fbpx
Таг: смрт

таг: смрт

Путин го прекина молкот за смрта на Пригожин

Рускиот претесдател Владимир Путин го прекина молкот за смртта на Евгениј Пригожин, околу 24 часа по падот на приватниот авион на шефот на Вагнер, пренесе Би-би-си. Рускиот претседател рече дека шефот на платеничката група Вагнер е „талентирана личност“ која „направи сериозни грешки во животот“. Путин, исто така, испрати сочувство до семејствата на сите 10 лица за кои се вели дека...

Почина Тина Тарнер, кралицата на рокенролот

Тина Тарнер, една од најпопуларните женски уметници на сите времиња, почина денеска на 83 години во својот дом во Швајцарија. „Со голема тага ја објавуваме смртта на Тина Тарнер. Со својата музика и нејзината безгранична страст за животот, таа маѓепса милиони фанови ширум светот и ги инспирираше ѕвездите на утрешниот ден. Денеска се збогуваме со една драга пријателка која на...

Одземени две „булмастиф“ кучиња откако вчера до смрт беше изгризано 8-годишно момче

Дванаесетгодишен англиски булмастиф усмрти осумгодишно дете во скопската населба Пинтија во Кисела Вода откако детето влегло во дворот на соседите прескокнувајќи ја оградата, потврдија за Мета.мк два независни извора, по вчерашниот стравотен настан. Детето, поради нанесените повреди, починало на пат кон болницата. Според досегашните информации, во моментот во дворот имало три кучиња, сите од истата раса, а детето го нападнало...

Како дел од медиумите предвреме прогласија смрт на кралицата Елизабета Втора?

Како дојде ситуација голем број медиуми неколку часа предвреме да ја прогласат смртта на кралицата? Како извор на веста, медиумите се повикуваа на британскиот сервис Би-Би-Си, но нашата вчерашна проверка покажа дека во ниту еден момент на веб-страницата на Би-Би-Си не се појави ваква вест, сè додека не беше официјално потврдено. Но, еден лажен профил на Твитер, кој се...

Трас: Кралицата ќе биде трајна инспирација за новите генерации

Голем број светски лидерти денеска изразија сочуство по повод смртта на кралицата Елизабета Втора. Во меѓувреме, илјадници граѓани се собираат пред Бакингемската паката да изразат сочувство и да остават цвеќе. Изразувам најдлабоко сочувство за смртта на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета II. Сочувство изрази и македонскиот претседател Стево Пендаровски. „Нејзината доживотна определба да му служи на народот, посветеност и лидерство дури...

Почина шефот на „Лукоил“, наводно паднал од прозорец во болницата каде лежел

Шефот на бордот на директори на „Лукоил“, Равил Маганов денеска починал откако паднал од прозорец во болницата каде што лежел, јавува Ројтерс. Маганов беше и потпретседател на втората по големина нафтена компанија во Русија. Засега нема дополнителни информации како тој успеал да падне од прозорец од шестиот кат на Централната клиничка болница во Москва. Маганов работеше во „Лукоил“ од 1993...

Сите вакцини гарантираат стопроцентна заштита од смртен исход и тежок тек на болеста, вели Петличковски

Сигурен, 100 процентно ефикасен третман се уште немаме, но имаме некои јасни ставови за тоа дека вакцинацијата е најдобриот пристап во справување со епидемијата, рече проф. д-р Александар Петличковски од Институтот за имунобиологија и хумана генетика, на трибината „Вакцинација и предизвици со Ковид-19“ „Вакцини имаме на располагање, сите вакцини коишто се одобрени од СЗО и другите авторитети во огромен процент...

Шекуларац почина лани, не на Бадник оваа година

Легендарниот фудбалер Драгослав Шекуларац - Шеки почина лани на 5 јануари, а не на Бадник оваа година, пишува „КриТинк“. Смртта на Драгослав Шекуларац која се случи на 5 јануари 2019 година, некои медиуми е претставена како да се случила годинава на 6 јануари. Ваквата појава на реобјавување на вести на ист датум, ама од лани и преклани, најчесто се должи на...

Почина американскиот сенатор и воен херој Џон Мекејн

Вчера во неговиот дом во Корнвил, Аризона, почина американскиот воен херој и политичар Џон Мекејн (81), објави неговото семејство. Мекејн, кој служеше како шест кратен републикански сенатор од Аризона, подолго време боледуваше од рак на мозокот и пред неколку дена најави дека го прекинува третманот. Сопругата Синди Мекејн пиша на Твитер: „Моето срце е скршено. Имав среќа што во тек...

ОЈО делото за смртта на Саздовски го преиначи од „насилство“ во „убиство на свиреп начин“

Основното јавно обвинителство за смртта на младиот Никола Саздовски - Саздо тројцата осомничени лица ќе ги гони за кривичното дело „убиство на свиреп начин“, дело кое досега пред преквалификацијата се водеше како „насилство“. Од ОЈО информираат дека ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка биле обезбедени вербални и материјални докази, односно биле испитани повеќе сведоци,...

ДУИ апелира на воздржување од провокации и расчистување на смртта на Саздовски

Демократската унија за интеграција изразуи длабоко сочувство до родителите, фамилијата и блиските на починатиот Никола Саздовски и го осуди чинот на насилство што доведе до негова смрт. „Загубата на млад и невин живот, особено на насилен начин, каков што беше овој немил настан, претставува чин кој секогаш и од секого заслужува целосна осуда. Насилството претставува чин за кој нема и...

ОЈО утврдува кривична одговорност за смртта на двегодишното дете од Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид го доби наодот од обдукција и од токсиколошката анализа на двегодишното дете кое почина во август годинава на детското одделение во Медицинскиот центар Охрид. „Патолошко-хистолошката дијагноза и резултатите од токсилошките анализи укажуваат дека смртта кај детето настанала поради воспаление на двете белодробни крила, по што инфекцијата, навлегувајќи во крвта, предизвикала сепса. Детето првпат било примено на...

За смртта на трите бебиња, Комисијата утврдила дека биле запазени медицинските протоколи

Министерството за здравство информира дека Комисијата за стручен надзор донела заклучоци во врска со трите починати новороденчиња на Клиниката за гинекологија и акушерство. „Комисијата констатира дека се работи за високоризична, повеќеплодна бременост, проследена со гестациски дијабетес зависен од инсулин, хипертензија и инфект кај мајката, што довело до предвремено раѓање на новороденчиња со ниска гестациска возраст (помала од 28 гестациска недела)...

Ако е здравството во хаос, тоа не е од времето на Таравари

ВМРО-ДПМНЕ излезе со соопштение во врска со состојбите во здравството, земајќи ја како повод смртта на три новороденчиња од пред неколку дена во Клиниката за гинекологија и акушерство при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ од Скопје, која ја оценуваме како недоследна, пишува „Вистиномер“. „Претставничка на ВМРО-ДПМНЕ, по повод смртта на три новороденчиња од пред неколку дена во универзитетската клиника во Скопје, даде...

Рускиот амбасадор во Судан пронајден мртов

Во својата резиденција во Картум, главниот град на Судан, пронајден е мртов рускиот амбасадор Миргајас Ширинскиj. „Рускиот амбасадор починал синоќа во својата резиденција во Картум“ стои во соопштението издадено од суданското Министерство за надворешни работи. Причината за смртта не е наведена, но висок полициски претставник не ја исклучува можноста дека станува збор убиство. Ширинскиj, кој е роден 1954 година, починал додека пливал...

Во Мека починале 31 странски аџии

Најмалку 31 аџии синоќа починаа на аџилак во Саудиска Арабија, јавува државната Саудиска новинска агенција (СПА). Според извештаите сите починати се странски државјани, но засега не се открива причината за нивната смрт. Аџилакот е една од основните религиозни обврски на муслиманите, а оваа година во Мека и Медина се очекува да пристигнат повеќе од два милиони верници. До сега во Саудиска...

Чешки параглајдерист загина кај Крушево

Чешки параглајдерист вчера бил пронајден починат во местото Две чешми, во близина на Крушево. Како што соопшти МВР, спасувачките екипи во 13.40 часот го пронашле мртвото тело на 51-годишниот Ј.В. (51) од Република Чешка. Параглајдеристот вчера околу 13 часот полетал од Мечкин камен во Крушево и додека управувал, се закачил на дрво, по што паднал на земја и починал. Ј.В. бил...

Двајца мажи починале на Инфективна, надлежните велат нема простор за паника

Двајца мажи на возраст од 23 и од 50 години починале на Клиниката за инфективни болести во Скопје во тешка состојба, а Комисијата за заразни болести при Мининистерството за здравство сè уште не сака да ги соопшти причините за смртта. Од таму велат дека симптомите одговараат на повеќе болести, а официјалната причина ќе се знае по спроведените анализи. Пациентите на...

Повеќе од 100 странци починале во мигрантските центри во Малезија

Повеќе од 100 странци починале од разни болести и од непознати причини, во изминатите две години во мигрантските центри за притвор, покажуваат податоците на малезиската Национална комисија за заштита на човековите права. Во текот на 2015 година се забележани 83 смртни случаи, додека во текот на 2016 година, завршно до 20 декември, починале 35 лица. Повеќе од половина од починатите се...

Почина 29-годишен затворник во Штип

Затвореник од Штип, на возраст од 29 години, починал во ќелијата, каде бил пренесен откако му се слошило во текот на постројувањето во дворот. Полицијата соопшти дека Ердал Јусинов починал вчера, околу 14.15 часот, во Казнено-поправниот дом - Штип, во креветот од собата. По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било предадено на обдукција. Како што дознаваме, причина за...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...