fbpx

Тројката Хан-Орав-Бејли посредува меѓу лидерската четворка

-

Американскиот амбасадор, Џес Бејли, им се придружи на еврокомесарот Јоханес Хан и на евроамбасадорот Аиво Орав, на лидерската средба во резиденцијата на евроамбасадорот на Водно.

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, утринава од 9.45 часот се во резиденцијата на ЕУ, каде со посредништво на Хан се обидуваат да најдат излез од политичката криза.

По неколкучасовни разговори, на средбата пристигна лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а еден час подоцна им се придружи и лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Засега не се откриваат детали од разговорите. Хан, наводно, пристигнал во Скопје со готово решение за политичката криза, а утринава беше соопштено дека лидерска средба можно е да не се одржи доколку еврокомесарот за проширување оцени дека нема шанса за напредок во преговорите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почина Петар Ѕалев, долгогодишен новинар и уредник на МРТ

По кусо боледување денеска во Скопје почина Петар Ѕалев, долгогодишен новинар и уредник на Македонската радио-телевизија. Ѕалев, e роден во Битола во 1959 година. Дипломирал новинарство на Правниот факултет при...