fbpx

Takim i liderëve: LSDM kërkon qeveri kalimtare dhe garanci për marrëveshjet e arritura

-

Nuk ka avancim në pjesën e dytë të takimit të dytë të liderëve, theksojnë burimet e LSDM-së.

Sipas tyre, ato propozojnë dy momente për daljen nga udhëkryqi politik: e para, marrëveshje për formimin e obligueshëm të qeverisë kalimtare dhe e dyta, garantimin e kushteve që do të konfirmoheshin gjatë marrëveshjes eventuale.

Mësojmë se VMRO DPMNE, BDI dhe PDSH marrin pjesë me qëndrim të përbashkët pasi nevojitet formimi i komisioneve kuvendore për zbardhjen e bisedave të përgjuara dhe treguesit për korrupsion.

Gjithashtu, mësojmë se ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav, edhe janë vetëm vëzhgues në negociatat.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.