dhe...

Shtyhet seanca për rastin “Puçi” për 13 nëntor

Seanca gjyqësore për rastin “Puçi” sërish është prolonguar më 13 nëntor në fillim prej orës 10. Lideri i LSDM-së Zoran Zaev nuk u paraqit në seancë, por avokati i tij Filip Medarski dorëzoi dëshmi se ai është në takim tjetër të caktuar më herët me fond ndërkombëtarë për investim dhe zhvillim. Pas përfundimit të seancës, avokati i Zoran Verushevskit, Angele...

Pas takimit me Zaev, liderët në takim të përbashkët me Han

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev arriti në takim me Radmilla Sheqerinskën, Renata Deskovskën, Damjam Mançevskin dhe Oliver Spasovskin. Më herët, komisari Han  u takua me kryeministrin Gruevski dhe liderin e BDI-së, Ali Ahmeti. Kryeministrit shoqëri i bënë ministri i jashtëm Nikolla Poposki, zëvendës ministri i drejtësisë Biljana Brishkovska, ministri i shëndetësisë NIkolla Todorov dhe shefi i kabinetit të kryeministrit, Martin Protogjer. Pas...

Zaev sot do të njoftojë se LSDM-ja do të vazhdojë ose jo me bisedimet

  LSDM do të tregojë se cilët do të jenë hapat e ardhshëm, pasi që dje e i kanë braktisur bisedimet e grupeve punuese për ndryshimin e Kodit Zgjedhor. Gjatë ditës së sotme pritet që LSDM, të mbajë konferencë për shtyp, ku do ta paraqesin qëndrimin e tyre në lidhje me hapat e mëtutjeshëm. Pas vendimit të Këshillit të Prokurorëve, dje LSDM...

Zaev: Sot përfundojnë bisedimet për kodin zgjedhor

Bisedimet rreth kodit zgjedhor do të përfundojnë sot ndërsa prej nesër pritet të hapet çështja për gjendjen nëpër mediumet dhe ndryshimet në RTVM, deklaroi mbrëmë lideri i LSDM-së në tribunën e mbajtur në Ohër në suazat e “Vizioni për Maqedoninë”. “Në rend dite janë RTVM, AIM, por edhe Agjencia për shërbime audio dhe audio- vizuale. RTVM si servis publik është...

Zaev: LSDM lufton për barazi kushtetuese për votën e Diasporës

LSDM nuk është kundër që Diaspora të mos votoj, por lufton për barazi kushtetuese të votës, deklaroi lideri opozitar Zoran Zaev. “Propozimi jonë është që të ketë census dhe të zgjidhet deputeti me po aq vota sikur edhe në Maqedoni. Apo votat e njerëzve tanë që votojnë në Diasporë, të hynë këtu në një njësi zgjedhore apo sado që janë...

Zaev në takim me qytetarët e Prilepit

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev sot ishte për vizitë në Prilep. Ai fillimisht kishte takim me biznesmenët e Prilepit ku është diskutuar për kapacitetet e biznesit që i ofron qyteti. Në raport me kodin zgjedhor, lideri i opozitës tha se është arritur përparim i madh dhe se gjatë ditës së nesërme pritet kodi zgjedhor të prezantohet para opinionit ndërsa të...

Milloshoski: Klasa e mesme nuk është e inekzistente që Zaev sërish ta krijoj

Sikur edhe paraardhësi i tij i famshëm, i cili premtonte nga një të punësuar nga çdo familje, ashtu edhe Zoran Zaev ec nëpër hapat e njëjtë politik, duke premtuar çdo gjë, edhe ajo që mund të realizohet edhe ajo që s’mund të realizohet, ajo që është reale dhe ajo që nuk është reale, vetëm që të vijë në pushtet”...

Zaev: Nuk na duhen paratë e pistë që na i ofrojnë

Nuk na duhen paratë e pistë, deklaroi lideri i LSDM-së Zoran Zaev në pyetjen e gazetarëve nëse biznesmenët janë inkurajuar financiarisht ta ndihmojnë partinë. Ai tha se këto para, çfarë i kanë ofruar deri më tani, nuk dëshiron t’i pranoj dhe pret të inkurajohen biznesmenët e vërtetë. “LSDM kryesisht financohen nga anëtarësia dhe kompanitë e afërt me Zaevin, ndërsa ato janë...

Zaev nuk paraqitet në gjykatë, Prokuroria kërkoi t’i merret pasaporta

Seanca e sotme me të cilën duhej të filloj procesi gjyqësorë “Puçi” është anuluar sepse në gjykatë nuk u paraqit i akuzuari i katërt, Zoran Zaev. Në esencë u shpalos propozimi i Prokurorisë për krim të organizuar dhe korrupsion, që kërkon Zaevit t’i hiqet masa e kujdesit gjegjësisht herë pas herë të paraqitet në gjykatën e Strumicës si dhe t’i...

Zaev: Jam optimist rreth procedurës për emërimin e prokurorit special publik

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev shprehi optimizëm se në fillim të javës së ardhshme ekipet biseduese të partive politike do t’i harmonizojnë qëndrimet rreth ligjit për prokuror publik, që duhet të futet më në fund në procedurë parlamentare dhe të votohet më së voni deri më 15 shtator, afat ky i paraparë me Marrëveshjen e Przhinos. Sipas Zaev, në ekipet...

Zaev: Nëse nuk emërohet prokurori special deri më 15 shtator, Marrëveshja e Przhinos nuk do të jetë valid

Më 28 maj të vitit të kaluar, nga ky vend porosita se Nikolla Gruevski patjetër duhet të merr përgjegjësinë për zgjedhjet e organizuara kriminale, deklaroi në konferencën e sotme për shtyp para portave të shtëpisë ligjvënësve lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Ai tha se edhe atëherë i ka kumtuar qëndrimet e opozitës, për ndarjen e partisë nga shteti, sundimin e...

Zaev nuk do të paraqitet në gjykatë edhe të hënën e ardhshme

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev nuk do të paraqitet në gjykatën penale Shkup edhe të hënën e ardhshme, më 7 shtator, për kur është caktuar fillimi i procesit gjyqësor për rastin “Puçi” deklaroi për “Meta” zëdhënësi i kësaj partie, Petre Shilegov. “Nuk ka tërheqje nga qëndrimi paraprak” tha shkurt Shilegov. Lideri opozitar në fillim të korrikut, shkurtë pas njoftimit të terminit...

Zaev: Deri në zgjedhje duhet të ketë aktgjykime

Për momentin zhvillohen bisedime për prokurorin publik apo prokurori special publik i cili do të jetë kompetent që të nis procedura para- hetimore dhe hetimore dhe të sjell vendime lidhur me përgjimet. Këtë ua kemi borxh qytetarëve, përmes prokurorit publik të pavarur këto procedura të hapen, të thuhet çfarë është e saktë e çfarë jo” deklaroi në Strugë, kryetari...

Zaev: Qytetarët do të fitojnë nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore

Partitë e mëdha politike do të humbin nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore, por në këtë rast fitojnë qytetarët, demokracia parlamentare dhe realisht, përmes modelit me një njësi zgjedhore, nuk do të ndodh që të ketë figura të fuqishme siç ishte Gruevski në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi Zoran Zaev kryetari i LSDM në takim me qytetarët në Pehçevë. “Kjo...

Zaev për “Jeta në Kosovë”: Maqedonasit ta mësojnë gjuhën shqipe si gjuhë të dytë

  Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në pjesëmarrjen e tij në emisionin “Jeta në Kosovë” që emetohet në televizionin kosovar RTK1 theksoi se maqedonasit duhet ta mësojnë gjuhën shqipe si gjuhë të dytë, që në çerdhe dhe më pas në procesin mësimor. “Pse bija ime mos të mësoj turqisht apo shqip? Ne jemi bashkë në një shoqëri. Të gjithë duhet të...

Zaev: Është vënë në pikëpyetje e drejta elementare e punëtorëve, në grevë

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev dërgoi mesazh për 1 Maj, Dita Ndërkombëtare e Punës. “1 Maji i vitit 2015-të në Maqedoni do të mbahet mend si dita që filloi vendosmëria e qytetarëve për t’i mbrojtur të drejtat e tyre njerëzore dhe punëtore si dhe dinjitetin e tyre, që 9 vite me radhë, një grup i vogël në pushtet në mënyrë...