fbpx
Таг: Државен универзитет во Тетово

таг: Државен универзитет во Тетово

Во недостаток на активности, студентите од Тетово времето го поминуваат во кафулиња

Студенските денови се најубавиот дел од животот, вака велат повеќето студенти откако ќе дипломираат. Но, колку е убав овој период и со какви проблеми се соочуваат студентите на двата универзитета во Тетово, Универзитетот во Тетово (УТ) и Универзитетот на Југоисточна Европа (УЈИЕ)? На оваа тема Порталб.мк разговараше со дел од студентите и поранешните студенти на овие универзитети. Студентката Зана Речи...

Порталб: Студентите на ДУТ и оваа година без студентски дом

Студентите на Државниот универзитет во Тетово (ДУТ) и оваа академска година ја почнаа без студентскиот дом, и покрај големата потреба на студентите од другите градови и регионот што студираат на овој универзитет. Градежните работи на студентскиот дом се завршени, а во постапка е поставување на мебелот. Властите постојано ги пролонгираа крајните рокови за овој студентски дом. Од Министерството за...

Сè уште не се знае дали Студентскиот дом во Тетово ќе биде готов за есенскиот семестар

Иако градежните работи се завршени, Студентскиот дом во Тетово сè уште не е готов, бидејќи не е поставен неопходниот мебел. Ветувањата на надлежните постојано се одолговлекуваат, а не се знае дали домот ќе биде готов за претстоечкиот семестар. Во тек е постапката за набавка на мебел, пишува Порталб.мк. Иако Студентскиот дом во Тетово претставува голема потреба за студенти од надвор...

УКИМ најдобро рангиран во земјава, но генерално тонеме на светската листа на универзитети

УКИМ
Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) останува најдобро рангирана високообразовна установа во земјава на светската листа на универзитети на Webometrics Ranking of World Universities (Вебометрикс). УКИМ во јануарското рангирање на универзитетите се наоѓа на 1.594-то место, односно за 100 позиции подолу во споредба со рангирањето од јули 2021 година. На втората позиција во земјава е Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип,...

По вестa на Порталб, Универзитетот во Тетово го објави статутот на веб-страницата

Без да поминат ниту 24 часа од објавувањето на веста во Порталб за одлуката на Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер дека Универзитетот во Тетово постапил спротивно законот со тоа што не одговорил на нашето барање, УТ го објави својот статут на веб-страницата, пишува Порталб.мк Многу важниот документ на Универзитетот во Тетово до вчера не беше објавен...

Порталб: Случајот „Плагијати“ не добива епилог, сите патишта водат кон Универзитетот во Тетово, таму молчат

Поминаа повеќе од седум месеци откако магазинот „Веритас“ го објави случајот со плагијати на професори од Медицинскиот факултет при Универзитетот во Тетово (УТ), но овој случај сè уште не добива епилог. Просветниот инспекторат, Министерството за образование и наука и Министерството за култура велат дека не се надлежни да утврдуваат дали професорите имаат извршено плагијати на научни трудови. Случајот требало...

Конкуренција за квалитет на мед во Тетово, пчеларите загрозени од климатските промени и употребата на пестициди

Вчера во Тетово здруженијата „Град на пчелите“ и „Полошки мед“, во соработка со Факултетот за прехранбена технологија при Универзитетот во Тетово, по трет пат организираа меѓународни натпревари за квалитет на медот „Tetovo Honey Awards 2021“, пишува Порталб.мк. Начинот на оценување на квалитетот беше одреден од Органолептичката комисија, исто така од меѓународен карактер. Комисијата направи органолептички анализи, и преку вкус, арома,...

Порталб: Студентскиот дом во Тетово ветен во 2016 година е пред завршување (ФОТО)

Министерството за образование и наука не дава конкретен датум кога ќе заврши изградбата на студентскиот дом во Тетово, а новинарот на Порталб.мк беше на местото каде што се гради објектот и потврди дека работите се речиси завршени. Според договорот, работите мора да бидат завршени за најмногу уште 3 месеци. Станува збор за студентски дом со вкупно 305 легла, пишува...

Универзитетот во Тетово за скандалот со плагијаторство: Тоа се обиди да нè оцрнат како институција

Од Универзитетот во Тетово вчера за првпат го коментираа скандалот со плагијаторството. Велат дека научните истражувања на Универзитетот во Тетово се во согласност со сите критериуми и услови. Во врска со обвинувањата на поранешниот декан, Кастриот Хаџиреџа дека бил отпуштен затоа што го кренал гласот за тоа, од УТ велат дека тој заминал поради лошо управување, неефикасност и не...

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да...