fbpx
Таг: предистражна постапка

таг: предистражна постапка

До обвинителството пристигнаа уште две нови вештачења за пожарот во тетовскиот ковид-центар

Од Јавното обвинителство информираат дека за пожарот во тетовската ковид-болница се пристигнати до нив уште две вештачења од Технолошкиот факултет и од електротехничар. „Извештаите се пристигнати во обвинителството и се анализираат во корелација со останатите пристигнати докази. Се очекува вештачењето од германските експерти кое беше побарано преку меѓународна правна помош, кое се уште не е пристигнато. Во меѓувреме се сослушуваат...

Ниту една компанија не е заинтересирана да ја урне дивоградбата пред ТЦ „Мавровка“

Уривањето на дивоградбата што започна да се гради пред трговскиот центар „Мавровка“ нема да се одвива едноставно и брзо како што се очекуваше, пишува „Порталб.мк“. На постапката за избор на економски оператор што ќе ја руши дивоградбата не се јави ниту една компанија. Поради ова, рушењето на објектот без одобрение за градење ќе биде одложено уште повеќе, бидејќи треба...

Јовески: Отворена е предистражна постапка за злоупотребите на АКМИС во судовите

Скопското јавно обвинителство отворило предистражна постапка во врска со извештајот на работната група на Министерството за правда за злоупотреби на Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) во судовите, потврдил државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески за „СДК.мк“. „Во врска со неправилностите во електронската распределба на предметите кај судии што ги воочила групата експерти при Министерството за правда, при...

Обвинителството отвори истрага за затајување данок при увоз на дизел гориво

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска соопшти дека, отворило предистражна постапка по допрен глас во врска со злоупотреба и затајување на данок при увоз на дизел гориво. „Предистражната постапка е започната поради постоење на сомнение дека се увезувала стока декларирана како нафта за домаќинство, а всушност се увезувало дизел гориво при што е нанесена штета...

ВМРО-ДПМНЕ им се закани на Јеремиќ и на медиумите што ја пренеле изјавата за Мијалков

Објавувањето дека е отворена предистражна постапка по допрен глас за интервјуто на Вук Јеремиќ е уште еден доказ дека во Македонија нема правен систем и правда која е еднаква за сите, туку партиско-политички прогон нарачан од Заев и од неговата хунта, се вели во реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешното соопштение на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Обвинителството отвори истрага за случајот со „Јадран филм“ и серијата „Македонија“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска соопшти дека отворило предистражна постапка во врска со договорот меѓу Агенцијата за филм и продуцентската куќа „Јадран филм“ за снимањето на серијата „Македонија“. Од Обвинителството велат дека предистражната постапка е отворена по известување од Управата за финансиска полиција. „Надлежниот јавен обвинител ги презема сите неопходни дејствија за утврдување на фактите....

Јанева: Затоа што снимал, Панчевски треба да биде предмет на психијатриска опсервација

Апсолутно не е одземен клуч од домот на Панчевски, а тоа што тој снимал нешто во својот стан, тоа веќе треба да биде предмет на друга психијатриска опсервација, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. - Многупати во такви ситуации кога нè напаѓале, сме мислеле дека е поважно да ја вршиме нашата работа и да ги оставиме таквите маргинални работи...

Љупчо Палевски беше на распит во СЈО, изјави дека станува збор за предистражна постапка

Скопскиот бизнисмен Љупчо Палевски – Палчо беше на распит во Специјалното јавно обвинителство. Палевски, заедно со неговиот адвокат вечерва ги напуштија просториите на СЈО, по што кратко изјави дека станува збор за предистражна постапка. Палевски вчера беше приведен на барање на Специјалното јавно обвинителство. Засега официјално не е познато за што се товари Палевски. Се шпекулира дека Палевски е приведен поради тоа што...

Шест години по убиството на Нешковски, обидот за прикривање уште актуелен

Денеска е шестгодишнината од протестите против полициската бруталност што избувнаа по убиството на Мартин Нешковски вечерта на 5 јуни 2011 година, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ. Специјалното јавно обвинителство на почетокот на минатата година го презеде во своја надлежност случајот за убиството на Нешковски, кој, како што информираат оттаму, сè уште е во предистражна постапка. Инаку, полицаецот Игор...

СЈО подготвено да го работи и „Сопот“, има сознанија за сторителите

Службени лица на МВР што постапувале во истрагата за случајот „Сопот“ примениле тортура врз сведокот Рамадан Бајрами, утврдило Специјалното јавно обвинителство истражувајќи ги наводите од јавно објавениот разговор и сепак води предистражна постапка за овој случај од пред 14 години. Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи, зборувајќи за овој случај на денешната прес-конференција нагласи дека покрај застареноста на случајот со тортурата,...

ЛДП: Зврлевски потврди дека е последното упориште на режимот на Груевски

Првиот човек на Јавното обвинителство на Македонија, Марко Зврлевски, уште еднаш потврди дека е последното упориште на режимот на Никола Груевски, велат од Либерално-демократската партија, во врска со вчерашното соопштение на Јавното обвинителство дека е отворена истрага против поранешни високи функционери на МВР и други правни и физички лица од Скопје, Куманово и од Струмица, поради изборни нерегуларности. „Јавниот обвинител,...

Зврлевски отвори истрага против високи функционери на МВР за изборни измами

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отворило предистражни постапки против поранешни високи функционери на Министерството за внатрешни работи и „други физички и правни лица“ (фирми) од Скопје, Куманово и од Струмица, кои се товарат за кривични дела против изборите. Лицата, чиј идентитет не се открива, се сомничат за злоупотреба на службените овластувања, а делата за кои се...

ОЈО води постапка против организирана група за трговија со дрога

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека во текот на вчерашниот ден во координација со Министерството за внатрешни работи – Оддел за организиран криминал е спроведена акција за откривање на организирана група што извршува нелегална трговија со дрога при што приведени се три лица. „Работејќи на континуирано откривање и гонење на организираниот криминал, Основното јавно...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО да работи законски, а не да се заканува на чесни граѓани

Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест, a заканите од страна на Специјалното јавно обвинителство упатени по одржаниот протест се уште еден чин кој се коси со највисокиот правен акт, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението...

СЈО за протестите во Охрид: Секое влијание врз сведоци е кривично дело

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека е повредена тајноста на предистражната постапка во рамките на која повеќе лица во Охрид се повикани да дадат исказ како сведоци. Денеска, по вонредната седница на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, членови и симпатизери на партијата излегоа на протест против истрагата на СЈО. Од СЈО велат дека секој вид влијание врз сведоците е кривично дело. „Во...

Жерновски денеска во СЈО за „Скопје 2014“

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска во 11 часот треба да се појави во Специјалното јавно обвинителство, каде е повикан да даде исказ во врска со проектот „Скопје 2014“ и со деталниот урбанистички план Мал Ринг. - Се работи за централното градско подрачје, каде што се сместени спомениците и објектите од владиниот проект „Скопје 2014“ - се вели во соопштението од Општина...

Истрагата за случајот на Крпач по три месеци од „интензивна“ премина во „активна“

Скопското обвинителство по речиси три месеци сè уште „активно постапува“, односно води предистражна постапка за случајот на Коста Крпач, кој на 27 април беше пронајден мртов во својот стан во Капиштец со прострелна рана во градите. Обвинителството на 2 јуни соопшти дека досегашната истрага покажала дека Крпач се самоубил, но дека постапката по предметот продолжува и понатаму за да се...

Крпач извршил самоубиство, покажала предистрагата на Обвинителството

Коста Крпач, кој на 27 април годинава беше пронајден мртов во неговиот стан во Капиштец, со прострелна рана во градите, извршил самоубиство, покажала предистражната постапка на Основното јавно обвинителство Скопје. Во краткото соопштение од јавното обвинителство се вели дека иако предистражната постапка е тајна, тие ја споделуваат оваа инфромација со јавноста за да ги отстранат шпекулациите околу околностите за смртта...

СЈО: Доставивме податоци што можат да помогнат во истрагата за смртта на Крпач

Специјалното јавно обвинителство го прифатило барањето на Основното јавно обвинителство за меѓуинституционална соработка во враска со испитувањето на околностите за смртта на Коста Крпач и доставило податоци што можат да помогнат за расчистување на случајот, соопштија денеска од кабинетот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Од СЈО додаваат дека иако им биле побарани, до ОЈО Скопје не биле доставени оние информации и...

СЈО отвори предистражна постапка за снимките со функционери на ДУИ

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска соопшти дека повело предистражна постапка за снимките од приватните разговори на високи функционери на Демократската унија за интеграција (ДУИ) кои беа објавени на социјалните мрежи, соопшти денеска СЈО. Оттаму најостро го осудуваат објавувањето на материјалите на социјалните мрежи, со кои, како што велат, се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на определени лица. ОД СЈО потсетуваат дека...

Зонското паркирање на „Градски паркинг“ од недела со зимско работно време

Од недела, 1 октомври, јавното претпријатие „Градски паркинг“ – Скопје ќе започне со зимско сметање на работното време на јавните површини наменети за паркирање (зонско) со кои стопанисува. Согласно промените,...