fbpx
Таг: Индонезија

таг: Индонезија

Индонезија забрани вонбрачни сексуални односи, законот важи и за странците

Парламентот на Индонезија денес го одобри новиот кривичен законик со кој се забранува секој во земјата да има секс надвор од бракот и ги ограничува политичките слободи. Новите закони нема да стапат на сила уште три години, а се очекува да има судски оспорувања, пренесе Би-Би-Си. Законот ќе стапи на сила во 2025 година. А, заменик на министерот за правосудство...

Асошиејтед Прес објави дека Лавров завршил в болница на Бали, за Москва ова е „врв на лагите“

Меѓународната новинска агенција Асошиејтед Прес, повикувајќи се на индонезиските власти, објави утрово дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров завршил в болница на индонезискиот остров Бали по пристигнувањето на самитот на Групата 20. Агенцијата нагласи дека тројца владини и медицински функционери од Индонезија потврдиле дека рускиот министер е на лекување на Бали, но Русија побрза тоа да го...

Делта сојот на ковид-19 се шири во Португалија, Индонезија, Австралија и во рускиот главен град

Португалија, Австралија, Индонезија и рускиот главен град Москва регистрираат наголемувачки бројки на заболени лица од ковид-19 како последица на делта сојот, кој првично беше регистриран во Индија. Португалија минатата недела воведе нови рестрикции, наредувајќи им на рестораните во Лисабон да затворат порано од нивното работно време. Дури 70 отсто од новозаболените лица од ковид-19 во Лисабон се заразени со...

Се урна патнички авион со 189 луѓе во Индонезија

Патнички авион „Лион Ер Боинг 737 Макс 8“ со 189 патници и членови на екипаж ноќеска се урна во море само неколку минути по полетувањето од меѓународниот аеродром во Џакарта. Спасувачите пронашле остатоци од авионот во близина на Караванг во провинцијата Западна Јава, на околу 70 километри источно од Џакарта, изјави шефот на националната агенција за пребарување и спасување на...

Бројот на загинати во земјотресот во Индонезија се искачи на 436

Бројот на загинати во земјотресот на индонезискиот остров Ломбок порасна на 436, а причинетата материјална штета се проценува на стотици милиони долари. Повеќето жртви од земјотресот со магнитуда од 7 степени што го погоди Ломбок на 5 август загинаа во урнати згради, велат надлежните. Властите на Индонезија наведоа дека во земјотресот се оштетени куќи и други објекти, како и инфраструктура, а...

Најмалку осуммина удавени по потонување на брод во Индонезија

Најмалку осум лица ги загубиле животите, а 13 се водат за исчезнати откако брод со 48 патници, меѓу кои и деца, потонал денеска покрај брегот на индонезискиот остров Калимантан. Останатите патници се спасени. Бродот пловел од Танџунг до Таракан од индонезиската страна на островот Борнео, каде се превртел и потонал.Засега не е позната причината за несреќата.

Пожар во фабрика за пиротехника во Индија: 23 загинати и 43 повредени

Најмалку 23 лица загинаа, а десетици се повредени во експлозија на пожар во фабрика за пиротехника во Индонезија, соопшти полицијата. Пожарот избил околу 9 часот по локално време, во индустриски комплекс во предградие на Џакарта, главниот град на Индонезија. Засега не е знае точниот број на жртвите. - Во фабриката работат вкупно 103 лица – изјави директорот на одделот за општ криминал во...

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ги погоди западните делови на индонезискиот остров Јава, а потресот се почувствувал и во Џакарта, што создало паника кај граѓаните. Засега нема информации за евентуална штета и за повредени. Нема опасност од цунами. Американскиот геолошки институт објави дека земјотресот е регистриран во Индискиот Океан, на 97 километри од островот и на...

Силен земјотрес го погоди Бали

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала утринава го потресе Бали, без да предизвика материјална штета, но создаде паника кај туристите кои набрзина ги напуштале хотелите. Потресот се случил нешто по 7 часот по локално време. Епицентарот бил околу 20 километри североисточно од главниот град Данпасара, на длабочина од 118 метри, во близина на популарното одморалиште на југот на земјата. Индонезија се...

Тројцата осомничени за убиството на Ким Конг-нам побегнале во Дубаи

Најмалку три до четири севернокорејски државјани, за кои се трага поради поврзаност со убиството на Ким Јонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, побегнале со лет од Џакарта за Дубаи истата вечер кога е извршено убиството, соопшти индонезиски претставник на миграциските служби, Аџунг Сампурно. - Тројцата осомничени со летот во 22.20 часот по локално време, вечерта кога Ким Јонг-нам е...

Два земјотреса ја погодија Индонезија

Девет лица се повредени во двата земјотреса што денеска ја погодија индонезиската провинција Аче. Како што јавуваат локалните медиуми од земјотресите се оштетени се две куќи во дистриктот Пиди Џаја, во чија близина бил и епицентарот на потресите. Американскиот геолошки завод соопшти дека земјотресите со јачина од 5,1 и 5,6 сптемени според Рихотеровата скала се случиле околу 3.00 часот наутро...

Дванаесет загинати во свлечиште на Бали

Во свлечиште на островот Бали загинаа 12 лица, меѓу кои има и деца, јави денеска агенцијата за вонредни ситуации во Индонезија. Свечиштата однеле куќи во три села во планинскиот регион Бангли, а предизвикани се од долготрајните тропски дождови, соопшти портпаролот на агенцијата, Сутопо Нугрохо. Меѓу загинатите во селото Сонган се и едногодишно момче, седумгодишно девојче и нивната мајка. Во селото Аван...

Во Индонезија уапсени 17 осомничени џихадисти

Индонезиската полиција уапсила 17 лица кои се осомничени дека се поврзани со Исламска држава, а кои Турција ги протера во страв дека ќе ја минат границата со Сирија. Неколку стотини државјани на Индонезија, која е најголема муслиманска земја во светот, дошле на Блискиот Исток за да ѝ се приклучат на ИД, поради што властите стравуваат дека може да претставуваат закана по...

И Индонезија ги зголемува безбедносните мерки за време на празниците

Индонезиската полиција соопшти дека ги зајакнала безбедносните мерки во земјата за време на претстојните празници. Соопштението доаѓа еден ден откако припадници на индонезиските антитерористички единици убија тројца осомничени екстремисти за време на рација во една куќа во близина на главниот град Џакарта. Шефот на полицијата, Тито Карнавијан, рече дека безбедноста ќе биде зголемена во црквите и на местата каде што ќе...

Силен земјотрес ги погоди Австралија и Индонезија

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала денеска ги потресе северните делови на Австралија, но засега нема извештаи за евентуална штета или повредени. Предупредување за цунами не е објавено, соопшти американскиот сеизмолошки завод. Земјотресот е регистриран во морето, кај источниот брег на Индонезија, на околу 270 километри од Дили, на длабочина од 158 километри.

Бројот на раселените по земјотресот во Индонезија се зголеми на 84.000 лица

Околу 84.000 лица се раселени по земјотресот на западот на Индонезија во кој, на 7 декември, настрадаа повеќе од 100 лица, а повредени беа околу 700, соопштија денеска индонезиските власти. Епицентарот на земјотресот со плитко жариште и магнитуда од 6,5 степени по Рихтеровата скала, бил во областа Пиди Џаја, во северниот дел Ачех, во околината на селото Рулет. Цивилната заштита наведе...

Сè поголем бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес во Индонезија

Најмалку 97 лица загинаа, а повеќе од стотина се повредени во силниот земјотрес што го погоди индонезискиот остров Суматра. Земјотресот со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Ацех в зори, додека верниците се подготвувале за утринска молитва. Во градот Меуреуда неколку згради и продавници се целосно уништени, а оштетени се и неколку џамии. Опасност од цунами не е објавена, а...

Силен земјотрес ја погоди Индонезија, најмалку 54 загинати и стотици повредени

Најмалку 54 лица ги загубиле животите, а стотици се повредени во силен земјотрес што утрово го погодил индонезискиот остров Суматра, соопштија тамошните власти, јавуваат светските медиуми. Земјотресот со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата сакала ја погодил провинцијата Ацех, рано утрово, додека верниците се подготвувале за утринската молитва. Во градот Меуреуда, џамиите и продавниците од силниот потрес биле срамнети со земја,...

Во Индонезија нападнат христијански свештеник за време на венчавка

Индонезиската полиција го истражува, како што се сомнева, терористичкиот напад со нож на свештеник за време на венчавка, а присутни се припадници на антитерористичките единици затоа што постои сомневање дека во ранецот на напаѓачот се наоѓал експлозив. Во инцидентот нема посериозно повредени, а свештеникот и напаѓачот добиле полесни повреди, соопшти полицијата од Медана, на југот на Суматра. - Терористичкиот напад се...

Откажани летови во Индонезија поради ерупција на три вулкани

Ерупција на три вулкани во Индонезија го замати небото над архипелагот, поради што одложени се некои авионски летови. Во изминатите неколку дена еруптираа вулканот Рињани на островот Ламбок, бо близина на Бали, вулканот на планината Синабунг и вулканот Гамалама. Нема повредени во ерупциите, но летовите на некои аеродроми се одложени. Меѓународниот аеродром во Ламбоку и уште неколку околни аеродроми денеска неколку часа...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...