fbpx

Откриени 294 нови случаи на ковид-19, пријавени се шест починати лица

-

Во изминативе 24 часа во земјава се направени 2.430 тестови, а откриени се 294 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

Поделено по Центри за јавно здравје, најмногу од новите случаи отпаѓаат на Скопје, односно 149. На второ место е Битола, со 36 нови случаи.

Од вкупниот број новооткриени позитивни (294), регистрирана е 41 реинфекција.

Во изминативе 24 часа регистрирани сe 235 оздравени пациенти, како и два смртни случаи – по едно починато лице од Скопје (70г) и Ресен (78г). Дополнително, согласно Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени биле уште 4 починати лица, од Скопје (1), Кичево (1), Штип (1) и Кочани (1), на возраст од 74 до 82 години. Пријавените лица се починати во период од 22.03. до 25.03.2022 година, а од нив едно лице починало в болница, другите тројца во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица ( 6 ), кај сите се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјава се направени вкупно 1.960.264 тестирања за ковид-19. Вкупната бројка на потврдени случаи од почетокот на епидемијата изнесува 305.717, бројот на оздравени пациенти е 294.662, на починати е 9.220, а бројот на активни случаи изнесува 1.835.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...