fbpx
Таг: студентски домови

таг: студентски домови

ФОТОВЕСТ: Студентот Стојановски конечно има пристап до мензата, се изгради пристапна рампа во студентскиот дом „Стив Наумов“

Неколку месеци по барањата упатени од студентот Дарко Стојановски и неколку дена откако Мета.мк објави за проблемот со непристапната менза, студентскиот дом „Стив Наумов“ конечно доби пристапна рампа, со која се овозможува еднаков пристап за сите студенти до мензата. За непристапноста до мензата прв алармираше Стојановски, студент во втора година на Филозофскиот факултет и корисник на инвалидска количка, затоа што...

Соби во студентски домови и храна им понудил министерот Шаќири на турските студенти

Бесплатно сместување во државните студентски домови, храна и бесплатна правна помош, им понудил министерот Јетон Шаќири на студентите од Турција во земјава, кои доаѓаат од погодените подрачја од земјотресите. Како што информираат во Министерството за образование и наука, ова се прави за да им се помогне полесно да го надминат тешкиот период во кој се наоѓаат поради огромните човечки...

Без пристапна рампа до мензата во „Стив Наумов“, Дарко Стојановски беше приморан да јаде сам во соба

„Во периодот кога беше ладно и кога врнеше, среде дожд чекав пред менза додека вработените отидат да ми стават за јадење и се вратат. Доколку имаше рампа, би влегол и би јадел внатре во мензата“. Вака раскажува студентот Дарко Стојановски од Ржаничино, зборувајќи за предизвиците со кои се соочува за време на престојот во студентскиот дом „Стив Наумов“ во...

Во новата епизода на „Шорткат“: Приказната на украинската дизајнерка Матјушенко

Елизавета Матјушенко е една од украинските бегалци кои спасот од руските гранати го нашла во Македонија. Младата дизајнерка денес, со дел од своето семејство, живее и работи во Скопје. Повеќе за нејзината приказна дознајте во новата епизода на „Шорткат“. Во неделните вести за млади информираме и за новоотворената просторија за дружење во студентскиот дом „Пелагонија“, за недоволната селекција на отпад...

Студентскиот дом „Пелагонија“ доби просторија за дружење

Студентите сместени во студентскиот дом „Пелагонија“ во Скопје отсега слободното време ќе можат да го поминуваат во новоотворената просторија за дружење и социјализирање. Во неа студентите имаат можност да пијат кафе, да играат интерактивни игри и да планираат заеднички активности. Може да ја користи секој студент сместен во студентскиот дом и ќе биде достапна за користење во текот на целиот...

Студентите сместени во државните студентски домови може да аплицираат за Студентска картичка

Студентите кои се сместени во еден од државните студентски домови што се под раководство на Државниот студентски дом „Скопје“ (ДСД „Скопје“) може да аплицираат за Студентска картичка која ќе има повеќе намени. Како што информираа од ДСД „Скопје“, потребно е студентите да регистрираат профил на интернет-страницата на домот за да креираат нови договори за сместување, со што автоматски се креира...

Студентите на УКИМ организираат журка за реновирање на студентските домови

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) утре организира хуманитарна забава на која собраните средства ќе бидат наменети за реновирање на дел од објектите во студентските домови. Од ова студентско собрание за Мета.мк велат дека забавата има за цел директно да помогне во подобрувањето на условите во студентските домови. Една од опциите за искористување на собраните средства...

Кривична пријава за поранешниот вработен во студентскиот дом „Пелагонија“ кој ја запали канцеларијата на директорот

Кривична пријава за „тешки дела против општата сигурност“ ќе добие лицето Н.Ј., поранешен вработен во студентскиот дом „Пелагонија“, кој минатиот петок фрли запалива течност во канцеларијата на директорот на домот, Агим Фејзулахи, што предизвика пожар. Од МВР соопштија дека вчера извршиле службен разговор со лицето, кое го признало делото. Причина за предизвикувањето на пожарот и оштетувањето на инвентарот бил непродолжен...

Универзитетските собранија и „Студентски отпор“ со заеднички марш на Меѓународниот ден на студентите

По објавата на два паралелни марша што за утре ги најавија формалните студентски претставници од универзитетските студентски собранија и движењето „Студентски отпор“, двете страни вчеравечер соопштија дека сепак протестот ќе го одржат заедно по повод 17 ноември, Меѓународниот ден на студентите. „Оваа борба е заедничка и само сплотени заедно ќе успееме да ги заштитиме нашите права и барања“, се вели...

МОН: Ќе интервенираме во студентските домови почнувајќи од онаму каде што е најитно

По барањето на претставниците на студентите за подобрување на условите во студентсктие домови, Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека ќе интервенира почнувајќи од оние студентски домоги каде што е најитно. Од МОН додаваат дека веќе се добиени проекти од Германската банка за развојни политики во вредност од 24 милиони евра и дека дел од студентските домови се...

Изгоре канцеларијата на директорот во студентскиот дом „Пелагонија“

Пожар избувнал утрово околу 9 часот во студентскиот дом „Пелагонија“ во скопската населба Кисела Вода. По извршениот увид, од МВР потврдуваат дека две лица фрлиле запалива течност во канцеларијата на директорот на студентскиот дом, по што настанал пожар. „На 11.11.2022 во СВР Скопје А.Ф.(36) вработен како директор на студентски дом во населба Кисела Вода, Скопје пријавил дека на работното место,...

Мета факт: Дигитализацијата при вселување во студентските домови во Скопје не функционира

Студентски дом Гоце Делчев
Во мај годинава, Државниот студентски дом – Скопје најави дека упишувањето во државните студентски домови на почетокот на академската година ќе се дигитализира, со што ќе се стави крај на чекањето во долги редици и обемната документација при вселувањето. Сепак, најавената дигитализација не профункционира на почетокот на академската 2022/2023 година, а долгите редици од студенти пред студентскиот дом „Гоце...

Шорткат: Репортажа од првиот ранч со програма за хипотерапија

Главна тема во најновата епизода на „Шорткат“ е ранчот „Контрисајд“, кој е прв во земјава што работи со програма за хипотерапија за лицата со посебни потреби. Од ранчот во општина Ранковце направивме репортажа, која што ќе можете да ја погледнете вечерва со почеток од 19 часот. Во „Шорткат“ информираме и за тоа како помина првиот академски час на факултетите низ...

Објавени се листите со примени бруцоши во студентските домови

Студентски дом Гоце Делчев
Објавени се списоците со примени студенти од прва година на студии во државните студентски домови, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). За бруцошите беа предвидени вкупно 1.165 места во домовите. Списоците со примени студенти можат да се видат на следните линкови:  Примени студенти ДСД Гоце Делчев Примени студенти ДСД Стив Наумов (нови бараки)  Примени студенти ДСД Стив Наумов (трета зграда)  Примени студенти ДСД Томе...

Објавени се листите со примени студенти во студентските домови по поднесените приговори

Студентски дом Гоце Делчев
Министерството за образование и наука (МОН) ги објави листите со примени студенти од втора и повисоките години во државните студентски домови кои не беа задоволни од резултатите од Конкурсот и поднесоа приговор до 12 септември. Списоците со примени студенти можат да се видат на следните линкови:  Список на примени студенти во Стив Наумов 3 зграда, кои се ослободуваат од партиципација (...

МОН ги повика бруцошите да аплицираат за студентски дом, веб-страницата недостапна веќе пет дена

Петти ден не е достапна веб-страницата на Министерството за образование и наука (МОН) по хакерскиот напад што се случи во петокот навечер, а позади кој наводно стои грчки хакерски тим. Од саботата пристапот до веб-страницата на ова министерство е оневозможен, а до овој момент МОН не соопшти повеќе информации за нападот, освен што за неколку медиуми викендот информираше дека...

(ВИДЕО) Редици пред студентските домови, најавената дигитализација при вселувањето не функционира

Студентски дом Гоце Делчев
Утрово во 9 часот започна вселувањето во државните студентски домови во Скопје, откако студентите ги добија резултатите од објавениот конкурс пред два дена. Во наредните десет денови, оние студенти кои добиле легло во некој од студентските домови, ќе можат да се сместат со потпишување на договор со домот во кој се примени. Годинава, согласно конкурсот, во студентските домови се предвидени...

Како да поднесете приговор на резултатите од конкурсот за сместување во студентските домови

Студентски дом Гоце Делчев
Министерството за образование и наука денеска ги објави резултатите од конкурсот за сместување во државните студентски домови за студентите од втора и повисоките години на студии. Студентите кои се наоѓаат на објавените листи можат да се вселат во студентските домови по потпишување на договор со домот во кој се примени, најдоцна десет дена од денот на објавата на резултатите. Студентите кои...

Објавени се листите со примени студенти во студентските домови

Студентски дом Гоце Делчев
Објавени се списоците со примени студенти од втора и повисоките години на студии во државните студентски домови, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). Кратко по објавата на списоците, веб-страницата на МОН стана недостапна. Списоците со примени студенти можат да се видат на следните линкови: Студентски дом „Гоце Делчев“ Студенти примени во ДСД „Гоце Делчев“ - Скопје кои по алтернатива...

МОН: Системот за аплицирање за место во студентските домови е функционален

Студентски дом Гоце Делчев
Системот за електронско аплицирање за сместување во студентските домови е функционален, велат за „Мета.мк“ од Министерството за образование и наука (МОН), откако повеќе студенти се пожалија дека не можат да ги поднесат своите апликации. Студентите реагираат дека, веќе неколку денови, од отворањето на конкурсот, нивните обиди за аплицирање завршувале безуспешно, и покрај тоа што целосно ги пополниле апликациите и ги...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...