Неколку лица се повредени откако автомобил удрил во пешаци во центарот на Тел Авив, објави весникот „Херец“, повикувајќи се на полициски извори.

Инцидентот се случил неколку минути пред американскиот претседател Доналд Трамп да слета на аеродромот „Бен Гурион“.

Според првите извештаи, возачот изгубил контрола над возилото и влетал во пешачката зона, притоа повредувајќи пет лица кои веднаш се хоспитализирани поради тешки телесни повреди.

Инцидентот се случил на една од најголемите улици во Тел Авив. Локалната полиција веднаш соопшти дека не станува збор за терористички напад.