fbpx

Нови 232 случаи на ковид-19, пријавени шест починати пациенти

-

Министерството за здравство соопшти дека во последниве 24 часа во земјава биле регистрирани 232 нови случаи на ковид-19: Скопје – 139, Битола – 19, Кавадарци – 14, Охрид – 10, Прилеп – 8, Кичево – 5, Гостивар и Неготино – по 4, Куманово, Тетово и Кочани – по 3, Велес, Струмица, Штип, Струга, Радовиш, Делчево и Дебар – по 2, Гевгелија, Свети Николе, Берово, Валандово, Виница и Дојран – по 1.

Од вкупниот број позитивни (232), регистрирани се 38 реинфекции.

Регистриран e 221 оздравен пациент од: Скопје.

Во текот на изминативе 24 часа, се регистрирани 3 починати лица од: Скопје (59г, 65г и 95г) , сите починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица, од: Скопје (2) и Прилеп (1), на возраст од 74 години до 91 години. Од пријавените починати лица, 2 лица се починати во домашни услови, а 1 лице во болнички услови. Пријавените лица се починати во период од 14.03.2022 год. до 23.03.2022 год.

Од вкупниот број на починати лица ( 6 ), кај сите се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјава се направени вкупно 1.951.621 тестирања за ковид-19, при што се дијагностицирани 304.878 случаи. Бројот на оздравени пациенти е 293.700, на починати е 9.203, а бројот на активни случаи изнесува 1.975.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...