fbpx

Treshja Han- Orav- Bejli ndërmjetëson mes katërshes së liderëve

-

Ambasadori amerikan, Xhes Bejli iu bashkëngjiti euro- komisarit Johanes Han dhe euro- ambasadorit Aivo Orav, në takimin e liderëve në rezidencën e BE-së në Vodno.

Liderët e VMRO DPMNE dhe LSDM, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev në rezidencë janë prej orës 9 e 45 minuta ku me ndërmjetësimin e Han tentojnë të gjejnë dalje nga kjo krizë politike.

Pas disa orëve bisedime, në takim arriti edhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ndërsa 1 orë më vonë edhe lideri i opozitës shqiptare, Menduh Thaçi.

Tani për tani nuk ka detaje nga negociatat. Han thuhet se në Shkup ka arritur me zgjidhje të gatshme për krizën politike ndërsa sot në mëngjes u tha se takimi i liderëve ka mundësi të mos mbahet nëse euro- komisari vëren se nuk ka atmosferë pozitive për avancimin e çështjes.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.