fbpx
Таг: Австралија

таг: Австралија

Нова ракета на НАСА што ќе собира податоци за ѕвездите утрово лансирана од Австралија

Рано утрово суборбиталната ракета на НАСА се вивна во универзумот поаѓајќи од мала станица на комерцијален космодром во Австралија, што ја направи првата ваква ракета што не е лансирана од САД, јавува „Би-би-си“. Оваа ракета ќе овозможи нови астрофизички студии што може да се истражуваат само преку јужната хемисфера. Научниците се надеваат дека ќе им помогне да го проучуваат влијанието...

Вечерва во „Мала Станица“ се отвора изложбата Evolution: Torres Strait Masks

Вечерва со почеток од 18 часот, во објектот „Мала Станица“ на Националната галерија, ќе се отвори изложбата на фотографии Evolution: Torres Strait Masks, која е во организација на Австралиската амбасада во земјава. „Изложбата ќе ја прикаже богатата историја на изработка на маски на Torres Strait Islands, претставувајќи еден аспект од австралиската култура што македонската публика досега не ја видела“, се наведува...

Коалата прогласена за загрозен вид во делови од Австралија

Австралија ја прогласи коалата за загрозен вид низ поголемиот дел од нејзиниот источен брег, по драматичното намалување на бројот на овие тревопасни торбари, јави „Би-би-си“. Коалата е доведена во опасност поради пожари, суша, болести, расчистувањето на земјиштето и други закани. Федералните власти соопштија дека прогласувањето на коалата за загрозен вид се однесува на Квинсленд, Нов Јужен Велс и Австралиската престолнинска територија....

Вистиномер: Во Австралија судиите не се ослободени од вакцинација

Судот во Викторија како независен од извршната власт, самиот се организира и самиот си носи одлука да одржува судења само кога сите учесници се целосно вакцинирани. Судиите не покажуваат отпор кон вакцинацијата. Фактот што владата на Викторија не е онаа што го наметнува задолжителното вакцинирање за судиите, туку тоа го прават тие самите, е тоа што во Австралија се...

Сојузниот суд на Австралија објави 106 причини за депортацијата на Ѓоковиќ

Сојузниот суд на Австралија објави документ во кој се наведени 106 точки за конечната пресуда по што Новак Ѓоковиќ беше депортиран од земјата. Во документот се нагласени сите контроверзни постапки на тенисерот од моментот кога го добил позитивниот тест на 16 декември, неговото соочување со царинската полиција, првата позитивна пресуда и практично целата приказна, а наведени се и членови...

Ѓоковиќ ќе биде депортиран од Австралија и нема да игра на Австралија опен

Федералниот суд ја одби жалбата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ за да остане во земјата и да игра на Австралија опен. Тој ќе мора да биде депортиран од Австралија, а пресудата на главниот судија Џејмс Алсоп дојде по едногласна одлука на тројцата судии кои расправаа за случајот во Мелбурн на 16 јануари, јавува Би-би-си. Ѓоковиќ се соочува и со можноста...

Во Белград молк и исчекување: „Ноле ни е поважен од претседателот“

Во српската престолнина Белград сите очи се вперени во телевизиските екрани кои ги пренесуваат судските сесии за жалбата на Новак Ѓоковиќ по одлуката на министерот за имиграција Алекс Хок по втор пат да му ја укине австралиската виза на 34-годишниот рекет број еден. Молк владее и во ресторанот Ноле 1 во Нов Белград каде екипата на Мета.мк престојуваше утрово. Бројни...

Ѓоковиќ се соочува со депортација: Австралија по вторпат му ја укина визата

Австралиските власти по вторпат му ја укинаа визата на Новак Ѓоковиќ и на адвокатите на Новак Ѓоковиќ им предадоа барање за тој да се појави утре на сослушување во судот за да се одлучат за понатамошните чекори. Светскиот првак во тенис сега се соочува со депортација, но неговите адвокати од реномираната адвокатска канцеларија „Hall & Wilcox“ се надеваат дека ќе...

Вистиномер: Имаше пренос во живо од судењето на Новак Ѓоковиќ во Австралија

Наспроти она што се тврди во постот кој го рецензираме, судењето во живо беше одржано. Поради големиот интерес на светската јавност за овој случај, австралискиот федерален суд реши да го емитува судењето во живо. Сите часови од долгото судење може да се погледнат на Јутјуб каналот на федералниот австралиски суд, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост на...

Вистиномер: Зошто руската Спутник вакцина уште не е признаена во Австралија?

Во пресрет на тенискиот турнир Австралија Опен, стана јасно дека некои од тенисерите вакцинирани со две дози Спутник вакцина, од рускиот производител Гамалеја Истражувачки Институт, нема да може да учествуваат на турнирот, затоа што оваа вакцина Австралија не ја признава, пишува „Вистиномер“ во својата проверка. Текстот на „Вистиномер“ подолу го пренесуваме во целост: Русинката Наталија Виклијанцева на Твитер објави дека го...

Вистиномер: Киану Ривс не му дал поддршка на Ѓоковиќ, твитер профилот од каде што се споделуваат објавите не е негов

Киану Ривс, ѕвездата од познатиот филмски серијал „Матрикс“, ниту му дал поддршка на Ѓоковиќ, ниту го критикувал Надал. Твитер профилот од кој се споделени твитови со вакви содржини не е на Киану Ривс, туку станува збор за објави кои ги продуцира некој што се претставува како дублер на актерот и тоа е јасно напишано на самиот Твитер профил, пишува...

Глобал Војсис: Интернет-списанието за женски спортови на 11-годишната Аби е вистински хит

Австралиската младина е во фокусот на убавите приказни од другата страна на светот. 11-годишна Австралијка од Сиднеј создаде онлајн магазин за меѓународни женски спортови. Аби се одлучи за овој потфат откако откри дека нема спортски списанија за девојчиња. Така, таа го создаде „Her Way“ („Нејзиниот пат“ или „На нејзин начин“): Претплатата е неверојатно ниска и чини 2,00 австралиски долари (1,50 американски долари),...

Вистиномер: Лага е дека медицинските лица во Австралија намерно ги убиваат невакцинираните

Лекот ивермектин во Австралија е забранет за употреба во третманот на болни од ковид-19. Австралискиот регулатор за лекови им дал изрична забрана на медицинските лица во државата да го препишуваат ивермектин како лек за коронавирусот. Оттука е јасно дека овој лек не се користи во болниците во Австралија. Обвинувањата дека во болниците ивермектин им се дава на вакцинирани пациенти...

Вистиномер: Лага е дека австралиските деца позитивни на ковид-19 се одвојуваат од родителите

Во продолжение ја пренесуваме рецензијата на „Вистиномер“ на објава на Фејсбук што дезинформира дека во Австралија децата позитивни на ковид-19 насила се одвојуваат од родителите: Рецензираме пост на Фејсбук кој е прилично вирален на социјалните мрежи. Станува збор за видео од Австралија за кое се тврди дека прикажува како полицијата насила одзема дете од таткото, бидејќи било тестирано позитивно на...

Вистиномер: Во Австралија не се случија ниту „огромни протести“, ниту „револуција“

Австралија, според Worldmeters, има 25.836.750 жители. Во сите четири градови заедно, каде имаше протести, според полициските податоци, излегле 10.500 граѓани. Најголем број на граѓани – околу 4.000, имало на протестите во Мелбурн, град со 4,2 милиони жители. Во најголемиот град во државата, Сиднеј, кој има 4,6 милиони жители, протестирале 3.500 граѓани, 2.000 во Бризбејн и 1.000 во Перт. Така...

Делта сојот на ковид-19 се шири во Португалија, Индонезија, Австралија и во рускиот главен град

Португалија, Австралија, Индонезија и рускиот главен град Москва регистрираат наголемувачки бројки на заболени лица од ковид-19 како последица на делта сојот, кој првично беше регистриран во Индија. Португалија минатата недела воведе нови рестрикции, наредувајќи им на рестораните во Лисабон да затворат порано од нивното работно време. Дури 70 отсто од новозаболените лица од ковид-19 во Лисабон се заразени со...

„Фејсбук“ ја повлече забраната за австралиските вести откако владата прифати амандмани на оспорениот закон

„Фејсбук“ ја промени одлуката и во наредните денови ќе ја укине забраната за објавување и споделување вести во Австралија, јавуваат Гардијан и Би-би-си. Одлуката доаѓа откако австралиската влада се согласи на компромис и прифати амандмани на оспорениот закон од технолошките компании, со кои компаниите што ги поседуваат социјалните мрежи и „Гугл“ мораа да им плаќаат на австралиските медиуми за...

Гугл се закани дека ќе го повлече пребарувачот од Австралија ако треба да плаќа за објава на вести

Американската компанија Гугл се закани дека ќе ја отстрани можноста за пребарување содржини за граѓаните од Австралија доколку оваа земја не го повлече законот, со кој Гугл, Фејсбук и другите технолошки компании ќе треба да им плаќаат на медиумите за објавување на нивната медиумска содржина. Австралија е првата земја во светот која воведува закон кој е сличен на заштитата на...

Граѓаните на Мелбурн напаѓаат полицајци гневни поради вонредните мерки

Во јужниот австралиски град Мелбурн, еден од двата најголемите градови во Австралија, има значителен пораст на луѓе што даваат отпор на мерките за изолација и затворање во домовите поради пандемијата со ковид-19, јави Би-Би-Си. Полициски час од 22 до 5 часот беше воведен ноќта меѓу неделата и понеделникот во петмилионскиот Мелбурн, а од неделата властите започнаа воведување на низа мерки...

Австралија сака да ги принуди „Гугл“ и „Фејсбук“ да им плаќаат на медиумите за објава на вести

Австралиската влада планира да им даде рок од три месеци на „Гугл“ и „Фејсбук“ за да испреговараат праведна исплата со медиумите во оваа земја за објавување на вестите. Австралија е првата земја во светот која се обидува да ги принуди технолошките гиганти да плаќаат за објавување на медиумските содржини, што би претставувало чекор во насока на заштита на независното...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...