fbpx

Путин го прекина молкот за смрта на Пригожин

И покрај тоа што зборуваше за Пригожин во минато време и им изрази сочувство на семејствата на жртвите, Путин не ја потврди смртта на шефот на Вагнер.

-

Рускиот претесдател Владимир Путин го прекина молкот за смртта на Евгениј Пригожин, околу 24 часа по падот на приватниот авион на шефот на Вагнер, пренесе Би-би-си.

Рускиот претседател рече дека шефот на платеничката група Вагнер е „талентирана личност“ која „направи сериозни грешки во животот“. Путин, исто така, испрати сочувство до семејствата на сите 10 лица за кои се вели дека биле во авионот што се урна северозападно од Москва во средата вечерта.

Сепак, тој не ја потврди експлицитно смртта на Пригожин.

Од моментот на падот на авионот, се шират бурни шпекулации за тоа што ја предизвикало смртоносната несреќа и дали Пригожин навистина бил во авионот, како што е наведено на списокот на патници.

На брифингот во четвртокот, портпарол на Пентагон рече дека САД веруваат дека шефот на Вагнер најверојатно загинал во несреќата.

Селаните во близина на местото на несреќата во регионот Твер велат дека слушнале силен тресок пред да видат како авион паѓа од небото. Извештаите во руските медиуми сугерираат дека една од теориите што се истражува е дали во авионот имало шверцувана бомба

Американски официјален претставник изјави за CBS News, американскиот партнер на Би-Би-Си, дека најверојатната причина се чини дека е експлозија во авионот.

Не е познато што ја предизвикало експлозијата, иако една од можностите била бомба, додаде официјалниот претставник.

Друга теорија, изнесена од Телеграмски канал поврзан со Пригожин, сугерираше дека авионот бил соборен од руските противвоздушни сили. Ова не е потврдено, а во четвртокот Пентагон соопшти дека нема информации што укажуваат на тоа.

Персоналот на копното на московскиот аеродром Шереметјево – каде што авионот полетал за Санкт Петербург – се испрашувани, а се проверуваат снимките од видео надзорот.

Пригожин – водачот на руската платеничка група Вагнер – некогаш беше познат како лојалист на Путин. Но, по краткотрајниот бунт во Русија во јуни, многу набљудувачи го опишаа како „мртов човек што оди“.

Кремљ остана видно тивок по несреќата. Следното утро, претседателот Путин дури и се обрати на самитот Брикс во Јужна Африка преку видео-врска – но не ја спомна несреќата за која зборуваше голем дел од светот.

Во четвртокот вечерта, сепак, тоа се промени.

„Би сакал пред сè да изразам зборови со најискрено сочувство до семејствата на сите оние кои загинаа“, рече тој на телевизиската средба во неговата резиденција во Кремљ.

Првичните податоци, продолжи тој, сугерираат дека „вработените во Вагнер“ биле на бродот.

„Тоа се луѓе кои дадоа значаен придонес во нашата заедничка кауза за борба против неонацистичкиот режим во Украина“, рече Путин, повторувајќи го лажниот наратив на Кремљ дека Украина е усогласена со нацизмот.

Тој го искористи ова обвинување за да ја оправда неговата целосна инвазија на Украина во февруари 2022 година. Осврнувајќи се на самиот Пригожин, Путин рече дека го познава од раните 90-ти и го опиша како „човек со комплициран живот“.

Рускиот лидер, исто така, имаше пофалби за Пригожин и неговите борци, особено за нивните акции во Украина.

„Направи сериозни грешки во животот. Но, тој постигна резултати и за себе и за општото добро кога тоа го побарав, како во последните неколку месеци“.

Но, тој постигна резултати и за себе и за општото добро кога го побарав – како во последните неколку месеци“.

И покрај тоа што зборуваше за Пригожин во минато време и им изрази сочувство на семејствата на жртвите, Путин не ја потврди смртта на шефот на Вагнер.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...