fbpx

На владина седница донесена одлуката за основање на студентскиот дом во Тетово

Според конкурсот за прием на студенти, во овој студентски дом предвидено е сместување на 300 студенти, од кои 60 од прва и 240 од втора година

-

На денешната владина седница беше изгласана одлуката за основање на Студентскиот дом во Тетово, информираше попладнево министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Тој додава дека целата работа била заокружена од Министерството за образование и наука, по што владата ја донела денешната одлука со која процесот на основање на овој студентски дом е комплетирана.

Инаку, токму министерот Шаќири на почетокот од месецов објави дека во октомври студентскиот дом во Тетово ќе биде достапен за прием на студенти. Државниот студентски дом во Тетово не се најде на првичниот список на Конкурсот за прием на студентите во студентските домови за учебната 2023/24 година, но по пишувањето на Порталб.мк, тој беше ставен на списокот од страна на МОН, еден ден по прашањата испратени до оваа институција околу тоа, зошто овој студентски дом не фигурира на списокот.

Студентскиот дом во Тетово ќе ги прими своите први станари ако се обезбедат услови за работа до октомври

Тогаш од Министерството за образование одговорија дека приемот во новиот студентски дом во Тетово ќе се врши под еден услов, односно само ако домот обезбеди услови за работа до 1 октомври.

Според конкурсот, во овој студентски дом предвидено е сместување на 300 студенти, од кои 60 од прва и 240 од втора година.

Изградбата на студентскиот дом во Тетово се ветува уште од 2016 година, на денот кога Владата на Северна Македонија го усвои Законот за основање на Универзитетот „Мајка Тереза“. Тогаш беше најавена и изградбата на овој студентски дом, а истата година беше објавен и тендерот за изградба на истиот, но крајниот рок за неговото пуштање во употреба неколку пати беше пробиен.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...