fbpx
Таг: Сопот

таг: Сопот

Рочиштето за „Сопот“ одложено – сведокот немал важечка лична карта

Денешното рочиште за случајот „Сопот“ во Основен суд Скопје 1 беше одложено, откако судот не можеше да го утврди идентитетот на сведокот Рамадан Бајрами. Следното рочиште, како што кажа судијката Дијана Груевска-Илиевска, ќе се одржи на 20 декември. Денешното рочиште требаше да почне со сведочењето на Бајрами, но кога тој требаше да се идентификува, покажа стара лична карта, со сини корици,...

Четири луѓе вчера биле пријавени за исчезнати

Во текот на вчерашниот ден, во полиција четири лица биле прогласени за исчезнати. Како што се дознава од полицискиот билтен, исчезнатите се од скопското село Црешево, Тетово, кавадаречкото село Сопот и од Скопје. Б.П. (73) од скопското село Црешево во полициската станица Гази Баба вчера пријавил дека во петокот од дома излегол неговиот 35-годишен син С.П. и оттогаш не се...

Беса бара СЈО до петок да ги отвори случаите „Сопот“ и „Монструм“

Партијата Беса попладнево побара од Специјалното јавно обвинителство да ги отвори случаите „Сопот“ и „Монструм“ до петок бидејќи потоа мандатот што тимот на Катица Јанева го има за поднесување обвиненија ќе истече. „Без разлика на одлуките на Советот на јавни обвинители за „Сопот“, ние цениме дека СЈО има доволно материјали за само да го иницира случајот, да не дозволува на двојството ВМРО-ДУИ...

Беса: Владата на Заев што побргу да обезбеди праведни судски одлуки

Со барање да се обработат, како што велат, монтираните случаи против Албанците, „Монструм“ и „Сопот“, како и со барање владата на Зоран Заев „што побргу да овозможи праведни судски одлуки и еднаш засекогаш да престане функционирањето на правдата со двојни стандарди“, се огласи денеска Движењето Беса. Движењето вели дека и по формирањето на новата влада „за жал, има сигнали за...

СЈО подготвено да го работи и „Сопот“, има сознанија за сторителите

Службени лица на МВР што постапувале во истрагата за случајот „Сопот“ примениле тортура врз сведокот Рамадан Бајрами, утврдило Специјалното јавно обвинителство истражувајќи ги наводите од јавно објавениот разговор и сепак води предистражна постапка за овој случај од пред 14 години. Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи, зборувајќи за овој случај на денешната прес-конференција нагласи дека покрај застареноста на случајот со тортурата,...

Аневски: Јанева не е овластена за „Сопот“ зашто се случил пред 2008 година

Случајот „Сопот“, кој го бара Специјалното јавно обвинителство, датира пред 2008 година, што значи СЈО не е овластено за него, вели претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, во чија надлежност е предметот „Сопот“, за телевизија „Алсат“. „Ние сме одговорни за оценување на законските потези што ќе ги преземе Специјалното обвинителство. Кај нас е предметот, на следната седница ќе биде...

Јанева: Снимките ги доведуваат во прашање сите избори од 2011 година досега

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, одговарајќи на прашања на пратениците од Комисијата за политички систем и за односи меѓу заедниците, се заблагодари за поддршката од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, но рече дека дозвола за нови јавни обвинители, СЈО добива од Советот на јавни обвинители, а не од пратениците на Собранието. Таа рече и дека толку малку материјали досега се преслушани,...

Министерот за правда, Јашари, бара од Јанева да ги расветли случаите „Монструм“ и „Сопот“

Министерот за правда, Аднан Јашари, ја повика специјалната обвинителка, Катица Јанева, како приоритетни да ги земе случаите „Монструм“ и „Сопот“ и побара од неа да ги истражи и да ги расветли докрај, објави телевизијата „Алсат М“. „Случаите кои се познати во Република Македонија и кои имаат етнички карактер, како „Сопот“, „Монструм“ и други, се случаи кои поради својата цел и,...

Јанкулоска: Во 2003 година СДСМ беше на власт, можеби Заев има повеќе информации за „Сопот“

„Судска разврска за „Сопот“ имаше во 2003 година, а тогаш на власт беше СДСМ. Можеби нив треба да ги прашате за овој случај“, изјави денеска министерката Гордана Јанкулоска, одговарајќи на новинарско прашање на дебатата што се одржа во Град Скопје. „Колку што се сеќавам, овој случај има судска завршница во 2003 година, па оттука мислам дека поупатно е прашањето да го поставите...

„Беса“ бара ослободување на затворените во „Сопот“

Движењето „Беса“ е згрозено и загрижено поради вчерашното објавување на разговорите меѓу министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и директорот на УБК, Сашо Мијалков. „Во дијалогот за случајот „Сопот“, јасно се гледа зошто тие што се осудени на повеќе од десет години, скапуваат во македонските затвори. Покрај расистичкото етикетирање како „Шиптари“, таа експлицитно вели дека затворениците за „Сопот“ не се во...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...