Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, денеска заедно со европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит ќе се обиде да ги помести преговорите од мртва точка и да издејствува наоѓање крајно решение за политичката криза.

За време на посетата, Хан и европратеничката тројка, како што соопштија од Европската комисија, ќе имаат одделни средби со лидерите на политичките партии, а потоа ќе се одржи заедничка лидерска средба.

Основа за постигнувањето конечно решение би бил договорот од 2 јуни.

Посетата на Хан и на тројката олеснувачи од Европскиот парламент доаѓа еден ден по посетата на помошничката на американскиот државен секретар, Викторија Нуланд, која соопшти дека се останати неколку нерешени прашања и изрази надеж дека наскоро ќе се реши политичката криза.

– Се надеваме дека утре ќе биде многу, многу добар ден и дека сите ќе седнат на маса подготвени да го финализираат договорот. Тоа е во најдобар интерес на Македонија и во интерес на силна трансатлантска траекторија на вашата земја – изјави Нуланд во интервју за телевизијата „Алсат-М“.