fbpx
Таг: полицајци

таг: полицајци

Мажите кои дефилираат во црвени потпетици, всушност протестираат против родовото насилство

Мажите прикажани на видеото во објавата, носат високи потпетици за да ја кренат свеста кај населението против родовото насилство и за да помогнат да се соберат средства за жртвите од насилство. Оваа парада е позната како „Прошетајте една милја во нејзините чевли“ (“Walk a Mile in Her Shoes”). Самото видео е снимено во октомври минатата година во американската сојузна...

Посебен режим на сообраќај утре и в среда во Скопје

Министерството за внатрешни работи (МВР) извести дека поради симулациска вежба за итна ситуација –земјотрес, насловена „Хуманитарен одговор 2023“ во организација на Црвен Крст на РСМ и под покровителство на Претседателот на државата, во Градски парк Скопје, на 15.10.2023 година (недела), во периодот од 9 до 14 часот ќе се одржи генерална проба, по што затворени за сообраќај ќе бидат...

Србија ги ослободи тројцата косовски полицајци

Тројцата полицајци кои кон средината на месецов беа уапсени од српските власти, како што тврдеше Белград, односно кои според Приштина беа „киднапирани“, сега се ослободени, пренесува Kossev.info. Адвокатот на уапсените ја потврдил информацијата за српскиот сервис на Радио Слободна Европа. „Обвинението е потврдено, а притворот е укинат и тие ќе се бранат од слобода“, изјавил адвокатот Градимир Налиќ кој додаде дека...

Нова серија обвинувања меѓу Косово и Србија по апсењето на тројца косовски полицајци

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека Србија извршила агресија врз Косово со чинот на киднапирање на тројца припадници на косовската полиција, јавува Радио-телевизија Косово. Полицајците биле киднапирани на место на некогашна рута за шверц, која се наоѓа во косовска територија, и тоа на 300 метри од самата косовско-српска граница. „Се сомневаме дека се киднапирани од српската војска, јасно е...

Запленети 161 килограми кокаин во Солун, во заедничка акција на грчката и македонската полиција

Во заедничка операција вчера во Солун се запленети 161 килограми кокаин, соопшти македонското МВР. Имено, во акцијата на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција на македонското МВР, во потоа Службата за борба против дрога од Солун, Американската служба за борба против дрога - ДЕА и...

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје поради две трки

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека утре со почеток во 8 часот, во организација на атлетски клуб Korrunners, ќе се одржи атлетска улична трка „Колор ран 2022“. Трката ќе се одвива по следнава траса - старт на ул.„Беласица“ пред ТЦ Ист Гејт Мол, десно по бул.„Гоце Делчев“ (десна коловозна лента), лево по бул.„Крсте Петков Мисирков“ (десна коловозна лента), лево...

Речиси сите полицајци од граничен премин во Косово уапсени во истрага за корупција

Со лисици на рацете и на распит завршија 48 гранични полицајци и двајца цариници, по истрагата на косовскиот Полициски инспекторат во координација со Специјалното обвинителство која траеше 10 месеци. Според порталот KALLXO.com, уапсени се речиси сите припадници на граничната полициска станица Ѓаковица. Полицискиот инспекторат соопшти дека постои основано сомнение оти уапсените во овој случај се инволвирани стотици пати (над 400 пати)...

Полицијата вчера изрекла 330 санкции за сообраќајни прекршоци во Скопје, 140 за недавање предност на пешаци

Министерството за внатрешни работи (МВР), соопшти дека вчера продолжиле засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на градот Скопје, полицајците изрекле вкупно 330 мерки, меѓу кои за недавање предност на пешаци 140 санкции, возење повеќе од дозволената брзина 41 санкција, 15 мерки за возење без возачка дозвола, 15 санкции за технички неисправни возила. Изречени се и четири мерки за...

Ангелов: Спречено ширењето на пожарот над селото Будинарци

Ширењето на големиот шумски пожар над малешевското село Будинарци е спречено со предизвикување контра-пожар, рече претпладнево на прес-конференција директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов. Тој рече дека на борбата со огнената стихија кај ова место ангажирани се повеќе од 500 лица, од кои 136 пожарникари од Австрија со 52 возила, 45 пожарникари од Словенија со...

Во врска со пожарите во последното деноноќие ангажирани 588 полициски службеници

Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 7 часот вчера до 7 часот денеска во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на земјава биле ангажирани 588 полициски службеници, биле реализирани 222 мото-патроли и користени 175 возила. Деноноќно на терен се и припадниците на сите специјални единици на полицијата: Специјалната антитерористичка единица „Тигар“, Единицата за брзо...

Фатени 20 прекршувачи на полицискиот час и 390 граѓани што не носеле заштитна маска

Од полноќ до 4 часот утрово, полицајците регистрирале 20 лица што го прекршувале полицискиот час, соопшти МВР. Во текот на изминатово деноноќие, пак, полицијата регистрирала 390 прекршоци на мерката за носење заштитна маска.

Полицајците фатиле 15 прекршители на полицискиот час и изрекле 393 санкции за неносење маска

Во периодот од 22 часот синоќа до 5 часот утрово, полицајци на целата територија на земјава откриле вкупно 15 прекршители на полицискиот час, коишто не ја почитувале забраната за движење во гореспоменатиот период, соопштија од Министерството за внатрешни работи (МВР). Исто така, во текот на вчерашниот ден и утрово полицијата изрекла 393 казни за прекршување на мерката за задолжително носење...

Полицајците изрекле дури 613 санкции за неносење маска 

Во текот на изминатото деноноќие (06/07.03.2021) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице регистрирани се 613 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Од министерството потсетуваат дека граѓаните имаат обврска да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19.

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје и сопственик на угостителски објект во Тетовско

Во период од 24 часа, полицијата привела дури 14 лица кои не ги почитувале мерките за заштита од ковид-19, од кои 13 лица кои биле на две забави во Скопје и сопственик на угостителски објект во Тетовско, кој работел по крајот на работното време одредено со антиепидемиските мерки, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Во тетовското село Горно Седларце вчеравечер...

Полицајци изрекле 306 санкции за неносење маскa

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 306 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи. Отаму апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19.

МВР објави оглас за прием на 600 нови полицајци, опозицијата негодува

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска го објави јавниот оглас за прием на 600 нови полицајци. Како што информираат од МВР, за подрачјето на СВР Скопје ќе бидат примени 100 нови вработени, додека по 50 полицајци ќе бидат вработени во СВР Струмица, СВР Охрид, СВР Битола, СВР Куманово и Регионалниот центар за гранични работи Север. Со распишаниот оглас по 30 полицајци...

Дури 890 граѓани казнети оти не носеле маски во изминатово деноноќие

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на изминатово деноноќие биле регистрирани дури 890 прекршоци на наредбата за носење заштитна маска. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ширењето на ковид -19.

Без маски изминатото деноноќие фатени 528 граѓани

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, во врска со мерката за носење на лична заштита на лицето, регистрирани се 528 прекршоци. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

12 чешки полицајци од граничната полиција во Гевгелија позитивни на ковид-19

Дванаесет полицајци од контингентот на граничната полиција, државјани на Република Чешка, биле тестирани за ковид-19 во изминатото деноноќие во Гевгелија, а за 12 од нив се потврдило дека се позитивни на корона вирусот. Сите тие, заедно со лицата со кои имале контакт, сега ќе мораат да седат во изолација 14 дена. Како што информира за „Мета.мк“ гевгелискиот епидемиолог д-р Сашо...

Дури 445 прекршоци на одредбата за носење маски се евидентирани во последното деноноќие

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на изминатовото деноноќие, на територијата на целата земја, полицајците евидентирале 445 прекршоци на наредбата за задолжително носење заштитна маска. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид -19.

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...