fbpx

Се урнаа два „Блек Хок“ хеликоптера на американската армија

Во тек е истрага за причините за несреќата

-

Два „Блек Хок“ хеликоптера на американската армија се урнаа за време на тренинг мисија над Кентаки. Статусот на членовите на екипажот во моментов не е познат, рече во изјава за Ројтерс портпаролот на армијата на САД, Нондис Турман, без да открие детали за бројот на луѓе кои се наоѓале во авионот.

Гувернерот на Кентаки, Енди Бешеар, рече дека ова е тешка вест и оти се очекуваат бројни жртви, пренесува „Гардијан“.

Локалните власти информираа дека инцидентот се случил околу 21 часот и 35 минути по локално време, во областа Триг Каунти во близина на големата воена база Форт Кембел.

Во изјава за Би-би-си, портпаролот на Форт Кембел рекол дека два „Блек Хок“ хеликоптера се урнале за време на „рутинска мисија за обука“.

Во тек е истрага за причините за несреќата.

Станува збор за хеликоптери од единствената дивизија за воздушен напад во американската армија, која често е испраќана во конфликтните зони на меѓународно ниво.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа на автопатот Свети Николе-Штип

Тројца загинати е епилогот од денешната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Свети Николе-Штип во близина на наплатната рампа „Кадрифаково“. Како што информираат од МВР, незгодата се случила...
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download micromax firmware
Free Download WordPress Themes
free online course