fbpx

СЈО подготвено да го работи и „Сопот“, има сознанија за сторителите

-

Службени лица на МВР што постапувале во истрагата за случајот „Сопот“ примениле тортура врз сведокот Рамадан Бајрами, утврдило Специјалното јавно обвинителство истражувајќи ги наводите од јавно објавениот разговор и сепак води предистражна постапка за овој случај од пред 14 години. Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи, зборувајќи за овој случај на денешната прес-конференција нагласи дека покрај застареноста на случајот со тортурата, доказите и фактите што произлегле од истрагата на СЈО имаат директни импликации врз постапката што се води во Основниот суд – Скопје 1.

– Дојдовме до сознание дека исказот на сведокот за „Сопот“, Рамадан Бајрами, за што повторно се води постапка, е изнуден и е производ на употребена сила и закани по личниот интегритет на сведокот од страна на службени лица на МВР, кои ги примениле при испитувањето. Службените лица од МВР сториле кривично дело тортура. Таквите факти ги потврдија и сведокот и дел од службените лица испитани во предистражната постапка. Вештакот оцени дека како последица на тортурата кај сведокот се предизвикани привремени последици врз неговото психичко здравје. Поради тоа што се привремени, а не трајни, кривичното дело тортура останува во својот основен облик останува и според законот е застарено во 2008 година. Но и  покрај застареноста на гонењето, овие докази и фактите што произлегоа од истрагата имаат директни импликации врз постапката што се води во Основниот суд – Скопје 1 – рече Фетаи.

– Доколку предметот биде даден во наша надлежност, ќе ги доставиме нашите сознанија до судот и ќе доставиме обвинителен акт, а ако не ни ги достави, ќе подготвиме извештај за сите овие докази и факти. Во тек е и предистражна постапка за откривање на сторителите – рече Фетаи.

Подоцна, одговарајќи на новинарско прашање, нејзината колешка Ленче Ристоска, кажа дека имаа одредени сознанија за можни сторители за овој случај, но бидејќи постапката е уште во предистражна фаза, јавноста ќе биде известена дури кога ќе се соберат доволно докази.

„Сопот“ е судски случај во кој селани од кумановското село Сопот беа обвинети за тероризам, односно поставување мина на пат на која нагази џип на НАТО со полски војници и наши државјани. Загинаа двајца војници и еден македонски граѓанин. За ова дело беа осудени 11 лица на затворски казни.

Според тврдењето на главниот сведок тогаш, изјавата со која ги посочува селаните од Сопот како извршители на делото била дадена под полициска присила и тортура. Рамадан Бајрами и тогаш сведочеше дека обвинетите се невини.

Судењето потоа беше вратено на почеток и сега случајот е пак во Основен суд Скопје 1.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
udemy course download free
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download