fbpx
Таг: уривање

таг: уривање

Порталб: Сопственикот го урна објектот што ја попречуваше гасификацијата на Тетово

Конечно е урнат објектот што ја попречуваше гасификацијата на Тетово неколку месеци, за Порталб.мк потврди Бајрам Реџепи, директор на „Национални енергетски ресурси АД - Скопје“ (НЕР). Оваа бесправна градба се наоѓаше во близина од само три метри до гасоводот, нешто што е забрането со закон. НЕР претходно побара од Општина Тетово да се урне градбата, меѓутоа не добија одговор. Општина...

Со уривање на хотел продолжи акцијата за рушење дивоградби на охридското крајбрежје

Со рушење на хотелскиот објект „Грин спејс“, денеска во Охрид продолжи акцијата за отстранување на бесправно изградените објекти на охридското крајбрежје. Со учество на претставници од локалниот и од државниот градежен инспекторат во Охрид, акцијата за рушење на дивоградбите продолжи со уривање на хотелскиот објект лоциран во близина на езерскиот брег, непосредно до стариот пат за Струга. „Отстранувањето на нелегално...

Општина Охрид почна со уривање на шанкови и потпорни ѕидови на охридските плажи

Општина Охрид денес започна активности за отстранување на урбаната опрема и остатоците од објекти кои се лоцирани на крајбрежјето на Охридското Езеро, на потегот од „Горица 3“ до ЈЗУ Специјализирана болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања во населбата „Свети Стефан“. Се работи за урбана опрема и градби кои се надвор од опфатот на Генералниот урбанистички план. По...

Пропаднаа две години работа, „ТНТ“ се враќа на почеток

Враќањето на почетна точка на случајот на поранешното Специјално јавно обвинителство под името „ТНТ”, за уривањето на комплексот „Космос”, на стопанственикот Фиат Цаноски, го привлече вниманието на јавноста, бидејќи над две години се фрлија во вода. Со ова се допринесува кон зголемување на недовербата на граѓаните во ефикасноста на судството во оваа држава, која и онака е на алармантно...

Во Охрид денеска започна акцијата за уривање на дивоизградени објекти

Општина Охрид денеска ја започна најавената акцијата за уривање на дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и Акцискиот план за постапување по препораките на УНЕСКО. Во акцијата за уривање паралелно ќе бидат отстранувани дивоизградени објекти кои што се во тек на изградба и оние дивоградби кои се опфатени со регистарот на дивоизгредени објекти, кои се...

Цаноски повторно почна да го гради „Космос“

Компанијата „Фине ДОО“ и Фијат Цаноски од денеска ја започнуваат градбата на комплексот „Космос“, чија што градба треба да заврши најдоцна до почетокот 2021, информираат од компанијата. Споре најавите, тој ќе биде најелитниот станбен комплекс, а инвестицијата на комплексот изнесува близу 60 милиони евра. Сместен покрај реката Вардар, во населбата Ќерамидница, комплексот е предвидено да биде како град во град. „Големата зграда-...

Општина Тетово ќе урива бунгалови на Шара оти странскиот инвеститор ги изградил од камен

Општина Тетово треба да урива туристички бунгалови изградени во селото Шипковица од странски инвеститор, бидејќи не се изградени од лесен материјал, како што е назначено во дозволата, туку биле изградени од камен и малтер, јави „Порталб“. Ваквата одлука ја донела Државна комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, неприфаќајќи ја жалбата на Хрватот...

Се урна патнички авион со 189 луѓе во Индонезија

Патнички авион „Лион Ер Боинг 737 Макс 8“ со 189 патници и членови на екипаж ноќеска се урна во море само неколку минути по полетувањето од меѓународниот аеродром во Џакарта. Спасувачите пронашле остатоци од авионот во близина на Караванг во провинцијата Западна Јава, на околу 70 километри источно од Џакарта, изјави шефот на националната агенција за пребарување и спасување на...

Се расчистува шутот од мостот кај Џенова, потрагата по преживеани продолжува

Багери утрово почнаа да ги расчистуваат урнатините на надвозникот во близина на Џенова, кој се урна во вторникот. По три дена од трагичната несреќа, сè уште се трага по преживеани. Тешката механизација го тргна големиот вертикален дел на мостот, со што се отвора нов простор за потрага. Спасувачите трагаат по 10 до 20 луѓе, кои се водат за исчезнати. Неофицијално, во...

Стотици луѓе исчезнати откако попушти брана во Лаос

Стотици луѓе се водат како исчезнати откако се урна брана во источниот дел на Лаос, а насобраната вода поплави шест села и стотици луѓе се исчезнати, јави државната новинска агенција. Браната во провинцијата Атапе се урнала синоќа, а а поплавата ги уништила живеалиштата на 6.600 луѓе. Засега официјалната бројка на загинати е десетина, но стотици луѓе се исчезнати. Браната била пред...

ВМРО-ДПМНЕ: Да се гради Универзална сала, а не да се фрлат 8 милиони евра за уривање на галиите

Скопскиот градоначалник Коце Шилегов не сака да даде пари за реконструкцијата на Универзална сала, но затоа е подготвен да даде 8 милиони евра за рушење на галиите, за кои не се потрошени ниту евро народни пари, рече на прес-конференција Ирена Попова, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје. - Со ова непромислено трошење на 8 милиони евра за рушење...

Русин во последен момент го заменил билетот за авионот што се урна вчера

Максим Коломејцев од Сочи избегнал сигурна смрт во вчерашната авионска несреќа во Москва, бидејќи пред тргнување на авионот на компанијата „Саратов Ерлајнс“ билетот го заменил за една недела подоцна, јави „Раша бијонд“ во изданието на македонски јазик. За тоа Коломејцев дал 10.000 рубли (172 долари), но ја избегна трагедијата. Патничкиот авион Антонов-148 на руската авиокомпанија „Саратов ерлајнс“ се урна вчера...

Загинаа 71 лице во несреќа на руски патнички авион во Москва

Руски патнички авион со 71 патници се урна набргу по полетувањето од московскиот аеродром Домодедово, јавија руските медиуми. Авионот Антонов Ан-148 на компанијата Саратов ерлајнс, летал од аеродромот Домодедово кај Москва до Орск на јужен Урал, јави Интерфакс. Извор од службите за итна помош изјавил дека авионот се урнал во близина на селото Аргуново и оти „патниците и екипажот немале...

Почна судењето за „Космос“, Груевски и Јанакиески велат дека не се виновни

Во Основниот суд Скопје 1 претпладнево почна судењето за случајот ТНТ покренат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кое главни обвинети се поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски. Покрај нив, обвинети се уште четири лица за уривањето на комплексот...

Груевски и Јанакиески ќе одговараат и за „ТНТ“, судот го прифати обвинението на СЈО

Кривичниот суд го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „ТНТ“, во кој обвинети се актеулениот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски. Од СЈО ни потврдија дека добиле известување од судот дека Советот за оценка на обвинителниот акт дал зелено светло за предметот да оди...

ВМРО-ДПМНЕ: Сè што СДСМ ќе урне, ќе го обновиме кога ќе се вратиме на власт

ВМРО-ДПМНЕ порача вечерва дека сè што СДСМ „ќе урне и ќе уништи од она што е создадено, веднаш по враќањето на власт ќе биде обновено и вратено таму каде што било и такво како што било“. Опозициската партија се закани и дека ќе се бара одговорност за секој што ќе учествува во разни уривања, уништување или преместувања. Во соопштението партијата порачува дека отстранувањето...

Проширување на улиците и повеќе зелени површини во Чаир ветија кандидатите

Во телевизиската дебата „Живот во Македонија“, која ја организираа „Порталб“, „Калѕо“ и телевизијата „Арт“, четирите кандидати Албанци за градоначалници на општина Чаир, ветија дека во рамките на мандатот би граделе нови паркиралишта и би проширувале улици, а не би дозволиле дивоградби. Велат и дека ќе го сопрат претераното градење и воопшто нема да толерираат градење на зелените површини. Идриз Орана...

Се урна петкатна зграда во Неапол

Станбена зграда со пет ката се урна во близина на Неапол, а спасувачите се обидуваат да откријат дали под урнатините има затрупани лица. Пожарникарите за локалната телевизија „Скај ТГ24“ рекле дека стравуваат дека најмалку шест или седум лица се заробени под урнатините во местото Торе Ануцијата. Италијанската агенција АНСА пренесе изјави од очевидци кои велат дека пред уривањето на зградата не...

Соборен неидентификуван дрон над Техеран

Иранската противвоздушната одбрана соборила неидентификувано беспилотно летало над Техеран, јавија локалните медиуми. Граѓаните на главниот ирански град слушнале силна стрелба на единиците за противвоздушна одбрана во западниот дел на градот. Првичните информации укажуваат дека дејствувале единиците поставени кај техеранскиот универзитет, кои гаѓале неидентификувано летало. Видеоснимката што ја објавија одредени медиуми прикажува летало кое е соборено. https://twitter.com/Conflicts/status/820988144539430913

Се урна зграда во Истанбул, едно лице загина, петмина се повредени

Во истанбулската населба Зејтинбурн се урна зграда, а како што пренесува турската телевизија „Ен-ти-ви“, едно лице загина, а петмина се повредени. Зградата која се урнала се наоѓа во европскиот дел на Истанбул, а во моментот на уривање немало луѓе бидејќи во тек е процес на санирање. Настраданите биле случајни минувачи. На местото има спасувачки екипи и итна помош, јавуваат медиумите.

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...