fbpx
Tag: Puçi

tag: puçi

Kostovski: Gjyqësori gjatë kohës së LSD-së ka prekur fundin

"LSD njëherë veç më e ngeci dhe e partizoi gjyqësorin me riemërimin e 600 gjykatësve, të cilët i kishin kaluar filtrat e tyre partiak", ka thënë në konferencë shtypi Darko Kostovski nga VMRO DPMNE-ja, si reagim ndaj intervistës së kreut të LSDM-së, Zoran Zaev për "Radio Evropa e Lirë". Sipas tij, gjyqësori tashmë ka prekur fundin. "Tash Zaevi tenton të realizoj...

Janeva dhe Anevski javën e ardhshme do të merren vesh për dinamikën e rastit “Puçi”

Prokurorja speciale Katica Janeva dhe kryetari i Këshillit të prokurorëve publik, Petar Anevski kishin takim të shkurtë lidhur me marrjen e shkresave dhe dokumentacionit për lëndën “Puçi” nga ana e Këshillit. Këtë e kumtoi Anevski pas takimit, i cili shtoi se me Janevën kanë biseduar rreth dinamikës së lëndës, por ishte i paqartë nëse Këshilli e kërkon tërë lëndën apo...

Avokatët e Zaevit kanë marrë vendimin nga gjykata për ndërprerjen  rastit “Puçi”

Ekipi i avokatëve të Zoran Zaev ka pranuar vendimin nga Gjykata Penale për ndërprerjen formale të lëndës “Puçi” pasi PSP mori vendim se heq dorë nga aktakuza. Këtë sot konfirmoi kreu i LSDM-së, Zoran Zaev i cili tha se ditët në vijim edhe ai ta marrë vendimin e gjykatës. Vendim për ndërprerjen e procedurës  duhet të merr edhe PSP, por prej...

Miloshoski: Me vendimin e Janevës për faljen e Zaevit nuk ka arsye pse të ekzistoj PSP

VMRO DPMNE sot sërish reagoi ndaj vendimit të Prokurorisë Speciale për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”. Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të partisë, Antonio Miloshoski në konferencë shtypi tha se PSP nuk ka kurrfarë “legjitimiteti profesional dhe institucional” dhe se është “vetëm vegël politike dhe dorezë e vazhdar” e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev. “Opinioni e din se Zaevi është...

Gruevski premtoi, por nuk e mbajti të njëjtin se para gjykatës do të përgjigjet për çdo gjë në lëndën “Puçi”

"Do të jap përgjigje për të gjitha pyetjet e procedurës gjyqësore, që do të jetë publike dhe transparente edhe për opinionin vendor edhe për atë ndërkombëtarë dhe ju bëj thirrje që të ndiqni lëndën". Këtë më 31 janar të vitit të kaluar, e premtoi kryeministri i atëhershëm dhe lideri aktual i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski, në ditën e njëjtë kur...

MPJ: Shtetasit e Maqedonisë në Turqi janë të sigurt

Qytetarët maqedonas që për momentin janë në Turqi janë të sigurt dhe tani për tani nuk ka të lënduar apo viktima, njoftojnë nga Ministria e jashtme. Ministri i jashtëm Nikolla Poposki ka zhvilluar bisedë telefonike me kolegun turk Mevlut Çavushoglu i cili e ka siguruar se autoritetet turke punojnë për normalizimin e gjendjes dhe se së shpejti do të evitohen...

Ivanov: Maqedonia mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Turqisë

Republika e Maqedonisë mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Republikës së Turqisë ndërsa për momentin mbahet takimi i grupit për vlerësim për analizë të gjendjes së sigurisë, njoftojnë nga kabineti i presidentit Gjorgje Ivanov. "“Republika e Maqedonisë e mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Republikës së Turqisë e cila si vend-anëtare e NATO-s dhe si shtet jashtëzakonisht i rëndësishëm në...

Spasovski: Qeveria krijoi kushte për puç në MPB

Qeveria krijoi kushte për puç në MPB, deklaroi sot në konferencë shtypi ministri i brendshëm, Oliver Spasovski. Ai theksoi se është pamundësuar nga Qeveria që të menaxhoj me Ministrinë, “në këto moment shumë të vështira për shtetin” dhe të përgjigjet për “pasojat nga kaosi i këtillë i krijuar me vetëdije brenda në Ministri”. “Qeveria, për arsye të pashpjeguara për mua,...

Janevska ka kërkuar nga gjyqi lëndët për Martin Neshkoskin dhe për Lube Boshkoskin

Përpos dëshmive të rastit “Puçi”, prokurorja speciale Katica Janeva nga gjykata ka kërkuar edhe lëndët për vrasjen e Martin Neshkovski dhe për rastin “Fushata zgjedhore”, në të cilën është i dënuar Lube Boshkovski, njoftoi sot Prokuroria publike speciale. Nga kabineti i Janevës, tregojnë se nuk kanë gjetur bashkëpunim nga ana e gjykatës, e cila nuk u ka dorëzuar lëndët,  por...

Zaev: Nuk dua lënda të anashkalohet, por e vërteta të del në shesh

Seanca e sotme për rastin “Puçi” sërish u shty sepse në seancë nuk u paraqit prokurori nga Prokuroria Speciale, e cila para dhjetë ditëve mori kompetencat për këtë rast. Siç informoi gjykatësja Ljubinka Bashevska, sot nga Prokuroria Speciale ka arritur njoftim në të cilën kërkohet prolongim i seancës, sepse iu është dashur më shumë kohë që të shqyrtojnë dhe hetojnë...

Janeva prononcohet: Ekipi i saj do të hetoj 34 lëndë

Prokurorja speciale Katica Janeva dhe ekipi i saj do të punojnë në gjithsej 34 lëndë që dalin nga bisedat ilegale të përgjuara, njoftuan sot pasdite nga kabineti i Janevës. Mes lëndëve për të cilat prokuroria speciale ka vlerësuar se janë nën kompetencën e tyre është edhe rasti “Puçi” që është në procedurë gjyqësore ku një prej të akuzuarve është edhe...

Janeva sot duhet të njoftojë se çfarë do të hetohet

Prokuroria Themelore Speciale sot duhet të thotë se cilat lëndë që kanë dalë nga përmbajtja e përgjimeve të paligjshme do t'i hetojë. Sot është afati i fundit nga tetë ditët, prej të cilave Katica Janeva dhe ekipi i saj duhet të vendos se cilat lëndë janë kompetente e cilat jo. Paraprakisht, Janeva dhe 12 ndihmësit- prokurorë konkluduan se nën kompetencat...

Lëndët rreth parregullsive zgjedhore, të parat në listën e ekipit të Janevës

Lëndët e para për të cilat Prokuroria speciale publike konfirmoi se janë nën kompetencën e tyre dhe për të cilat do të fillohet procedurë para- hetimore janë lidhur me parregullsitë zgjedhore, njoftoi në konferencë shtypi zëdhënësja e Katica Janevës, prokurorja Lençe Ristovska. Siç njoftoi Ristovska, periudhën e kaluar krahas shqyrtimit janë bërë edhe analiza për të dhënat statistikore për lëndët...

Prokuroria ia dorëzoi lëndët Katica Janevës

Me dy makina, Prokuroria publike sot pasdite rreth orës 15 në Ministrinë e drejtësisë solli materialin për lëndët që i kërkoi prokurorja publike, Katica Janeva. Dokumentet dhe provat të paketuar me rreth 20 kuti, Prokuroria publike i dorëzoi në ditën e fundit të afatit të paraparë me ligj. Lëndët janë kundër ish drejtorin e DSK-së Sasho Mijalkov për mitmarrje, kundër kryeministrit...

Janeva filloi me punë: Gruevski, Mijalkov, Jankulloska, Janakieski dhe “Puçi” të parët në shqyrtim

Lëndët kundër ish drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov, kryeministri Nikolla Gruevskin, ish ministrat e brendshëm dhe për transport e lidhje, Gordana Jankulloska dhe Mile Janakieski si dhe rasti “Puç” janë të parat që prokurorja speciale Janeva i ka kërkuar nga Prokuroria speciale dhe për të cilat do të nis hetim. Këtë e njoftuan sot nga kabineti i Janevës, në...

Shtyhet seanca për rastin “Puçi” për 13 nëntor

Seanca gjyqësore për rastin “Puçi” sërish është prolonguar më 13 nëntor në fillim prej orës 10. Lideri i LSDM-së Zoran Zaev nuk u paraqit në seancë, por avokati i tij Filip Medarski dorëzoi dëshmi se ai është në takim tjetër të caktuar më herët me fond ndërkombëtarë për investim dhe zhvillim. Pas përfundimit të seancës, avokati i Zoran Verushevskit, Angele...

 “Puçi” anulohet përsëri: Zaev pranon vetëm Katica Janevën

Edhe sot nuk është mbajtur seanca gjyqësore për rastin ‘Puç’, për shkak se nuk ka qenë i pranishëm i akuzuari i katërt, kryetari i LSDM-së Zoran Zaev. Avokati mbrojtës, Filip Medarski, para Gjyqit tha se arsyeja për mungesën e Zoran Zaevit edhe pse ka qenë i thirrur, është se sipas Ligjit për prokuror special, kompetencat për lëndën konkrete duhet ta...

Zaevit i mbetet pasaporta dhe nuk duhet patjetër çdo javë të paraqitet në gjykatë

Këshilli penal Gjykata Themelore refuzoi kërkesën e Prokurorisë Publike, që t'i merret pasaporta liderit të LSDM-së, Zoran Zaevit, i cili është i akuzuari i katërt për rastin"Puçi". U miratua  vendim të hiqet masa sipas së cilës Zaev ishte i obliguar që çdo javë të paraqitet në gjykatën e Strumicës. Seancë e radhës për rastin "Puçi" është caktuar më 5 tetor....

Zaev nuk paraqitet në gjykatë, Prokuroria kërkoi t’i merret pasaporta

Seanca e sotme me të cilën duhej të filloj procesi gjyqësorë “Puçi” është anuluar sepse në gjykatë nuk u paraqit i akuzuari i katërt, Zoran Zaev. Në esencë u shpalos propozimi i Prokurorisë për krim të organizuar dhe korrupsion, që kërkon Zaevit t’i hiqet masa e kujdesit gjegjësisht herë pas herë të paraqitet në gjykatën e Strumicës si dhe t’i...

Zaev ka afat deri pasdite të paraqitet tek gjykatësi kompetent

Gjykata në Strumicë i dha afat deri pasdite që lideri i LSDM-së Zoran Zaev të paraqitet para gjykatës kompetente, e nëse kjo nuk ndodh, atëherë do të dërgohet njoftim deri në Gjykatën themelore Shkupi 1 e cila më pas duhet të caktoj masë të re për sigurim, njofton “Plusinfo”. “I akuzuari duhet të paraqitet deri më orën 9 e 30,...