Патнички авион „Лион Ер Боинг 737 Макс 8“ со 189 патници и членови на екипаж ноќеска се урна во море само неколку минути по полетувањето од меѓународниот аеродром во Џакарта.

Спасувачите пронашле остатоци од авионот во близина на Караванг во провинцијата Западна Јава, на околу 70 километри источно од Џакарта, изјави шефот на националната агенција за пребарување и спасување на Индонезија, Мухамед Сјауги.

Се верува дека трупот на авионот е на дното на морето на длабочина од околу 35 метри.
Авионот требало да лета до Пангал Пинанг, главниот град на Бангка Белитунг Острови, но изгубил контакт со контролата на летање 13 минути по полетувањето.

Компанијата „Лион Ер“ изјави дека конкретниот авион е направен во 2018 година, а компанијата го поседува од 15-ти август оваа година.

Предмети за кои се верува дека припаѓаат на патниците се пронајдени во водата, меѓу кои лични карти и возачки дозволи, објави агенцијата за пребарување и спасување на „Твитер“.