fbpx
Таг: студентски домови

таг: студентски домови

Кривична пријава за поранешниот вработен во студентскиот дом „Пелагонија“ кој ја запали канцеларијата на директорот

Кривична пријава за „тешки дела против општата сигурност“ ќе добие лицето Н.Ј., поранешен вработен во студентскиот дом „Пелагонија“, кој минатиот петок фрли запалива течност во канцеларијата на директорот на домот, Агим Фејзулахи, што предизвика пожар. Од МВР соопштија дека вчера извршиле службен разговор со лицето, кое го признало делото. Причина за предизвикувањето на пожарот и оштетувањето на инвентарот бил непродолжен...

Универзитетските собранија и „Студентски отпор“ со заеднички марш на Меѓународниот ден на студентите

По објавата на два паралелни марша што за утре ги најавија формалните студентски претставници од универзитетските студентски собранија и движењето „Студентски отпор“, двете страни вчеравечер соопштија дека сепак протестот ќе го одржат заедно по повод 17 ноември, Меѓународниот ден на студентите. „Оваа борба е заедничка и само сплотени заедно ќе успееме да ги заштитиме нашите права и барања“, се вели...

МОН: Ќе интервенираме во студентските домови почнувајќи од онаму каде што е најитно

По барањето на претставниците на студентите за подобрување на условите во студентсктие домови, Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека ќе интервенира почнувајќи од оние студентски домоги каде што е најитно. Од МОН додаваат дека веќе се добиени проекти од Германската банка за развојни политики во вредност од 24 милиони евра и дека дел од студентските домови се...

Изгоре канцеларијата на директорот во студентскиот дом „Пелагонија“

Пожар избувнал утрово околу 9 часот во студентскиот дом „Пелагонија“ во скопската населба Кисела Вода. По извршениот увид, од МВР потврдуваат дека две лица фрлиле запалива течност во канцеларијата на директорот на студентскиот дом, по што настанал пожар. „На 11.11.2022 во СВР Скопје А.Ф.(36) вработен како директор на студентски дом во населба Кисела Вода, Скопје пријавил дека на работното место,...

Мета факт: Дигитализацијата при вселување во студентските домови во Скопје не функционира

Студентски дом Гоце Делчев
Во мај годинава, Државниот студентски дом – Скопје најави дека упишувањето во државните студентски домови на почетокот на академската година ќе се дигитализира, со што ќе се стави крај на чекањето во долги редици и обемната документација при вселувањето. Сепак, најавената дигитализација не профункционира на почетокот на академската 2022/2023 година, а долгите редици од студенти пред студентскиот дом „Гоце...

Шорткат: Репортажа од првиот ранч со програма за хипотерапија

Главна тема во најновата епизода на „Шорткат“ е ранчот „Контрисајд“, кој е прв во земјава што работи со програма за хипотерапија за лицата со посебни потреби. Од ранчот во општина Ранковце направивме репортажа, која што ќе можете да ја погледнете вечерва со почеток од 19 часот. Во „Шорткат“ информираме и за тоа како помина првиот академски час на факултетите низ...

Објавени се листите со примени бруцоши во студентските домови

Студентски дом Гоце Делчев
Објавени се списоците со примени студенти од прва година на студии во државните студентски домови, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). За бруцошите беа предвидени вкупно 1.165 места во домовите. Списоците со примени студенти можат да се видат на следните линкови:  Примени студенти ДСД Гоце Делчев Примени студенти ДСД Стив Наумов (нови бараки)  Примени студенти ДСД Стив Наумов (трета зграда)  Примени студенти ДСД Томе...

Објавени се листите со примени студенти во студентските домови по поднесените приговори

Студентски дом Гоце Делчев
Министерството за образование и наука (МОН) ги објави листите со примени студенти од втора и повисоките години во државните студентски домови кои не беа задоволни од резултатите од Конкурсот и поднесоа приговор до 12 септември. Списоците со примени студенти можат да се видат на следните линкови:  Список на примени студенти во Стив Наумов 3 зграда, кои се ослободуваат од партиципација (...

МОН ги повика бруцошите да аплицираат за студентски дом, веб-страницата недостапна веќе пет дена

Петти ден не е достапна веб-страницата на Министерството за образование и наука (МОН) по хакерскиот напад што се случи во петокот навечер, а позади кој наводно стои грчки хакерски тим. Од саботата пристапот до веб-страницата на ова министерство е оневозможен, а до овој момент МОН не соопшти повеќе информации за нападот, освен што за неколку медиуми викендот информираше дека...

(ВИДЕО) Редици пред студентските домови, најавената дигитализација при вселувањето не функционира

Студентски дом Гоце Делчев
Утрово во 9 часот започна вселувањето во државните студентски домови во Скопје, откако студентите ги добија резултатите од објавениот конкурс пред два дена. Во наредните десет денови, оние студенти кои добиле легло во некој од студентските домови, ќе можат да се сместат со потпишување на договор со домот во кој се примени. Годинава, согласно конкурсот, во студентските домови се предвидени...

Како да поднесете приговор на резултатите од конкурсот за сместување во студентските домови

Студентски дом Гоце Делчев
Министерството за образование и наука денеска ги објави резултатите од конкурсот за сместување во државните студентски домови за студентите од втора и повисоките години на студии. Студентите кои се наоѓаат на објавените листи можат да се вселат во студентските домови по потпишување на договор со домот во кој се примени, најдоцна десет дена од денот на објавата на резултатите. Студентите кои...

Објавени се листите со примени студенти во студентските домови

Студентски дом Гоце Делчев
Објавени се списоците со примени студенти од втора и повисоките години на студии во државните студентски домови, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). Кратко по објавата на списоците, веб-страницата на МОН стана недостапна. Списоците со примени студенти можат да се видат на следните линкови: Студентски дом „Гоце Делчев“ Студенти примени во ДСД „Гоце Делчев“ - Скопје кои по алтернатива...

МОН: Системот за аплицирање за место во студентските домови е функционален

Студентски дом Гоце Делчев
Системот за електронско аплицирање за сместување во студентските домови е функционален, велат за „Мета.мк“ од Министерството за образование и наука (МОН), откако повеќе студенти се пожалија дека не можат да ги поднесат своите апликации. Студентите реагираат дека, веќе неколку денови, од отворањето на конкурсот, нивните обиди за аплицирање завршувале безуспешно, и покрај тоа што целосно ги пополниле апликациите и ги...

Како да му дадеме „втор живот“ на текстилот, погледнете во новата епизода на „Шорткат“

Наместо да се рециклираат, облеката и другите ткаенини што повеќе не ги користиме, најчесто завршуваат на депониите измешани со друго ѓубре. Иницијативи за рециклирање на текстил кај нас речиси и да нема, но во новата епизода на „Шорткат“ претставуваме една ваква акција на Ана Тодоровска од „Второ Азно“, која на текстилот му дава втор живот. Во новите вести за млади...

Објавен конкурсот за прием на студенти во државните и приватните студентски домови за студиската 2022/2023 година

Министерството за образование и наука (МОН) го распиша конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови во Република Северна Македонија за студиската 2022/2023 година.  За претстојната студиска година за студентите се обезбедени вкупно 4.834 легла во државните и приватните студентски домови, од кои 1.165 се предвидени за студенти од прва година, а 3.669...

[Интервју] Ева Цветковска: Студентскиот културен центар ќе нè обедини и ќе ни го врати чувството да се биде студент

Хибридна настава, субвенциониран студентски оброк, покачени стипендии, но и цени за меѓуградски превоз – ова се главните моменти со кои се соочија студентите изминатава академска 2021/2022 година. При најголем дел од предизвиците, на браникот на студентските права застануваше Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) – најголемото студентско тело во кое членуваат претставници на студентите...

Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ да се пренамени во студентски дом, бараат студентите

Конфискуваното седиште на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да биде пренаменето во студентски дом, бараат студентите и директорот на Државниот студентски дом „Скопје“, откако Основниот кривичен суд Скопје денеска одлучи да ја конфискува Белата палата. Од Универзитетското студентско собрание (УСС) на УКИМ велат дека оваа идеја ја дискутираат веќе извесно време и дека по донесувањето на судската одлука ќе бараат поддршка и реуредување...

Унифицирана студентска картичка: Се дигитализира постапката на вселување во студентските домови во Скопје

Студентски дом Гоце Делчев
Чекањето во долги редици со часови и обемната документација при вселување во студентските домови за студентите во Скопје станува минато. Постапката при упис во домовите се дигитализира и веќе од следната академска година вселувањето ќе се одвива побрзо и полесно, информираа од Државниот студентски дом – Скопје (ДСД- Скопје). Студентите на денот на вселување повеќе нема да носат хартиени документи...

СОНК најавува штрајк од 11 април, нема да има настава и згрижување деца

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) донел одлука за организирање на генерален штрајк во образованието и градинките кој ќе започне од 11 април, затоа што не постигнале договор со надлежните за зголемување на платите. Како што соопштија оттаму, во изминатиот период оствариле повеќе средби во Владата, но и со социјалните партнери - министерствата за образование и наука...

Студентската дружба и ковидот: Ми недостасува макијатото од „Рандеву“ и тремата пред полагање испити

Kaко изгледа студентскиот живот во време на пандемија? Што е она што најмногу им недостасува на студентите, имајќи предвид дека наставата сè уште во добар дел се изведува на далечина? Дали „живнаа“ студентските домови, со оглед на тоа дека од оваа академска година во нив има станари? На овие прашања, Мета.мк побара одговори од Ева и Мимоза, студентки на...

Мета факт: Градот Скопје доцни со формирањето на Локалниот младински совет

Скопската градоначалничка Данела Арсовска во својата предизборна кампања „Програма за модерно Скопје“, како едно од ветувањата за младите скопјани, го има ветено формирањето на Собранието на млади на Град...