fbpx
Таг: Јетон Шаќири

таг: Јетон Шаќири

Средба меѓу УСС УКИМ и МОН: субвенциониран оброк на неделно ниво, ретроактивна исплата на стипендиите до 15 декември

Ретроактивната исплата на заостанатите студентски стипендии ќе започне најдоцна до 15 декември. Вакво ветување добиле претставниците на Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) на средбата во Министерството за образование и наука (МОН) со министерот Јетон Шаќири. Како што соопштија од УСС УКИМ, на оваа средба која се одржала со поддршка на Инстаграм страницата „Студентарија“, биле...

Младите денеска се запознаа со можностите за студирање во Франција

Бројни млади во Национално и универзитеската библиотека „Св. Климент ОхридскИ“ во Скопје денеска имаа можност да се запознаат со можностите што ги нуди универзитетското образование во Франција. На настанот присуствуваше и министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Неколку француски универзитети се високо рангирани на Шангајската листа на универзитети, што говори за високиот образовен квалитет. Ова денеска го истакна министерот...

Учениците кои немаат учебници учат од диктати на наставниците

Додека се чека да завршат сите процедури и конечно учебниците кои недостасуваат да стасаат во училиштата, на часовите се користат материјали за учење. Вакви материјали, кои се налик на учебници но се во скратена верзија, се користат по предметот македонски јазик за шесто одделение, математика за трето, потоа, по предметот историја и општество за шесто одделение и по други...

Студентите со куфери на улица, МОН никако да ги отвори вратите на студентскиот дом во Тетово

Студентите кои аплицирале и кои биле примени во студентскиот дом во Тетово во моментов се оставени на улица и мора да најдат алтернативно сместување, бидејќи ветениот дом сè уште не ги отворил вратите. Дали да патуваат секој ден за на факултет или да се сместат кај роднините или пријателите, е дилемата на студентите на кои од Министерството за образование...

Kaмпања „Ние сме Европа“: Младите се прогресивната сила за европската иднина на државата

На трибината во Тетово, синоќа, предводникот на кампањата „Ние сме Европа“, заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ ја истакна клучната улога на младите во креирањето европска иднина за С. Македонија. На настанот свои обраќања имале и министрите Азир Али и Јетон Шаќири, а учествувале и амбасадорот на Република Италија и претставничката на невладиниот сектор Пранвера Касами...

Шестоодделенците ќе ги добијат учебниците до крајот на неделава, најави Шаќири

Денеска започна доставата на учебниците за шестоодделенците и таа ќе трае до крајот на оваа недела, изјави денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Тој кажа дека до петок очекува сите учебници да бидат доставени во училиштата. „Мојата изјава на почетокот на учебната година беше дека до крајот на септември - почетокот на октомври сите учебници ќе бидат доставени....

Шаќири: Градиме медиумски писмени ученички генерации кои знаат да препознаваат лажни вести

Кога имате милиони извори на информации и тоа особено на интернет, каде учениците, како и сите ние, минуваат добар дел од дневното време, мора да научите да анализирате и да препознавате кои се точни и вистински вести, а кои се лажни информации и шпекулации со скриени намери. За тоа, најмногу можат да помогнат наставниците, а тие пак, треба да...

Шаќири: Со интеграцијата на предмети, ниту еден наставник нема да остане без работа

Ниту еден наставник нема да биде отпуштен од работа, ниту пак ќе добива помала плата поради интеграцијата на предмети која е предвидена со реформите, рекол министерот за образование и наука Јетон Шаќири на денешната средба меѓу највисоките претставници на МОН, Бирото за развој на образованието (БРО) и Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), како и претставници на...

Шаќири: Ќе барам мислење од БРО за секое прашање за кое јавноста има забелешки

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири, денеска во изјава за медиумите рече дека ќе побара од Бирото за развој на образованието (БРО) детални информации за спорниот прирачник којшто вчера во јавноста предизвика бурни реакции и дезинформации. Тој нагласи дека прашалникот е одобрен уште во 2009 година, потпишан од претходниот директор во 2011 година, но најави дека ќе побара мислење...

Ковачевски на првиот ден од учебната година: Поддршка на учениците кои својата иднина ја гледаат во стручното образование

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со министрите за образование и наука Јетон Шаќири и за внатрешни работи Оливер Спасовски, на првиот ден од учебната година беа во посета на ДСУ Регионален центар за стручно образование и обука „Киро Бурназ" во Куманово. Ова училиште стана регионален центар во 2021 година за две струки, земјоделско-ветеринарна и хемиско-технолошка, а се отворија и нови,...

Шаќири: За една недела ќе бидат одобрени и последните учебници за шесто одделение

Министерот за образование Јетон Шаќири го оцени како поуспешен стартот на новата учебна година, во споредба со лани. На првиот ден од учебната година, Шаќири, заедно со премиерот Димитар Ковачевски, го посетија Регионалниот центар за стручно образование и обука „Киро Бурназ“ во Куманово. Во однос на доцнењето на учебниците за шесто одделение и нејаснотиите околу спојувањето неколку предмети во ова...

Шаќири: Повисоки плати за наставниците, нови безбедносни мерки во училиштата, нов е-дневник во новата учебна година

Повисоки плати за сите наставници согласно општиот колективен договор, нови безбедносни мерки за училиштата за кои ќе бидат испратени насоки до директорите, како и нов електронски дневник, се само дел од новините кои ќе се реализираат во новата учебна година, најави денеска на прес-конференција министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Тој не кажа за колку точно основци и...

На владина седница донесена одлуката за основање на студентскиот дом во Тетово

На денешната владина седница беше изгласана одлуката за основање на Студентскиот дом во Тетово, информираше попладнево министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Тој додава дека целата работа била заокружена од Министерството за образование и наука, по што владата ја донела денешната одлука со која процесот на основање на овој студентски дом е комплетирана. Инаку, токму министерот Шаќири на почетокот...

МОН без одговор што ќе се случи со студентите ако не биде готов тетовскиот студентски дом

Студентите кои аплицираат за сместување во студентскиот дом Тетово ќе бидат примени под услов домот да обезбеди услови за работа до 1 октомври 2023 година. Ова стои во огласот на Министерството за образование и наука за приемот на студентите во студентските домови за академската година 2023/2024. Но, што ќе се случи со студентите кои ќе аплицираат за сместување во...

Студентскиот дом во Тетово ќе ги прими своите први станари ако се обезбедат услови за работа до октомври

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири вчера објави соопштение во кое најави дека во октомври студентскиот дом во Тетово ќе биде подготвен за прием на студентите. За Порталб.мк, пак, тој претходно изјави дека работите во домот се при крај и дека истиот се очекува да биде готов наскоро. Во официјалниот конкурс на Министерството за образование е наведено дека...

За првпат ќе има седумдневен пролетен распуст за сите ученици, учебната година ќе трае до 17 јуни

Првпат во македонското образование, со владина одлука се воведува пролетен распуст за учениците во основното и во средното образование, потврди за Мета.мк министерот за образование, Јетон Шаќири. Веќе извесно време надлежните планираа промени во календарот за претстојната учебна година. Шаќири вели дека пролетниот распуст е за сите, односно и за наставниците и останатите вработени, кои нема да одат на работа...

Шаќири: Од септември ќе бидат ангажирани над 800 образовни асистенти во основните училишта

Повеќе од 800 образовни асистенти ќе бидат ангажирани во основните училишта во новата учебна година, за да им помагаат на учениците со посебни образовни потреби полесно да ја совладуваат наставната материја и училишните обврски, најави министерот за образование и наука Јетон Шаќири по денешната средба со директорките на двете скопски основни училишта со ресурсни центри „Златан Сремец“ и „Иднина“...

За поквалитетно образование требаат повеќе финансии и реорганизација на мрежата на училишта

Со зголемување на ресурсите и реорганизација на мрежата на основни училишта може да се подобри квалитетот на образованието. Ова беше главниот заклучок на денешниот меѓународен форум, на кој учествуваа креатори на политики, експерти и практичари кои дискутираа за извлечените поуки и клучните фактори на успех од реорганизацијата на училишната мрежа во европските земји, информираат од УНИЦЕФ. Денешниот форум го организираа...

Наставниците ќе добиваат за 10 отсто повисоки плати, но неизвесно е од кога

Вработените во основно и средно образование во земјава треба да добијат повисоки плати за околу 10 отсто, но засега е неизвесно од кога би започнала исплатата. Јаким Неделков, претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), за Мета.мк вели дека всушност се работи за спогодба која летово треба да ја потпишат СОНК и Министерството за образование и наука...

ФЕИТ ги промовираше новите инженери и магистри – 53 отсто се девојки

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) вчера ја промовираше новата генерација дипломирани инженери по електротехника и информациски технологии, како и новите магистри. На свечена церемонија, во големата сала на Филхармонија, дипломите им беа врачени на 146 нови инженери и 44 магистри. Како што информираа од овој факултет, во новата генерација дипломци, дури 77 или 53 отсто, се девојки –...

Пендаровски нема повторно да се кандидира за претседател и не е оптимист дека ќе се изгласаат уставните измени

Претседателот на државата Стево Пендаровски изјави дека не гледа простор наредниве месеци, како што се оди кон техничка влада која треба да се оформи на 28 јануари, дека ќе...