fbpx
Tag: ДПА

tag: ДПА

Mandatarët dhe numri i deputetëve në Maqedoninë e pavarur- shqyrtim historik dhe grafik

Kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dje nga presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov mori mandatin e pestë me radhë për formimin e Qeverisë me shumicë parlamentare prej 51 deputetë në institucionin ligjvënës. Kjo nuk do të jetë hera e parë mandatin për formimin e qeverisë ta merr kandidati i partisë e cila në zgjedhje ka fituar numrin më të...

VIZUELIZIM: VMRO DPMNE ka 51 ndërsa LSDM 49 vende deputetësh

VMRO DPMNE ka fituar dy mandate më shumë se LSDM, tregojnë rezultatet fillestare të Komisionit Shtetëror Zgjedhor nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Siç thekson kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski, sipas rezultateve të para dhe jo përfundimtare, VMRO DPMNE ka marrë 51 deputetë, LSDM 49, BDO 10, Lëvizja Besa 5, Aleanca për shqiptarët 3 dhe PDSH 2 mandate. Nga KSHZ theksuan se...

VMRO DPMNE në fushatë ka shpenzuar 6 herë më shumë se shuma e paraqitur

KSHZ ka publikuar raportet financiare të partive politike që nga fillimi i fushatës zgjedhore. Nga raportet e partive, më interesant është raporti financiar i VMRO DPMNE-së, që në periudhën 21 deri 30 nëntor, kjo parti ka shumë më shumë shpenzime sesa shifra që është paraqitur. Krahas VMRO DPMNE-së, edhe katër parti kanë renditje negative në këtë drejtim. Sipas raportit, VMRO DPMNE...

Nuk ka marrëveshje- bisedimet vazhdojnë nesër

Pa marrëveshje ka përfunduar sesioni maraton i bisedimeve që i zhvilluan grupet e punës me ambasadorët Xhes Bejli dhe Aivo Orav për reformat në media dhe pastrimin e listës së zgjedhësve. Ambasadori i SHBA-së, Bejli tha se nuk është i zhgënjyer sepse ndonjëherë që të arrihet marrëveshje nevojitet kohë më e gjatë. "Kishim debat konstruktiv prej pesë orëve dhe mbaruam punë...

Përfunduan takimet dypalëshe në Përzhinë- marrëveshja larg

Pa paralajmërime dhe vlerësime optimiste ka përfunduar raundi i ri i bisedimeve midis përfaqësuesve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes “Përzhino” në rezidencën e ambasadorit evropian Aivo Orav. Pas pushimit një javësh prej kur bisedimet kanë qenë të ndërprerje, ndërsa dyshja e ambasadorëve Bejli-Orav kanë qenë jashtë vendit, në Përzhino sërish ka filluan takimet dypalëshe ndërsa sipas informatave jo zyrtare...

Thaçi: Nuk ka klimë më 5 qershor për zgjedhje korrekte dhe demokratike

Sipas kryetarit të PDSH-së, Menduh Thaçi, në Maqedoni nuk ka vullnet politik që më 5 qershor të ketë zgjedhje të drejta dhe demokratike. Kreu opozitar këtë mendim e tha pas takimit me euro- ambasadorin Orav dhe ambasadorët e vendeve- anëtare të BE-së. Këtë deklaratë Thaçi e bëri pas takimit me ambasadorët e BE-s. Sipas tij, në KSHZ është duke ndodh...

PDSh konfirmoi pjesamrrjen në zgjedhjet në mbledhjen e Kryesisë Qendrore

Në seancën e Kryesisë Qendrore të PDSh-së, është konfirmuar pjesëmarrja e partisë në zgjedhjet e 24 prillit. - Dalim në këto zgjedhje për shkak se nuk duam të biem në kurthin e atyre që preferojnë bojkotimin e zgjedhjeve, sepse në të njëjtën kohë ata kanë krijuar me dhjetëra partia të vogla të ashtuquajtura shqiptare, që do të jenë të gatshme që...

Gruevski me gjysmën e kabinetit qeveritarë në takimin me Han

Kryeministri Nikolla Gruevski, i shoqëruar nga Zoran Stavrevski, Nikolla Todorov, Nikolla Poposki. Ilij Dimoski i Martin Protugjer, sapo kanë arritur në rezidencën e Bashkimit evropian në Przhino. Pritet që euro komisari Johanes Han fillimisht të ketë takim vetëm me përfaqësuesit e partisë qeveritare. Pas përfundimit të këtij takimi duhet të arrijnë përfaqësuesit e BDI-së, dhe pastaj PDSH. Pasi do të mbarojnë takimet...

Treshja e Brukselit pa deklaratë pas takimit me Zaevin

Euro- deputetët Ivo Uajgl, Riçard Houit dhe Eduard Kukan sot refuzuan të prononcohen me çfarëdo deklaratë pas takimit me liderin e LSDM-së Zoran Zaev, duke theksuar se këtë do ta bëjnë nesër pasi të mbarojnë takimet e paralajmëruar. Treshja e Brukselit pas takimit në selinë e LSDM-së u drejtua kah Zyra e KE-së në Shkup ku sipas paralajmërimeve, tre euro-...

Liderët i bënë thirrje Parlamentit t’i emëroj anëtarët e KSHZ-së

Liderët e partive që nënshkruan Marrëveshjen e Përzhinos, në një deklaratë të përbashkët me shkrim përshëndetën marrëveshjen e sotme për përbërjen e plotë të KSHZ-së dhe i bënë thirrje Parlamentit që t’i emëroj Rexhep Prokupcën, Atanas Urumov dhe Aleksandar Çiçakovskin për ekspertë të pavarur në KSHZ. “I bëjmë thirrje Parlamentit që t’i finalizoj procedurat e nevojshme sa më shpejtë që...

Nëse sonte liderët merren vesh, nesër ligjet në Kuvend

Në Klubin e Deputetëve filloi takimi me liderin e VMRO- DPMNE-së Nikolla Gruevski, të  LSDM-së Zoran Zaev, të BDI-së Ali Ahmeti dhe të PDSh-së Menduh Thaqi. Pritet që liderët që kanë firmosur Marrëveshjen e Pëzhinos të tregojnë fjalën e fundit lidhur me çështjet e hapura për Ligjin e Qeverisë  dhe Ligjet për privatësi. Në takim marrin pjesë edhe ambasadori i Shteteve...

Treshja Han- Orav- Bejli ndërmjetëson mes katërshes së liderëve

Ambasadori amerikan, Xhes Bejli iu bashkëngjiti euro- komisarit Johanes Han dhe euro- ambasadorit Aivo Orav, në takimin e liderëve në rezidencën e BE-së në Vodno. Liderët e VMRO DPMNE dhe LSDM, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev në rezidencë janë prej orës 9 e 45 minuta ku me ndërmjetësimin e Han tentojnë të gjejnë dalje nga kjo krizë politike. Pas disa orëve...

Han kompleton katërshen- ka gjasa për avancim

Lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi arriti në takimin e liderëve që sot u mbajt në rezidencën e BE-së në Vodno, me ndërmjetësimin e euro- komisarit Johanes Han. Tanimë gjashtë orë zgjat takimi i liderëve të VMRO DPMNE dhe LSDM, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev. Tani për tani nuk mësohen detaje nga bisedat. Sot pasdite rreth orës 14 në takim arriti edhe...

VMRO DPMNE dhe LSDM as konfirmojnë e as demantojnë se ka “non paper”

VMRO DPMNE dhe LSDM as konfirmojnë e as demantojnë me atë nëse ekipi negociues nga BE ka dalë me “non papter”  në takimin mes Gruevskit dhe Zaevit në Strasburg. Nga VMRO DPMNE konfirmojnë se “nuk dinë asgjë për kurrfarë non –paper” Nga LSDM për “Meta” deklaruan se “nuk janë të njoftuar për një dokument të tillë. Pas pauzës së shkurtë dhe konsultimet...

Takim i liderëve: LSDM kërkon qeveri kalimtare dhe garanci për marrëveshjet e arritura

Nuk ka avancim në pjesën e dytë të takimit të dytë të liderëve, theksojnë burimet e LSDM-së. Sipas tyre, ato propozojnë dy momente për daljen nga udhëkryqi politik: e para, marrëveshje për formimin e obligueshëm të qeverisë kalimtare dhe e dyta, garantimin e kushteve që do të konfirmoheshin gjatë marrëveshjes eventuale. Mësojmë se VMRO DPMNE, BDI dhe PDSH marrin pjesë me...

Ziadin Sela zgjidhet kryetar i ri i PDSH-së

Në Tetove nën pranin e shumë pjesëmarrësve Lëvizja për reforma e Ziadin Selës mbajti kongresin e partisë. Me 617 pro, 1 kundër, 7 përmbajtur delegatët në Kongresin e lëvizjes për reforma me vota të fshehta zgjodhi Ziadin Selën për kryetar të PDSH-së. Sela nuk pati kundërkandidat. Që në fillim kongresin e përshëndeti kryetari i PPD dhe ai RDK – së, Vesel Memedi. Veseli...