fbpx
Таг: студентски дом

таг: студентски дом

Сè уште не се знае дали Студентскиот дом во Тетово ќе биде готов за есенскиот семестар

Иако градежните работи се завршени, Студентскиот дом во Тетово сè уште не е готов, бидејќи не е поставен неопходниот мебел. Ветувањата на надлежните постојано се одолговлекуваат, а не се знае дали домот ќе биде готов за претстоечкиот семестар. Во тек е постапката за набавка на мебел, пишува Порталб.мк. Иако Студентскиот дом во Тетово претставува голема потреба за студенти од надвор...

Контраспин: Спиновите околу Талир 2 дополнително ја уриваат довербата во судството

Двата примера околу кои се спинува за Талир 2 покажуваат многу добро дека самите главни партии што во огромен дел биле и креатори на политики во правосудството и не може да се амнестираат за тоа дека довербата на јавноста е сè уште многу ниска, секојдневно со своите спинови придонесуваат таа доверба да остане закована за дното уште долго време…Спинува...

Порталб.мк: Тетово, студентскиот дом кој се ветува од 2016 година, повторно се ветува за следната академска година

Се ветува од 2016 година, сепак студентскиот дом во Тетово се уште не е завршен, надлежните досега само ги продолжуваа роковите и ветувањата за негово завршување, последен беше поранешниот заменик министер за образование Арафат Шабани кој рече дека работите ќе завршат пред нова година, а новиот министер за образование Јетон Шаќири не прецизираше нов рок, но рече дека за...

Порталб.мк: Студентскиот дом во Тетово не е подготвен ниту за овој семестар, се ветува од 2016 година

Студентскиот дом во Тетово сè уште не е готов, иако Министерството за образование и наука претходно најави дека се очекува домот да заврши во мај/јуни годинава, пишува Порталб.мк. Заменик министерот за образование, Арафат Шабани даде ново ветување и изјави дека останува да се довршат работите околу ентериерот. „Прво на ред беа градежните работи. Сега следи опремувањето со ентериер. А во меѓувреме...

Во тек е пријавувањето на бруцоши за сместување во државни студентски домови

Студентски дом Гоце Делчев
Министерството за образование и наука ги потсетува студентите од прва година запишани на јавните и приватните високообразовани институции во државата дека во тек е аплицирањето за место во државните студентски домови и други објекти за сместување во Република Северна Македонија, за студиската 2021/2022 година. Крајниот рок за поднесување на апликациите е 24.9.2021 година. Условите, критериумите и потребните документи за остварување...

Реконструиран студентскиот дом „Кочо Рацин“ во Битола со адаптирани услови за студенти со попреченост

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека е реконструиран студентскиот дом „Кочо Рацин“ во Битола, каде што за првпат се адаптирани услови за студентите со атипичен развој. Министерката за образование и наука, Мила Царовска при денешната посета на студентскиот дом појасни дека пред неколку седници Владата ја усвоила информацијата за отварање на програма за инвестирање во сите студентски домови...

Порталб: Изградбата на студентскиот дом во Тетово што се ветува од 2016 се очекува да заврши во мај 2021 година

Цената што странските студенти ја плаќаат во Тетово за приватни станови достигнува и до 350 евра. Поради немање студентски дом, студентката Б.А  се жали дека има проблеми да најде цимерка, а нема пари станот да го плати сама. Од Министерството за образование и наука велат дека изградбата на студентскиот дом во Тетово е при крај, а објектот ќе има...

Мала просторна интервенција во Студентскиот дом „Кочо Рацин“ – Битола – инвентивна клупа на досега празниот простор

Младински образовен форум (МОФ) во соработка со Здружението за развој на урбана култура и актуелизација на простор МЕЛЕЕМ Скопје, во рамки на проектот „Ангажирани студенти за студентски домови без корупција во Северна Македонија“, поддржан од Фондацијата Отворено општество, денеска ја постави втората мала просторна интервенција, во студентскиот дом „Кочо Рацин“ – Битола Идејата е произлезена од Работилницата за мали просторни...

За животот во студентските домови (видео)

Во новото видео, јутјуберката Кика Авеиро разговара со студентка која живее во студентскиот дом „Гоце Делчев„, а предходно живеела во студентскиот дом „Стив Наумов„ и прави споредба на двата домови и отворено зборува за животот таму. Погледнете го видеото: https://youtu.be/e31jI_yZCEk

Влада: Девет милиони денари од буџетот за замена на системот на греење во студентскиот дом „Кузман“

Владата на вчерашната 144. седница донесе одлука за одобрување средства од буџетот во висина од девет милиони денари за замена на системот за греење на студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“ во Скопје. „Со оваа одлука, согласно препораките од Планот за чист воздух и од Програмата за намалување на аерозагадувањето на Владата, ќе се замени системот за затоплување на домот за...

Опомени и казни за студентите кои ќе фрлаат ѓубре во „Пелагонија“

Екипите на „Комунална хигиена“ денеска и утре ќе го чистат дворот на Студентскиот дом „Пелагонија“, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од дворот на студентскиот дом полн со ѓубре. Директорот на домот, Бујар Муртезани, најави дека во иднина студентите кои ќе фрлат отпад во дворот ќе се соочат прво со опомена, потоа со парична казна, а доколку не го...

Адеми најави реконструкции на училишта и домови и изградба на нови објекти

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми, денеска најави реконструкции на училишта и ученички домови, како и завршување на започнатите реконструкции на студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје, но и изградба на нови училишни објекти. Ќе се вршат реконструкции на училишта или изградба на нови училишни објекти во општините Боговиње, Студеничани, Демир Капија, Чаир и Струга. Предвидена е и комплетна реконструкција...

На местото на „Космос“, ФОН ќе гради универзитетски град

Универзитетот ФОН потпишал меморандум за соработка со коинвеститорите „ЈИДА констракшн“ и ФИНЕ, со кои ќе обезбеди финансиска и техничка поддршка за доизградба на универзитетскиот град на местото на поранешниот станбен комплекс „Космос“, кој беше урнат во текот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, како и за изградба на нова универзитетска болница. „Со потпишувањето на овој меморандум, субјектите ја одбележуваат интернационализацијата на Универзитетот...

Директорот на Државен студентски дом вели дека сите сметки за вода се платени

Невистина се тврдењата на ЈП „Водовод и канализација“ - Скопје дека Државниот студентски дом „Скопје“ (ДСД) или Министерството за образование и наука не ги плаќале сметките за вода, реагираше Атанас Бојчев, директор на ДСД. Јавното претпријатие, откако вчера Бојчев обвини дека неосновано ја сопрело водата во студентскиот дом „Кузман Јосифовски – Питу“, реагираше и порача дека тоа се случилоа поради неплаќање...

„Водовод и канализација“ демантира: Многу сметки на студентскиот дом не се платени

ЈП Водовод и канализација- Скопје ја демантираше изјавата на директорот на Државниот студентски дом „Скопје“, дека претпријатието без предупредување ја сопрело водата во студентскиот дом „Кузман Јосифовски - Питу“ денеска, велејќи дека тоа се случува поради неплаќање сметки во последните пет месеци и поради неподмирување на долгот од претходно. „Министерката уште во јуни месец вети дека Владата ќе ги подмири...

Поради неплатен долг сопрена водата во студентскиот дом „Кузман“

Водата во студентскиот дом „Кузман Јосифовски - Питу“ во Скопје била сопрена утрово од ЈП „Водовод и канализација“, иако на претпријатието му било кажано дека е најдено решение за да се покрие долгот за вода, соопшти Државен студентски дом „Скопје“. Според в.д. директорот Атанас Бојчев, водата била сопрена без предупредување. - Постапката на ова јавно претпријатие е без оправдување, со оглед...

ВМРО-ДПМНЕ: Досега не се случило образовна институција да остане без струја поради долг

„Колку и да се обидуваат да бараат алиби, фактите говорат дека досега никогаш не се случило студентските домови или која било друга образовна институција да остане без електрична енергија поради долг кон дистрибутерот. Електрична енергија немало само кога се реализирале градежни интервенции во објектите“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на Министерството за образование и наука. „Обврските се...

Универзитетски Штип не го одбележува денот на студентите

Меѓународниот ден на студентите не се одбележува во универзитетскиот град Штип. Според претседателот на Студентскиот парламент, Горан Стаменков, причината за ова е затоа што поголемиот дел од раководството на организацијата сè уште е во странство преку програмите за размена. Оние студенти што денеска сакаа да зборуваат јавно, се пожалија на студентскиот стандард, побараа поголема отчетност во трошењето на нивните пари и поголема активност...

Тендер за реконструкција на блок А во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Министерството за образование и за наука објави оглас за санација и за адаптација на блокот А на студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје, чија проценета вредност за градежни активности изнесува 80 милиони денари или 1,3 милион евра. Според електронскиот систем за јавни набавки, понудите на заинтересираните компании треба да се поднесат до 7 декември во 11 часот. „Предмет на договорот за јавна...

При крај е реновирањето на блокот Б во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Во студентскиот дом „Гоце Делчев“, во блокот Б, завршени се градежните активности, а следната недела се очекува набавката на мебелот, информираше заменик-министерот за образование, Спиро Ристовски. По целосната реконструкција на овој блок, се очекува и реновирање на блокот А. Ристовски информираше дека во фаза на подготовка е и проект за другите два блока, како и за мензата во домот. Целосното завршување на реконструкцијата...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...