fbpx
Таг: куќи

таг: куќи

Силно невреме вчера вечер предизвика поплави низ земјава, се санираат штетите

Силното невреме кое синоќа ја зафати Македонија предизвика поплави во Прилеп, Битола, Виница, Неготино и Тетово. Како што соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК), подрачјето на општините Прилеп, Долнени и Кривогаштани беа зафатени од поројни дождови кои предизвикаа поплави. Најкритично е во прилепското село Лажани, каде поголем дел од селото е под вода и се врши евакуација на загрозените...

Владата најави легализација на домови и изградба на нови живеалишта за Ромите, проекти вредни 3,2 милиони евра

Започнува реализацијата на проекти за домување на Ромите за што ќе бидат искористени четири гранта во вредност од околу 3,2 милиона евра за период од три години. Станува збор за општините Прилеп (населба Тризла), Битола (населба Баир) и ромските населби во Штип, Берово и Кичево. Ова го најави денеска премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција со  министерката за труд...

Почна постапката за градба на куќички за незгрижени лица во Кочани

Седум типски куќички од цврста градба наменети за престој на незгрижени лица, е проект на Општината Кочани, чија градба со е-аукција ја доби тетовската фирма „Панел М“. Со комплетирањето на документацијата, тетовската компанија ќе има рок од 15 месеци да ги изгради куќичките, каде би се сместиле семејствата, кои неколку години се веслија на диво во Старата касарна во...

Грантови до 10.000 долари за подобрување на енергетската ефикасност на куќи во Лисиче

Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), во партнерство со Град Скопје и Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП), објави повик за избор на домаќинства во скопската населба Лисиче, коишто ќе бидат поддржани со грант во висина до 10.000 американски долари, во денарска противвредност, со цел да преземат мерки за зголемување на енергетска ефикасност на своите домови...

Kуќи загрозени од далновод во Тетово, никој не признава одговорност

Куќите изградени во индустриската зона во Тетово, на левата страна на булеварот „Видое Смилевски Бато“, односно на „Московска“ околу двата ресторана за свадби, се изложени на опасност од струен удар, бидејќи се наоѓаат многу близу до далноводот, а во некои дворови има и столбови на далноводот, известува Порталб.мк. Далноводот е изградени од компанијата МЕПСО на локација дефинирана како индустриска зона,...

Поројните дождови причинија материјална штета во Полошкиот регион

Поројните дождови во Полошкиот регион поплавиле подруми од куќи и згради и предизвикале уривање на потпорен ѕид врз покрив од куќа, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. „Околу 20 часот на улицата Прохор Пчински, како последица на дождот се лизнал и урнал потпорен ограден ѕид со висина од пет до шест метри и должина од 10 метри врз покривот од...

Пожарот кај Кондово ставен под контрола

Големиот пожар кој синоќа избувна во близина на селото Кондово во Општина Сарај е ставен под контрола и нема опасност по куќите во селото за кои постоеше закана да бидат зафатени од огнот, соопштија денеска од Град Скопје. Оттаму информираат дека на терен интервенирале повеќе од 40 пожарникари, со неколку противпожарни возила, како и голем број лица и механизација...

Силен земјотрес го погоди грчкиот остров Лезбос, едно лице загинало

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди грчкиот остров Лезбос, при што едно лице загинало, а повредени се десетина лица при уривање на стари куќи, јавуваат грчките медиуми. Локалните власти соопштиле дека телото на починатата жена било пронајдено во селото Вриса. Службите на противпожарната единица информирале дека немале повеќе информации за исчезнати лица. Епицентартот на земјотресот бил...

Невреме во Албанија – исклучена струја, поплавени куќи, блокирани автопатишта

Лошото време и обилните врнежи од дожд што синоќа и утрово зафатија делови од Албанија предизвикале прекин на електричната енергија во поголем дел од главниот град на земјата, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Од фирмата за дистрибуција на електрична енергија (ОШЕЕ) соопштиле дека некои од трансформаторите биле поплавени поради што морале да ја исклучат струјата за да можат да интервенираат...

Најмалку 20 лица се повредени во земјотресот што го погоди централниот дел на Италија

Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти. Како што пишуваат медиумите, станува збор за лесни повреди. Шефот на италијанската служба за цивилна заштита, Фабрицио Курчо, изјави дека засега нема регистрирано човечки жртви од земјотресот со интензитет од 6,6 степени по Рихтеровата скала. Италијанскиот премиер Матео Ренци рече дека властите ќе...

Свлечиште на ридот Балтепе над Тетово, голем број семејства во опасност

Врнежите од дожд предизвикаа ерозија на земјиштето над православните гробишта во Тетово на ридот Балтепе. Жителите на овој дел од Тетово алармираат дека свлечиштата се голема закана за нивните домови, кои можат да се урнат доколку не се преземат превентивни мерки. - Мора тука да се направат потпорни ѕидови, инаку мојот дом ќе ми се струполи долу во долот, ако свлечиштето...

Во невреме во Иран загинаа најмалку четири лица

Во невремето што го погоди северниот дел на Иран загинаа четири лица, јавуваат иранските медиуми. Тричлено семејство се удавило во поплавите од надојдената река во провинцијата Голестан, а повозрасна жена загинала од гром. Иранската државна новинска агенција ИРНА наведува дека ветерот кој дувал со брзина од 130 километри на час ја прекинал електричната енергија и ги оштетил покривите на повеќе од 900...

Краделе во куќи и во станови во Охрид

СВР од Охрид поднесе кривична пријава против М.А. (41) од битолското село Велушина и М.С. (53) од струшкото село Ливада, кои ги товари за осум тешки кражби. Пријавените, во текот на минатиот месец, кражбите ги извршиле во неколку деловни објекти, куќи и станови во Охрид, како и во две цркви во Косел и во Лескоец. На тој начин, М.А. и М.С....

Голем пожар на грчкиот остров Хиос

На грчкиот остров Хиос рано утрово, околу 3.30 часот, избувна силен пожар. Пожарот избувна во јужниот дел на островот, а грчките противпожарни служби се обидуваат да го стават под контрола огнот, но гаснењето е отежнато поради силнот ветар. Во гаснењето на пожарот се вклучени шест хеликоптери, 16 противпожарни возила, 40 волонтери и 40 камиони со вода. Хеликоптерите имаат проблеми со фрлање вода...

Падна старата куќа подарок од Жан Митрев за Општината Штип

Силен трескот ги разбуди жителите на штипско Ново Село изутрината околу седум часот, по уривањето на една од четирите стари куќи подарени од кардиохирургот Жан Митрев. По првиот трескот се слушнал уште еден послаб. Две третини од куќата целосно се урнаа. Старите греди, сведочат новоселци, се закануваа на минувачите, кои во тоа време се движеа кон Градски гробишта за...

Во експлозија на гас, оштетени работилница, автомобили и 13 куќи во Свети Николе

Во експлозија која се случила поради истекување на пропан бутан од демонтирана плинска боца, ноќта меѓу понеделникот и вторникот неделава, целосно била уништена автомеханичарска работилница во Свети Николе, два автомобили, а оштетени биле и 13 куќи кои се наоѓаат во близина. Експлозијата, како што информираат од полицијата, се случила во автомеханичарската работилница „Бацоц“, сопственост на 42-годишниот С.П. од Свети Николе. Увид...

Брегалница го отсече кочанско Прибачево

Реката Брегалница се излеа на триста метри до првите селски куќи во кочанското село Прибачево. Во опасност се доведени не само нивите, туку и селските куќи. Поради ерозија на земјиштето, Брегалница го сменила својот тек. Однесени се околу десет хектари оризoви посеви. Земјоделците ги повикаа институциите да интервенираат со градежна механизација и да ги заштитат куќите и имотите. - Немаме пат....

Пожар во две куќи во Кавадарци

Две куќи се запалија денеска во центарот на Кавадарци. Според првичните информации на територијалната противпожарна единица од овој град, причината за првиот пожар е неисправната електрична инсталација. Во вториот случај, пак, најверојатно се работи за неправилно изведен оџак кој се запалил. На двете локации интервенирале по две возила и по четворица пожарникари. Илчо Богевски, командир на територијалната противпожарна единица, апелираше до...

Најмалку тројца исчезнати во шумски пожари во Австралија

Најмалку три лица се водат како исчезнати во шумските пожари што неколку дена беснеат во Западна Австралија, јавуваат светските медиуми. Најтешко погоден е градот Јарлуп, кој се наоѓа на 110 километри јужно од Перт, каде огнот оставил вистински пустош, уништувајќи најмалку 130 имоти и стотина куќи. Пожарите, кои избувнаа во четвртокот оваа недела, досега зафатиле површина од околу 70.000 хектари и сè...

Владата ќе субвенционира куќи затоа што во нив се раѓаат повеќе деца

„Купи куќа за млади“ е нов проект што Владата ќе го почне од 1 февруари 2016 година, а кој денеска на прес-конференција го најави премиерот Никола Груевски. Целта, како што истакна премиерот, е младите до 35 години полесно да дојдат до свој дом, а проектот опфаќа два модели за финансиска помош за апликантите. Првиот модел е субвенционирање на 80 проценти од ратата...

Гир: Да се бориме против корупцијата преку државните институции

Северна Македонија мора да избере дали ќе се движи напред, одлучно да се справува со корупцијата или ќе дозволи шемите на корупција да се вкоренуваат уште повеќе. Ова денеска...