fbpx
Таг: корона

таг: корона

Антигенските тестови не се отровни ако се користат правилно и ако не се допира реагенсот

Во постот што го рецензираме се пропушта контекстот. Не е точно дека со брзите антигенски тестови масовно се загрозува здравјето и животот на населението. Тоа што ПЦР тестот постои, е само алатка за детекција на ковид-19, а не причинител на болеста. Иако е теоретски вистинито дека дел од вијалите содржат токсични супстанци, сепак, тоа не ги прави брзите антигенски...

Вистиномер: Не е точно дека 15 тенисери поради поствакцинални компликации се повлекле од „Мајами Опен“

Авторот пишува дека станува збор за 15 тенисери, а во веста која ја споделува, повикувајќи се на познати антиваксерски портали, конкретно се опишува здравствената состојба на двајца тенисери, односно за Паула Бадоса и Јаник Синер. Двајцата имале здравствени проблеми, но не како последица на вакцината, туку Бадоса имала вирусна инфекција на грлото и на увото, а Синер плускавци на...

Регистрирани 142 нови случаи на ковид-19 и уште четиримина починати

Според најновите податоци што ги објави Министерството за здравство, во последниве 24 часа во земјава се направени 1.997 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19. Од нив повеќе од половината се од Скопје – 77, а по него е Битола со 22 нови случаи и Кавадарци, Гостивар и Струмица со по 5. Во другите градови, бројките се...

Вистиномер: Не е точно дека во Франција и САД не се исплаќа животно осигурување за вакцинирани од ковид

Не е вистина дека во САД и во Франција фирмите кои нудат полиси за животно осигурување, наводно одбиваат да ги исплатат затоа што починатиот носител на полисата бил вакциниран, односно бидејќи ја сметаат вакцинацијата за самоубиство. И француското Министерство за правда и Советот на осигурителни компании во САД негираат дека вакво нешто се случува, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Владиниот Кризен штаб прифати делумно укинување на маските, на потег е Владата

Главниот координативен кризен штаб прифати неколку одлуки и препораки на Комисијата за заразни болести кои ги проследи до Владата. Најголемата работа за која ќе треба да се произнесе Владата е заклучокот за укинување на обврската за носење на заштитни маски во затворен простор, со исклучок на здравствените установи, јавниот превоз, аптеките и домовите за возрасни лица. Помеѓу усвоените заклучоци за кои...

Вакцините против Ковид-19 не предизвикуваат ХИВ и нема докази дека вирологот Монтање го тврдел тоа

На некои „Фејсбук“ страници се дистрибуира дезинформација дека покојниот француски виролог Лик Монтање наводно предложил луѓето кои ја примиле третата доза од вакцината Ковид-19 да се тестираат за ХИВ. Нема докази дека вирологот Монтание го рекол ова, а пак третата доза од вакцината не може да предизвика ХИВ, пишува Порталб.мк. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Треба да се истакне фактот...

Вистиномер: Не е точно дека двојно и тројно вакцинираните развиле СИДА

Не е точно дека канадските власти известиле дека тројно вакцинираните развиле СИДА, имале 5.1 пати поголема шанса да починат од ковид-19. Канадските власти не известиле ниту дека двојно и тројно вакцинираните изгубиле 73 и 74 проценти од способноста на имунитетот. Тоа се произволно нафрлени податоци небазирани на реални факти, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме...

Откриени 294 нови случаи на ковид-19, пријавени се шест починати лица

Во изминативе 24 часа во земјава се направени 2.430 тестови, а откриени се 294 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Поделено по Центри за јавно здравје, најмногу од новите случаи отпаѓаат на Скопје, односно 149. На второ место е Битола, со 36 нови случаи. Од вкупниот број новооткриени позитивни (294), регистрирана е 41 реинфекција. Во изминативе 24 часа регистрирани сe...

Вистиномер: Нема докази дека коронавирусот бил создаден во украинска лабораторија

Тврдењето дека во Украина постојат лаборатории финансирани од САД во кои се произведуваат патогени, се турка од Русија уште од 2020 година. Во 2020 година медиумите блиски до Кремљ се обидоа да ја обвинат Америка за ковид пандемијата, сугерирајќи дека вирусот е создаден во лаборатории. Токму тогаш, во мај 2020, во екот на ковид пандемијата, тајната служба на Украина...

Нови 232 случаи на ковид-19, пријавени шест починати пациенти

Министерството за здравство соопшти дека во последниве 24 часа во земјава биле регистрирани 232 нови случаи на ковид-19: Скопје – 139, Битола – 19, Кавадарци – 14, Охрид – 10, Прилеп – 8, Кичево – 5, Гостивар и Неготино – по 4, Куманово, Тетово и Кочани – по 3, Велес, Струмица, Штип, Струга, Радовиш, Делчево и Дебар – по...

Вистиномер: Анонимни мејлови не се доказ дека мРНК вакцините ги зголемиле невролошките заболувања

Пласираните тврдења не се поткрепени со никакви медицински докази и факти, туку се темелат на анонимни извори и наводи испратени по електронска пошта. Политифакт пишува дека клиничките испитувања со десетици илјади учесници не покажале никаква поврзаност помеѓу вакцините и невролошките нарушувања, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук пласира информации дека сè поголем е бројот на невролошки...

Вистиномер: Произволно се тврди дека вакцината на „Фајзер“ имала 158 илјади несакани ефекти

Документот кој се посочува во постот содржи информации за настани после вакцинација, а не за несакани ефекти од вакцината. Исто така, во документот не се кажува колку дози вакцина биле примени во моментот на неговата изработка. Постот е со пропуштен контекст, со несоодветна интерпретација и превод се даваат податоци кои погрешно наведуваат да се мисли дека вакцините се причинител...

Вистиномер: Не е точно дека вакцината на „Фајзер“ има 1.291 несакан ефект

Не станува збор за листа на предизвикани несакани ефекти од мРНК вакцината на „Фајзер“, туку за листа на несакани ефекти на коишто „Фајзер“ се фокусирала и ги барала во пријавите што стигнувале до нив. Според извештајот, не се откриени нови здравствени ризици од вакцината, а 1.291 потенцијална опасност биле барани, но не биле најдени во пријавите. Во однос на...

Откриени 310 нови случаи на ковид-19, од нив 49 се случаи на повторно заразување

Најновите податоци од Институтот за јавно здравје за последните 24 часа говорат за 310 новооткриени случаи на ковид-19 во земјава. Тие се регистрирани од направени вкупно 2.609 тестови. Речиси две третини од новиот случаи се од Скопје, односно 199 случаи, а втор град по бројност е Битола, со безмалку 11 пати помалку случаи, односно 19. Другите градови, односно Центри за...

Вистиномер: Вакцините против ковид беа создадени поради пандемијата, а не обратно

Временскиот редослед по кој се појавуваа случаите, како и фактот што вакцините дури подоцна беа создавани, потоа поминуваа опсежни и комплицирани процедури, проверки, клинички тестирања, одобренија од релевантни медицински агенции, покажува дека прв е појавен коронавирусот, а потоа вакцините. Во декември 2019 година, кога беше пријавен првиот случај на коронавирус до СЗО од страна на Кина, немаше ни вакцина,...

Денеска повторно над 310 нови случаи на ковид, починати двајца

Во изминативе 24 часа во земјава од направени 2.250 тестови се регистрирани 319 нови случаи на ковид, а како резултат на болеста починале двајца. Според најновите податоци за ковид-случаите од Институтот за јавно здравје, што ги објави Министерството за здравство, ковид-пандемијата не попушта и веќе четврти ден бројот на нови случаи е над 310 дневно. Вчера беа регистрирани 324 случаи,...

Регистрирани 324 нови случаи на ковид – трет ден по ред бројката е над 310 случаи дневно

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава се направени 2.290 тестови, а регистрирани се 324 нови случаи на ковид-19. Од нив приближно две третини се во Скопје - 207 случаи. Со најновите резултати, денешниот е трет ден по ред во кој бројката на нови случаи во земјава е над 310: Во вторникот имаше 312 нови случаи,...

Регистрирани 312 нови случаи на ковид и петмина починати

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава биле направени 2.605 тестови, а регистрирани 312 нови случаи на ковид-19, од кои најголемиот број е од Скопје – 181. Следен на листата на нови случаи е Прилеп, со 17 регистрирани случаи. Од вкупниот број на позитивни (312), регистрирана е 51 реинфекција. Во изминативе 24 часа, регистрирани сe 290 оздравени...

Откриени нови 92 случаи на ковид-19, пријавени 4 починати лица

Министерството за здравство соопшти дека во оследните 24 часа во земјава се направени 1.176 тестови, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19, од кои во Скопје 60. Од вкупниот број на позитивни (92), регистрирана е 13 реинфекција. Во изминативе 24 часа се регистрирани 363 оздравени пациенти и 3 починати лица - две од Скопје (73г и 80г) и едно починато...

Нови 340 случаи на ковид-19, вкупната бројка на инфекции надмина 300.000

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава се направени 2.557 тестови за ковид-19, со што се откриени 340 нови случаи, од кои во Скопје се повеќе од половина - 198, по што следува Велес, со 21 нов случај. Од вкупниот број на позитивни (340), 56 се реинфекции, односно повторно заразени. Со најновата статистика, во Северна Македонија...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...