fbpx
Таг: ДПА

таг: ДПА

Над 450.000 луѓе протестираа против екстремната десница во Германија

Околу половина милион луѓе протестирале против десничарскиот екстремизам ширум Германија изминатиот викенд, покажуваат прелиминарните податоци на Министерството за внатрешни работи. Германската прес агенција ДПА соопшти дека Министерството избројало 457.000 луѓе на 128 настани. Поради недостиг на бројки од покраините Хамбург, Мекленбург-Западна Померанија и Сар, ова е привремена бројка, нагласи портпаролот. Според полицијата, повеќе од 150.000 луѓе се собрале во саботата во...

Германија забележува најмногу неовластени пристигнувања на мигранти од 2015 година

Бројот на мигранти кои влегуваат во Германија без дозвола ќе биде значително поголем во 2023 година во споредба со изминатите години, укажуваат податоците објавени од германската Федерална полиција во понеделникот. Германската новинска агенција ДПА, пренесува дека Федералната полиција регистрирала 112.178 неовластени пристигнувања од јануари до октомври, додека минатата година имало речиси 92.000. Вкупниот број е највисок до сега од 2015 година,...

Избори во Баварија: Демохристијаните влегуваат во осмата деценија на владеење

Христијанско-социјалната унија (ЦСУ) како сестринска партија на ЦДУ во германската покраина Баварија е пред нова победа на претстојните избори што ќе се одржат на 8 октомври годинава. ЦСУ со оваа покраина раководи во последните 77 години само со еден прекин во средината на 1950-тите години, пишува германската новинска агенција ДПА. Покраинскиот премиер на ЦСУ Маркус Зедер убедливо води на анкетите...

Европа има доставено и ветено помош од 156 милијарди евра на Украина

Европските држави на Украина ѝ ветиле помош од вкупно 156 милијарди евра, што е повеќе од двојно од 70-те милијарди ветени од САД, соопшти во четвртокот Институтот за светска економија, пренесува германската новинска агенција ДПА.  Институтот Килски месечно објавува извештај за помошта на Украина. Во европската помош ги вбројува реализираната и ветена поддршка на членките на Европската унија, како и...

Германија го дигитализира здравството со е-рецепти и дигитални досиеја на пациентите

Кабинетот на германскиот канцелар Олаф Шолц вчера ги претстави плановите за овозможување широка употреба на електронски рецепти и дигитални досиеја на пациенти во германското здравство, јавува германската новинска агенција ДПА. За овој новитет за дигитализација во здравството се зборувало за време на дводневната средба на коалициската влада во Мезеберг. По долгогодишно одложување, е-рецептите треба да станат стандардни и задолжителни за...

Порталб анализа: Што ги соединува пратениците од ДУИ и ДПА – згради, по неколку куќи и штедни влогови

Дел од нив немаат ниту банкарски сметки, а други имаат високи штедни влогови, некои немаат сопствена куќа или стан, а други поседуваат и цели згради. „Порталб.мк“ објавува детали и за имотната состојба што ја пријавиле пратениците од ДУИ и Мендух Тачи, единствениот пратеник од ДПА. Демократска унија на Албанците Пратеникот Арбен Зибери поседува девизни сметки и недвижен имот, па така во Анкетниот лист пријавил...

Џафери го закажа продолжението на Конститутивната седница на Собранието, се очекува неговиот избор

Претседавачот со Конститутивната седница на новиот состав на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 12 часот го закажа продолжението на Конститутивната седница, на која треба да се избере претседателот на Собранието. Група од 62 пратеници доставија Предлог за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, односно се очекува парламентарното мнозинство составено од коалицијата „Можеме“ на СДСМ - во која...

ДИК ги соопшти конечните официјални резултати од одржаните парламентарни избори

Државната изборна комисија (ДИК) на јавна седница денеска ги соопшти конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули. Едногласно од сите членови на ДИК беше усвоен предложениот заклучок за објавување на конечните резултати, откако Управниот суд вчера ги одби сите 185 тужби кои политичките партии ги поднесоа за одржаните избори. По соопштувањето на резултатите,...

ДЗР ги објави партиските извештаи, ВМРО-ДПМНЕ добила најмногу донации за кампањата

Државниот завод за ревизија (ДЗР) ги објави извештаите на политичките партии за вкупните приходи од примени донации на трансакциските сметки за финансирање на изборната кампања за предвремените парламентарни избори 2020 година. Партиите доставувале по два извештаи, еден од денот на отворање на трансакциската сметка до крајот на десеттиот ден од изборната кампања и вториот од единаесетиот ден од изборната кампања...

Стратум: За коалицијата на СДСМ и БЕСА два отсто повеќе гласачи од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Фото: Борче Поповски
Владејачката коалиција „Можеме“ предводена од СДСМ и Движењето БЕСА би победила со тесна разлика од 2 отсто на парламентарните избори што ќе се одржат на 15 јули, покажува најновото анкетно истражување на „Стратум Р&Д“. На прашањето „За која партија ќе гласате на претстојните парламентарни избори на 15 јули?“, 25 отсто од испитаниците се определиле за коалицијата „Можеме“, додека 23...

БЕСА е за преговори за трипартитна коалиција, Алтернатива само со Алијанса за Албанците

Информациите дека е постигнат предизборен договор за коалиција за изборите на 12 април меѓу Алијансата за Албанците, Движењето БЕСА и Алтернатива, се невистинити. За Движењето БЕСА е прифатлива трипартитна коалиција, додека за Алтернатива тоа е неприфатливо, односно тие ја оставаат отворена можноста за коалиција само со Зијадин Села, информира „Порталб.мк“. Зеќирија Ибрахими, од партијата „Алтернатива“, во изјава за „Порталб.мк“, ги...

Алијанса за Албанците и БЕСА на Касами ќе поднесат амандмани за Албанците

Алијанса за Албанците (АА) и крилото на БЕСА предводено од Биљал Касами ќе поднесат амандмани за албанскиот јазик и за преамбулата, во текот на расправата за уставните измени кои се прават поради исполнување на обврските од Преспанскиот договор, јави „Порталб“. ДУИ, крилото на БЕСА предводено од Африм Гаши, НДП и ДПА сметаат дека сега не е време за поднесување амандмани,...

ДПА започна со кампања за референдумот

Демократската партија на Албанците викендов донесе одлука за формирање централен партиски штаб за претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30 септември. Одлуката е донесена на седница на централното претседателство на партијата. Според нив, евроатланските интеграции се еден од основните сегменти во програмата на ДПА и барање на Албанците, каде и да живеат. Централното претседателство за претседател на штабот го избра...

Заев го достави списокот со имињата за владината реконструкција до Собранието

Собранието вчера доцна попладне го прими предлогот за нови министри и заменици министри во Владата. Се очекува, седницата за реконструкција на Владата да се одржи во текот на следната недела. Во предлогот за владината реконструкција се наведени имињата на кандидатите за министри и заменик-министри од редовите на новите коалициски партнери – Беса на Африм Гаши и ДПА на Мендух Тачи. Заев...

Тачи: ДПА влегува во Владата со министер без ресор

Пред почетокот на Централното собрание на ДПА денеска во Тетово, претседателот на партијата Мендух Тачи, рече дека имаа конкретна и коректна понуда од премиерот Зоран Заев за ДПА како дел од владината коалиција, јави МИА. Станува збор за позицијата министер без ресор задолжен за економија и странски инвестиции и заменик министер за транспорт и врски, додека за другите позиции формирани...

Заев: За коалицијата ќе разговараме следните денови, прво да ги оладиме главите

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека досега не разговарал со коалиционите партнери и со другите политички партии за евентуално велгување или излегување од Владата, како и за пополнување на испразнетите министерски, заменик-министерски и директорски места по локалните избори. Тој очекува за овие прашања да се дискутира во наредните денови, откако, како што рече, ќе слегне прашината и сите ќе бидат...

СДСМ ќе раководи во 56 општини и во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ во 5, ДУИ во 10, Алијансата во 3

Според резултатите од двата круга на локалните избори, СДСМ ќе раководи со 56 општини и со Град Скопје, ВМРО-ДПМНЕ во пет, ДУИ во 10, Алијанса за Албанците во три, Беса, ДПА и ДПТ во по една, а кандидати предложени од група избирачи во три општини. СДСМ, во првиот круг од изборите, кој се одржа на 15 октомври, покрај во Град...

Тачи очекува ДПА да постигне подобри резултати на локалните избори

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, денеска откако го искористи своето гласачко право, соопшти дека очекува гласањето на локалните избори да помине во мирна атмосфера, а партијата да постигне добри резултати. - Мислам дека на крајот ќе успееме да имаме мирни и демократски избори и се надевам на добар резултата на нашата партија - рече Тачи откако гласаше на избирачко место во...

Петте кандидати за Гостивар ветија транспарентност и решенија за проблемите

На дебатата од карванот „Живот во Македонија“ (#Debatpernime), кој го организираат „Порталб“, „Калѕо“, „Вистиномер“ и телевизијата „Арт“, во Гостивар петте кандидати за градоначалник на општината, секој посебно, ветија решавање на сите проблеми на граѓаните. Во дебатата водена од новинарката Јета Џара, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, Асаф Адеми од Беса, Невзат Бејта од ДУИ, Себајдин Изири од ДПА и...

Кандидатите за градоначалници ветуваат препород за Сарај

Со буџет на Општина Сарај од 20 милиони евра, кога би застанале на челото на општината, четворицата кандидати за градоналник на оваа општина, ветуваат дека ќе направат многу. Така кажаа на вчерашната дебата од дебатниот карван „Живот во Македонија“ (#Debatpernime), кој го организираат „Порталб“, „Калѕо“, „Вистиномер“ и телевизијата „Арт“. Башким Бакиу од Беса, Блерим Беџети од ДУИ, Екрем Алија од Алијанса...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...