fbpx
Таг: Фатиме Фетаи

таг: Фатиме Фетаи

Од трите кандидати за нов републички јавен обвинител, остана само Љупчо Коцевски

Од тројцата пријавени кандидати за преземање на улогата на републички јавен обвинител остана само Љупчо Коцевски. На денешната седница на Советот на јавните обвинители се даваше мислење за пријавените кандидати за огласот за јавен обвинител на Република Северна Македонија, а овој филтер не го поминаа обвинителките - кандидатки Лидија Раичевиќ и Фатиме Фетаи. Фетаи испадна од игра поради несоодветна документација,...

Обвинителката Фетаи полесно повредена во сообраќајна несреќа

Обвинителката Фатиме Фетаи била учесник во сообраќајна нерсеќа која на полноќ се случила во Чаир. „На 25.06.2021 околу 00.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосница на ул.„Македонско Косовска“ и ул.„Џон Кенеди“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „сеат ибица“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф.(36) од Гостивар, со живеалиште во Скопје и патничко возило „фолксваген...

Обвинителката Фетаи во фокусот на протестите за поддршка на обвинетите во случајот „Монструм“ [галерија]

Организаторите на протестот за случајот „Монструм“ попладнево побараа разрешување на обвинителката Фатиме Фетаи, откако таа на повтореното судење за случајот „Монструм“ побара за тројца од обвинетите доживотни казни затвор, за двајца долгогодишни казни затвор, додека за еден обвинет побара ослободителна пресуда. Протестот почна во паркот во Чаир, а заврши пред зградата на Министерството за надворешни работи. Полицијата не дозволи демонстрантите...

СЈО официјално згасна, но борбата за правда не застанува, вели Фетаи

Од денеска стапува во сила новиот Закон за јавно обвинителство. Со тоа и официјално престанува да постои Специјалното јавно обвинителство, СЈО, кое беше во центарот на вниманието на јавноста додека ги водеше истрагите и покренуваше обвиненија против членови на поранешната власт, но и поради случајот „Рекет“ во кој специјалната обвинителка Катица Јанева веќе има првостепена осуда на 7 години...

Фатиме Фетаи во Штип ги оценуваше студентите во симулирано судење

Поранешната специјална јавна обвинителка, Фатиме Фетаи, беше дел од комисијата што ги оценуваше студентите по право од четирите државни правни факултети од Штип, Тетово, Скопје и Битола. Симулираното судење се одржа вчера на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.  Фатиме Фетаи го привлече вниманието со своето присуство, но сепак, пред новинарите не сакаше да зборува на ниту една...

Дескоска ќе се сретне со семејствата на жртвите во „Монструм“

Министерката за правда Рената Дескоска ќе се сретне со семејствата на жртвите во случајот „Монструм“ и детално ќе ги информира околу преземените дејствија за екстрадиција на лицата од Косово, соопшти Министерството за правда. Соопштението уследи откако обвинителката Фатиме Фетаи на денешното рочиште за случајот „Монструм" пред судот рече дека ќе мора Министерството за правда да побара детален одговор околу...

Случајот „Монструм“ останува кај обвинителите Фетаи и Бубевски

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, за предметот „Монструм“, ги овластил истите обвинители кои и до сега го застапуваa, Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. Судењето за случајот „Монструм“ ќе продолжи утре, а Фетаи и Бубевски бидејќи се вратија во ОЈО Скопје, оттаму ќе го застапуваат случајот. Во Јавно обвинителство продолжуваат постапките за распределба на предметите, при што, како што наведуваат од таму,...

Фетаи: Најважно е предметите на СЈО да продолжат, без разлика кој ќе ги застапува

Не е битно дали ќе гони Фатиме, Вилма или некоја трета Костадинка, но е битно тој што се огрешил пред законот да се соочи со последиците од дејствијата кои што ги има преземено, изјави денеска пред Кривичниот суд, обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи. – Мислам дека во моментов не треба да не интересираат ситници и моментни настани. Сепак, треба да...

Заев ќе биде повикан да сведочи за случајот „Монструм“, вели Фетаи

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи на денешното судско рочиште најави дека ќе го повика премиерот Зоран Заев да сведочи за случајот „Монструм“. На следното судско рочиште на 5 септември во судницата ќе се слушаат телефонските разговори кои беа објавени во „бомбите“ на СДСМ, а коишто беа поврзани со петкратното убиство кај Смилковско езеро. На денешното рочиште за случајот „Монструм“ од обвинителството...

Катица Јанева одлучила да не ги изземе Фетаи и Бубевски од „Титаник 3“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева донела одлука да не ги изземе обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски во предметот „Титаник 3“, пренесуваат медиумите сите повикувајќи се на неофицијални извори од СЈО. Писмената одлука на шефицата на СЈО денеска е испратена до скопскиот Кривичен суд. Одлуката на Катица Јанева доаѓа откако утрово адвокатот на одбраната Еленко Миланов во предметот „Титаник 3“...

Загрозениот сведок во „Монструм”: Слушнав истрели пред да ги видам телата

Пред да ги види телата на четирите убиени момчиња кај Смиљковското Езеро, загрозениот сведок Е1 слушнал и повеќе истрели, рече тој на денешното судско рочиште за случајот „Монструм”. Сепак сведокот потенцираше дека не видел кој пукал, а прашан зошто сега првпат кажува дека слушнал истрели, рече дека не бил прашан. Адвокатот Насер Рауфи реагираше дека сведокот досега сведочел осум пати,...

Заштитениот сведок препозна неколкумина од обвинетите во „Монструм“

Заштитениот сведок кој беше сослушан преку камера од друга просторија на денешното рочиште за случајот „Монструм“ на СЈО со модифициран глас кажа дека си останува на исказот даден на претходна постапка и препозна тројца од обвинетите. Сведокот рече дека од 30 сантиметри до 30 метри далечина, во неколку наврати, секој ден пред да се случат убистватат ги гледал на местото...

Обвинителката Фетаи бара екстрадиција на Африм Исмаиловиќ и Алил Демири

Обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, на почетокот на рочиштето за случајот „Монструм“ побара од судот да започне постапката за екстрадиција на обвинетите Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, кои се на Косово и се недостапни за македонските власти, а по нив е распишана меѓународна потерница. Судијата Огнен Ставрев кажа дека веќе се во контакт со косовските власти за постапката за екстрадиција. Во...

Фетаи побара приведување на Груевски, судењето за „Насилство во Центар“ продолжува на 30 август

Со доцнење на обвинетиот Никола Груевски, барање на специјалната обвинителка Фатиме Фетаи тој да биде приведен и со сослушување сведоци, во скопскиот Кривичен суд денешното рочиште од случајот „Насилство во општина Центар“ беше едно од подинамичните. Следното ќе се одржи на 30 август. На почетокот, бидејќи Груевски не беше дојден, Фетаи побара тој да биде приведен бидејќи упорно доцни на судења. -...

Судењето за „Шамарите во Центар“ не почна – обвинет заминал во Хрватска

Во Основниот суд Скопје 1 денеска рочиштето за случајот „Насилство во Центар“ не почна, поради тоа што обвинетиот Александар Трајковски, вработен во општина Гази Баба заминал на службен пат во Хрватска, со потпис на градоначалникот Борис Георгиевски. - Барам од судот да му испрати допис на градоначалникот и да го праша дали знаел дека денеска обвинетиот има покана за судско...

Хаки Азири рече дека притисок му вршел Љупчо Тодоровски – Радникот

Обвинетиот Хаки Азири во продолжението на судењето за „Монструм“, откако специјалната обвинителка Фатиме Фетаи на својот телефон му покажа фотографија од поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски - Радникот, рече дека тоа е инспекторот што му вршел притисок и му рекол дека сите судии и обвинители се нивни, па мора да застане зад изјавата што му...

Азири, обвинетиот во „Монструм“ тврди дека бил тепан за да го признае делото

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири, кој првично бил загрозен сведок, на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 раскажа како на први мај 2012 година бил брутално апсен, тепан, плашен, носен по полициски станици низ Македонија, но и во МВР, присилуван да признае дека помогнал тероризам, поради што и на крајот пред истражен судија дал изјава под притисок на...

По три часа исказ на Фејзи Азири прекинато рочиштето за „Монструм“

По тричасовниот исказ на обвинетиот Фејзи Азири судот го прекина денешното прво рочиште од повторениот судски процес за случајот „Монструм". Пред Азири, исказ даде Агим Исмаиловиќ, кој рече дека неговиот брат Африм Исмаиловиќ е во Косово. - Мојот брат е во Косово, комуницирав со него преку Вибер - рече тој. На прашање на обвинителката Фатиме Фетаи која е точната адреса и каде...

Фетаи го прочита старото обвинение за „Монструм“ и ги расплака роднините на убиените

Со читање на старото обвинение за „Монструм“ почна повторениот судски процес за петкратното убиство кај Смилковскo Езеро. Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека за овој случај ќе бидат приложени нови докази. Деталите од обвинението, меѓу кои е и начинот на кој биле убиени четирите момчиња и рибарот, ги расплакаа роднините на убиените, кои седат во последниот ред во големата судница во Кривичниот...

Алими и Гури не се чувствуваат виновни за „Титаник 3“

Обвинетите Ејуп Алими и Исмет Гури на денешното рочиште кажаа дека го разбираат обвинението што го презентира обвнителката Фатиме Фетаи, но оти не се чувствуваат виновни. Според СЈО, двајцата обвинети со своите дејствија влијаеле директно врз изборниот резултат во општина Чаир. – Тие имале криминален нагон да ја фалсификуваат изборната волја на граѓаните на Чаир со цел да остварат политичка моќ...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...