fbpx
Таг: Фатиме Фетаи

таг: Фатиме Фетаи

Мијалков го наредил нечовечкото и брутално апсење на Бошкоски

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, е првоосомничениот во случајот „Тортура“, бидејќи ги организирал и ги навел останатите шестмина осомничени, инаку припадници на полициската едница „Алфа“, на нечовечки и брутален начин да го уапсат лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, еден ден по изборите во 2011 година. Апсењето на Бошкоски, во кој полицајците...

Твитер-реакции: Обвинителки – кралици, царици, амазонки!

  По одржаната прес-конференција на специјалната обвинителка Катица Јанева, на која таа ја најави првата акција под името „Титаник“ во која биле отворени истражни постапки против поранешните министри, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, на социјалните мрежи се појавија голем број реакции во знак на поддршка на Специјалното јавно обвинителство, а особено на трите обвинителки, Катица Јанева, Ленче Ристовска и Фатиме Фетаи. https://twitter.com/Mee_Yah_/status/698109447739174913 https://twitter.com/vladlazar/status/698115424278413312 https://twitter.com/IrenaMila2/status/698115415415902208 https://twitter.com/Kire_M/status/698115078810439680 https://twitter.com/seirdotmk/status/698114812233048064 https://twitter.com/puernoviaeon/status/698113933719240704 https://twitter.com/The_BB_/status/698114312544591872 https://twitter.com/cccruella/status/698108223270866944 https://twitter.com/sonjatd/status/698113858653810688 https://twitter.com/vladlazar/status/698113688683855873 https://twitter.com/unreal_realism/status/698111527598034944 https://twitter.com/banekoma/status/698113518797746176 https://twitter.com/IrenaMila2/status/698104865629806592 https://twitter.com/MontazhaMan/status/698109290167586817 https://twitter.com/evrosimoski/status/698110787945156608 https://twitter.com/MarincePink/status/698099379492818944 https://twitter.com/lea_misstres/status/698109404600733697 https://twitter.com/boki_89/status/698108444994363393 https://twitter.com/pipelinmkd/status/698107715604914177 https://twitter.com/ozimec333/status/698107375513964544 https://twitter.com/FlavrSavr/status/698106935644659716 https://twitter.com/i999y/status/698105928281944065 https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/698104685551611904 https://twitter.com/Elislonce/status/698104636343980032

Како се краделе изборите: Детали за акцијата „Титаник“

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска одржa прес-конференција на која ја најави првата акција под името „Титаник“. Во неа, како што информираа од Специјалното обвинителство, биле отворени истражни постапки против поранешните министри Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески (иако нивните имиња не беа експлицитно наведени), како и против секретарот на Владата, Кирил Божиновски, за злосторничко здружување, повреда на избирачко право, повреда...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...