Најмалку три лица се водат како исчезнати во шумските пожари што неколку дена беснеат во Западна Австралија, јавуваат светските медиуми.

Најтешко погоден е градот Јарлуп, кој се наоѓа на 110 километри јужно од Перт, каде огнот оставил вистински пустош, уништувајќи најмалку 130 имоти и стотина куќи.

Пожарите, кои избувнаа во четвртокот оваа недела, досега зафатиле површина од околу 70.000 хектари и сè уште се шират.

Повеќе стотини жители биле евакуирани, а во гаснењето на огнот се ангажирани авиони и околу 150 противпожарни возила.

Шумските пожари се чести во Австралија во ова време од годината. Во пожарите во австралиската држава Викторија во 2009 година загинаа 173 лица и беа уништени повеќе од 2.000 куќи.