Во текот на изминатото деноноќие на територијата на земјава, полицајците регистрирале 478 прекршоци на мерката за задолжително носење маски, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Од таму упатија апел до граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита од ковид-19.