fbpx
Tag: ЏесБејли

tag: ЏесБејли

Nëse sonte liderët merren vesh, nesër ligjet në Kuvend

Në Klubin e Deputetëve filloi takimi me liderin e VMRO- DPMNE-së Nikolla Gruevski, të  LSDM-së Zoran Zaev, të BDI-së Ali Ahmeti dhe të PDSh-së Menduh Thaqi. Pritet që liderët që kanë firmosur Marrëveshjen e Pëzhinos të tregojnë fjalën e fundit lidhur me çështjet e hapura për Ligjin e Qeverisë  dhe Ligjet për privatësi. Në takim marrin pjesë edhe ambasadori i Shteteve...

Bejl dhe Van Honte përforcojnë takimin e liderëve

Bisedimet fituan përforcime, kështu që krahas komisarit Han në bisedime kanë arritur edhe ambasadori amerikan Xho Bejli dhe ndërmjetësi belg, Piter van Hojte. Në takim me euro- komisarin janë liderët e partive më të mëdha në Maqedoni. Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev arriti në takim me Radmilla Sheqerinskën, Renata Deskovskën, Damjam Mançevskin dhe Oliver Spasovskin. Më herët, komisari Han  u takua me...

Bejli 50 minuta priti Gruevskin

Pesëdhjetë minuta ambasadori i ShBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli, priti kryeministrin Nikolla Gruevski në hapjen dhe lëshimin e objektit të ri shkollor të Shkollës shtetërore për  rehabilitimin e fëmijëve dhe të rinjve me shikim të dëmtuar "Dimitar Vllahov" Nga kabineti i Gruevskit paralajmëruan vizitë të Komunës së Kisela Vodës. Në paralajmërim thuhej se ai do të merr pjesë në promovimin...

Ahmeti në ambasadën e SHBA-së: Tema kryesore e bisedës, përzgjedhja e prokurorit special

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti saktë në kohën e caktuar është futur në ambasadën amerikane në bisedë me ambasadorin e SHBA-së, Xhes Bejli dhe ambasadorin e BE-së, Aivo Orav, njofton televizioni “Telma”. Biseda është anuluar diku 1 orë e gjysmë dhe pas daljes Ahmeti nuk është prononcuar. Nga partia e tij për “Telma” njoftojnë se tema kryesore e bisedës kanë qenë...

Treshja Han- Orav- Bejli ndërmjetëson mes katërshes së liderëve

Ambasadori amerikan, Xhes Bejli iu bashkëngjiti euro- komisarit Johanes Han dhe euro- ambasadorit Aivo Orav, në takimin e liderëve në rezidencën e BE-së në Vodno. Liderët e VMRO DPMNE dhe LSDM, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev në rezidencë janë prej orës 9 e 45 minuta ku me ndërmjetësimin e Han tentojnë të gjejnë dalje nga kjo krizë politike. Pas disa orëve...

Çavkov dhe Bejli për vizitë në Kumanovë

“Lagjen e Trimave” në Kumanovë sot e vizituan ministri i brendshëm, Mitko Çavkov dhe ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli, i cili u takua me kryetarin e komunës së Kumanovës, Zoran Damjanovski. Pas takimit, Çavkov deklaroi se kjo është vizita e tij e parë si ministër i brendshëm në SPB Kumanovë pas ngjarjeve të 9 dhe 10 majit, por tha...

Takim i liderëve: LSDM kërkon qeveri kalimtare dhe garanci për marrëveshjet e arritura

Nuk ka avancim në pjesën e dytë të takimit të dytë të liderëve, theksojnë burimet e LSDM-së. Sipas tyre, ato propozojnë dy momente për daljen nga udhëkryqi politik: e para, marrëveshje për formimin e obligueshëm të qeverisë kalimtare dhe e dyta, garantimin e kushteve që do të konfirmoheshin gjatë marrëveshjes eventuale. Mësojmë se VMRO DPMNE, BDI dhe PDSH marrin pjesë me...

Takimi i liderëve përfundoi pa marrëveshje përfundimtare

Të gjitha partitë kanë qëndruar në qëndrimet e tyre. Liderët e LSDM, VMRO DPMNE, BDI dhe PDSH, Zoran Zaev, Nikolla Gruevski, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi të hënën do të takohen sërish ndërsa deri atëherë do të punohet rreth kornizës së marrëveshjes. Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav lëshuan takimin pa u prononcuar. “Sot treguam se jemi për...